bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje ischias, ambulancia, dom byliniek

Ischias - ambulancia

Stručne

Ischias je ochorenia, ktoré sa prejavuje hlbokou bodavou bolesťou, ktorá začína v krížoch  a vyžaruje do zadku, zadnej časti stehna, niekedy môže dokonca spôsobiť bolesť až po členok.

Epikríza ischiasu

Epikríza ischiasu sa začína zvyčajne herniou platničky, alebo zápalom a stuhnutím a znefunkčnením svalov, ktoré držia stavce bedrovej chrbtice.  tento sled udalostí má za následok zovretie sedacieho nervu, ktorý sa začína v dolnej časti bedrovej chrbtice a pokračuje nadol cez zadok, nohu až po chodidlá a prsty. Vo svojej najväčšej veľkosti má ischiatický nerv približne priemer pera.

K ochoreniu ischias môže prispieť okrem iného aj osteoartróza a to zúžením výstupu z dolnej časti chrbtice, cez ktorý prechádza nerv. Ischias môže vyvolať aj cukrovka, kedy dochádza k poruche periférnej vodivosti nervov a vzniká chronická neuropatická bolesť v oblasti bedrovej chrbtice.

Či už je ischias výsledkom spomínanej osteoartrózy, hernie platničky, cukrovkou  alebo zápalom svalov bedrovej chrbtice, je bežnejší u starších dospelých a seniorov. nad 65 rokov.

Typické príznaky ischiasu

  • Chronická vystreľujúca bolesť a neustály pocit pálenia pozdĺž sedacieho nervu, od dolnej časti chrbta cez zadok a dole po zadnej časti ktorejkoľvek nohy

  • Necitlivosť alebo slabosť krížov, zadku, nôh alebo chodidiel

  • Pocity "mravčenia" v nohách, prstoch alebo chodidlách

  • Stredne silné až silné bolesti v krížoch, zadku a dolných končatinách

  • Jednostranné príznaky - ischias typicky postihuje len jednu nohu

  • Príznaky ischiasu vyvolané držaním tela - pocit bolesti pri sedení, pokuse o vstanie, ohýbaní alebo krútení chrbtice a pri kašli

V závislosti od miesta stlačenia nervu sa môžu vyskytnúť rôzne príznaky ischiasu. Napríklad nervové korene L5 a S1 sú bežne postihnuté a môžu spôsobiť tieto príznaky:

  • Ischias z nervového koreňa L5 môže spôsobiť bolesť pozdĺž vonkajšej časti stehna a nohy a slabosť pri zdvíhaní chodidla.

  • Ischias z nervového koreňa S1 môže spôsobiť bolesť lýtka a chodidla a necitlivosť pozdĺž vonkajšej strany chodidla a tretieho, štvrtého a piateho prsta (viď obrázok)

Liečba ischiasu

Liečba ischias zahŕňa postupy závislé od priamej príčiny ochorenia. V akútných a bolestivých prípadoch je odporúčaná injekcia kortikosteroidov do stehenného svalu, presne do oblasti, kde sa bolesť vyskytuje, poskytuje rýchlo pôsobiacu úľavu od bolesti. Samotný postup je pomerne rýchly, trvá asi 15 - 30 minút.

Účinok kortikosteroidnej injekcie môže trvať týždeň, v iných prípadoch však môže úľava trvať až rok alebo aj dlhšie. Pacienti nedostanú spravidla viac ako tri steroidné injekcie za 12 mesiacov. Väčšina ľudí zaznamená výrazné zlepšenie príznakov ischiasu, najmä v súvislosti so zmiernením bolesti nohy. Steroidy môžu začať účinkovať už 24 hodín po podaní injekcie, ale môže trvať týždeň až dva, kým sa úplne prejaví ich účinok.

Pre dlhodobé preliečenie ischiasu odporúčame kombinovať kortikosteroidné injekcie s cvikmi na ischias. Injekcia môže poskytnúť dočasnú úľavu od bolesti sedacieho nervu a umožní lepšie začať alebo pokračovať s cvičebným režimom. 

Veľmi často sa stretávame s domácim samoliečiteľstvom prostredníctvom nesteroidných protizápalových liekov → NSAID - voltaren, ibalgin, ubuprofen, flector a pod. Tieto lieky môžu čiastočne zabrať v prípadoch ischiasu asociovaného so svalovým postihnutím. Pri hernii platrničky, diabetickej nefropatii, alôebo osteoartróze, však tieto lieky nezaberajú a zbytočne toxikujú pečeň a srdcovo cievny obeh.

ischias, ambulancia, dom byliniek bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje