bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje adenozín, obnova chrupavky, slovník dom byliniek

Adenozín 

Stručne

Adenozín je chemická zlúčenina patriaca do skupiny nukleozidov. Je zložený z jednej molekuly monosacharidu ribóza a jednej molekuly nukleovej bázy adenín, spojených glykozidovou väzbou. Je zložkou ribonukleových kyselín a zlúčenín zabezpečujúcich prenos energie v bunke.  [sk.wikipedia.org]

Zdroje adenozínu

Adenozín je produkovaný takmer všetkými bunkami organizmu. Metabolizuje sa hlavne enzýmom adenozíndeaminázou (ADA) a účinok je sprostredkovaný troma typmi adenozínových receptorov. Tzv. adenozínergický systém významne ovplyvňuje činnosť kardiovaskulárneho systému, zohráva kľúčovú úlohu v riadení cirkadiánneho rytmu na úrovni centrálneho nervového systému, reguluje kostný metabolizmus a aktiváciu imunitného systému. Adenozín sprostredkúva účinok niektorých hormónov, ale zároveň sám má autokrinné, parakrinné a systémové účinky. Dysbalancia hladín endogénneho adenozínu, resp. zmena senzitivity jeho receptorov, sa uplatňuje v etiopatogenéze mnohých chorôb, preto terapeutické ovplyvnenie adenozínergického systému predstavuje nové možnosti liečby vo viacerých oblastiach medicíny. 

Adenozín je prírodná chemikália nachádzajúca sa vo všetkých ľudských bunkách a tiež liek/doplnok, ktorý sa užíva na zvládnutie mnohých symptómov a zlepšenie energetickej hladiny.

Aký je rozdiel medzi adenínom a adenozínom? Adenozín sa považuje za purínový nukleozid a typ neurotransmiteru. Skladá sa z adenínu a D-ribózy.

Jednou z najdôležitejších úloh adenozínu je pomoc pri tvorbe ďalších zlúčenín vrátane adenozínmonofosfátu (AMP), ktorý je súčasťou DNA/RNA, a adenozíntrifosfátu (ATP), ktorý pôsobí ako zdroj paliva v bunkách. Adenozín sa najprv prevedie na svoju základňu, tzv adenín, a potom sa prevedie na AMP. Vzniká tiež v dôsledku rozkladu/metabolizmu ATP, ktorý naše bunky využívajú na energiu, a biosyntézou v pečeni.

Typy adenozínu                                                                          To, čo odlišuje zlúčeniny adenozínu od seba, je to, koľko fosfátových skupín má každá z nich. Každá zlúčenina sa skladá z nukleotidovej bázy nazývanej adenín, spojenej s molekulou cukru nazývanou ribóza, spojenou buď s jedným, dvoma alebo tromi fosfátmi.

  • Adenozíntrifosfát (ATP) - ATP je primárna molekula prenášajúca energiu vo všetkých živých organizmoch na Zemi. ( 2 ) Zachytáva chemickú energiu po rozpade molekúl z potravy a využíva túto energiu na poháňanie bunkových procesov. Všetky tri makroživiny (sacharidy, bielkoviny a tuky) možno premeniť na ATP.

  • Adenozíndifosfát (ADP) - ADP je nukleotid zložený z adenínu, ribózy a dvoch fosfátových jednotiek. Je nevyhnutný pri fotosyntéze a glykolýze a je konečným produktom, keď ATP stratí jednu zo svojich fosfátových skupín. Syntézou ATP sa premieňa späť na ATP.

  • Adenozínmonofosfát (AMP) - AMP je regulačná molekula v metabolických procesoch vrátane glykolýzy a glukoneogenézy. Môže sa premeniť na kyselinu močovú, ktorá sa vylučuje z tela obličkami.

  • Adenozíndeamináza (ADA) - ADA sa podieľa na metabolizme purínov, je potrebná na premenu nukleových kyselín v tkanivách a podporuje rozvoj a udržiavanie imunitného systému premenou toxického deoxyadenozínu na lymfocyty.  Batoľatá a deti, ktoré sa narodia s mutáciou v géne ADA, môžu trpieť vážnymi poruchami imunitného systému, ktoré môžu byť smrteľné. 

  • S -adenosyl-L-metionín (SAM) - SAM je molekula, ktorá sa zúčastňuje rôznych biochemických reakcií. Je na druhom mieste po ATP ako najčastejšie používaný enzýmový substrát. SAM je biosyntetizovaný z ATP a je potrebný pre správnu funkciu imunitného systému, neurotransmiterov a bunkových membrán. 

AMP, ADP a ATP sú dôležitými účastníkmi energetických procesov, ktoré udržujú naše bunky v činnosti, a preto nás udržujú pri živote.

Aká je úloha adenozínu pri liečbe rôznych zdravotných problémov? 

  • srdcová arytmia

  • Zlyhanie obličiek alebo zlyhanie viacerých orgánov

  • Vysoký krvný tlak/pľúcna hypertenzia

  • Cystická fibróza

  • Rakovina pľúc

  • Neúmyselná strata hmotnosti spojená s rakovinou

  • Bolesť nervov/neuropatia

  • Kŕčové žily

  • Burzitída a zápal šliach

  • Skleróza multiplex (MS)

  • Pásový opar (infekcia herpes zoster)

  • Opary a infekcie herpes simplex (vrátane genitálneho herpesu)

  • Slabý krvný obeh

  • Únava a slabé zotavenie z tréningu

1. Dodáva nám energiu a podporuje náš metabolizmus

ATP ukladá energiu v bunkách a uvoľňuje energiu podľa potreby, najmä v období intenzívnej fyzickej aktivity. Je to hlavný determinant vášho metabolizmu, energetickej hladiny a telesnej hmotnosti, pretože vám pomáha premieňať potraviny, ktoré jete, na palivo, ktoré možno použiť na napájanie svalov, orgánov a buniek.

2. Podporuje zdravie srdca

Čo robí adenozín so srdcom? Vo forme na predpis sa podáva intravenózne, aby pomohol upraviť nepravidelný srdcový tep, konkrétne typ nazývaný paroxyzmálna supraventrikulárna tachykardia (PVST). Robí to tak, že spomalí čas vedenia cez AV uzol (elektrická "reléová stanica", ktorá riadi tlkot srdca) a preruší cesty opätovného vstupu.

Adenozín je schopný uvoľniť hladké svaly ciev znížením vychytávania vápnika a aktiváciou adenylátcyklázy v bunkách hladkého svalstva. Spôsobuje mierne zníženie systolického, diastolického a stredného arteriálneho krvného tlaku. Môže zvýšiť prietok krvi v normálnych koronárnych artériách a zároveň zabrániť nárastu stenóznych artérií.

Lekári tiež používajú adenozín pri vykonávaní "záťažových testov" u vysokorizikových pacientov, ktoré pomáhajú identifikovať blokády srdca, krvné zrazeniny a iné súvisiace problémy. ( 10 ) Adenozín je liek, ktorý ovplyvňuje srdce podobne ako cvičenie, takže je to najpoužívanejší liek na tento typ testu. Môže pomôcť rozšíriť krvné cievy, podobne ako cvičenie, čím sa dysfunkcia stane zreteľnejšou.

3. Napomáha relaxácii a spánku

Aká je úloha adenozínu pri podpore pokojného spánku ? Keď sa naviaže na A1 receptory vo vašom mozgu, cítite sa pokojnejšie a ospalejšie. ( 11 ) Vaše svaly sa cítia uvoľnenejšie a váš mozog je menej ostražitý. Adenozín sa môže viazať aj na A2A receptory v mozgu, čo interferuje s uvoľňovaním neurotransmiterov, ktoré ovplyvňujú vašu náladu, vrátane dopamínu.

Cez noc, keď spíte, sa molekuly adenozínu metabolizujú. To vám pomôže zobudiť sa s pocitom sviežosti. Kofeín a adenozín sú konkurentmi, takže dáva zmysel, že zatiaľ čo adenozín spôsobuje, že sa cítite unavenejší, vďaka kofeínu sa cítite viac bdelí. Kofeín to robí tak, že blokuje väzbu adenozínu na určité receptory v mozgu.

4. Podporuje zdravie pokožky

Čo robí ATP pre starostlivosť o pleť? AMP sa môže injikovať do svalového tkaniva na podporu hojenia rán. Pomáha podporovať zdravý obeh, znižuje opuchy a zadržiavanie tekutín a znižuje príznaky ako svrbenie, začervenanie a tvorbu vredov. ( 12 , 13 )

AMP sa používa v medicíne na liečbu pásového oparu. Niektoré výskumy ukazujú, že adenozín môže byť účinný aj pri znižovaní symptómov herpesu a studených jadier, ale na potvrdenie toho je stále potrebných viac štúdií.

5. Zvyšuje športový výkon a regeneráciu

ATP sa používa vo forme doplnkov na podporu svalovej regenerácie a vytrvalosti, čiastočne kvôli jeho účinkom na zvýšenie krvného obehu a tlmenie bolesti. Lekári môžu tiež vstreknúť adenozín do svalov, aby znížili opuch a liečili stavy, ako je zápal šliach alebo burzitída . ( 14 )

6. Pomáha znižovať príznaky spojené s rakovinou

Intravenózny ATP sa používa na zníženie straty hmotnosti u ľudí s pokročilou rakovinou, pretože môže zvýšiť chuť do jedla a príjem potravy. 

Potraviny a zdroje

Ktoré potraviny môžu zvýšiť ATP? Všetky makroživiny prispievajú k produkcii ATP. Najlepší spôsob, ako podporiť schopnosť vášho tela vytvárať ATP, je konzumovať potraviny, ktoré obsahujú:

  • Meď - Meď sa podieľa na desiatkach metabolických procesov a je nevyhnutná pre syntézu adenozíntrifosfátu, preto nedostatok medi môže viesť k spomalenému metabolizmu, nízkej energii a ďalším príznakom zlého metabolického zdravia.

  • Proteíny

  • CoQ10

  • L-karnitín

  • D-ribóza

  • Omega-3 mastné kyseliny

  • L metionín (ktorý podporuje produkciu SAMe)

Potraviny, ktoré poskytujú tieto živiny, zahŕňajú:

  • Mäso zvierat kŕmených trávou, pasená hydina a mäso z orgánov, ako sú pečeň alebo obličky

  • Vo voľnej prírode ulovené ryby a morské plody, ako je losos, sardinky, halibut, Hoploska pomarančová, tuniak, mník, šťuka, treska, slnečnica, treska jednoškvrnná a síh

  • Vajcia z voľného chovu

  • Orechy a semená

  • 100 percent celozrnné obilniny a strukoviny (odporúčam ich najskôr namočiť)

  • Rôzne druhy zeleniny a ovocia, vrátane morskej zeleniny, ako sú riasy a spirulina

Vyvážená strava je dôležitá pre udržanie vysokej hladiny energie, pretože každá makroživina má iný vplyv na ATP. Napríklad, keď jete sacharidy, konzumujete glukózu, ktorá sa premieňa na uloženú energiu vo vašich svaloch vo forme glykogénu. Glykogén sa potom transformuje procesom glykolýzy na ATP. Tuk môže byť tiež použitý na zvýšenie produkcie ATP, najmä ak nie sú dostupné sacharidy.

Okrem toho je kyslík potrebný na produkciu ATP. Kyslík samozrejme získavame z dýchania, najmä pri hlbokom dýchaní, hlbokých dychových cvičeniach a pri fyzickej aktivite, keď dýchame rýchlejšie.

Doplnky a dávkovanie

Najjednoduchší spôsob, ako zvýšiť hladiny ATP, je konzumácia rôznych zdravých potravín, pretože vaše telo používa molekuly z potravín na výrobu ATP a energie. Nedávno sa však adenozín a ATP začlenili do doplnkov, ktoré sa predávajú ako posilňovače energie.

Aký druh lieku je adenozín? Môže sa použiť intravenózne alebo perorálne. Adenozínové doplnky/lieky prichádzajú vo forme ATP alebo AMP, ktoré sa používajú na rôzne účely.

Na čo sa adenozín používa v prípade núdze? Hlavné terapeutické využitie adenozínu je ako antiarytmické liečivo, čo znamená, že pomáha zvládať abnormálne srdcové rytmy vyplývajúce z nepravidelnej elektrickej aktivity srdca. Môže sa tiež podať injekciou do priestoru okolo miechy, aby sa znížila bolesť nervov. Okrem toho môže byť adenozínfosfát injikovaný do svalového tkaniva na zníženie bolesti, opuchu, svrbenia a iných symptómov. Ak užívate adenozín na lekárske účely, najmä vo forme IV, vašu dávku adenozínu určí váš lekár.

Naozaj fungujú doplnky adenozínu/ATP?

Pretože adenozín/ATP má vplyv na energetický metabolizmus, kardiovaskulárne funkcie a prietok krvi, používa sa ako voľne predajný perorálny doplnok na zvýšenie vytrvalosti a atletického výkonu, hoci existujú zmiešané dôkazy o jeho účinnosti. Niektoré štúdie zistili, že adenozín užívaný perorálne nie je veľmi dobre využitý, čo vedie k malému zvýšeniu energie alebo iným zlepšeniam zdravia. Jedným z dôvodov, prečo doplnkový ATP nemusí byť účinný, je to, že sa metabolizuje extrémne rýchlo, s polčasom menším ako jedna sekunda.

Na druhej strane, niektoré štúdie zistili, že doplnky ATP môžu pomôcť zvýšiť svalovú hmotu , vybudovať silu a znížiť únavu počas fyzickej aktivity. Štúdia publikovaná v BioMed Central dospela k záveru, že "perorálna suplementácia ATP môže zlepšiť svalovú adaptáciu po 12-týždňovom silovom tréningu a zabrániť poklesu výkonu po prekročení. Neboli pozorované žiadne štatisticky alebo klinicky významné zmeny v chemickom zložení krvi alebo hematológii.

Iná štúdia publikovaná v časopise Journal of the American College of Nutrition zistila, že "orálne podávanie ATP zabraňuje úbytkom ATP a jeho metabolitov spôsobeným cvičením a zvyšuje maximálny výkon a svalovú dráždivosť, čo môže byť prospešné pre športy vyžadujúce opakované vysoko intenzívne šprinty".

Kde nájsť a ako používať adenozín:

  • Ak sa rozhodnete vyskúšať doplnky adenozínu alebo ATP, hľadajte tie, ktoré sa môžu užívať perorálne, napríklad pod jazyk alebo predávané vo forme kapsúl alebo prášku.

  • Odporúčané dávkovanie sa líši v závislosti od vašich cieľov a anamnézy. V štúdiách, kde sa ukázalo, že suplementácia ATP je prospešná, dospelí užívali dávky 225 - 400 miligramov denne v priebehu 15 dní až 12 týždňov.Adenozín/ATP môžete užívať ako iné doplnky na zvýšenie výkonu, pričom ho užite asi 30 minút pred tréningom. Ak nepoužívate adenozín/ATP na ciele súvisiace s fitness, užite ho asi 30 minút pred jedlom.


Používa sa v ajurvéde a TCM

V tradičných systémoch medicíny sa samotný adenozín/ATP spomínal len zriedka, ale únava bola bežným zdravotným problémom, ktorý sa liečil. Ako tradičné lieky ako ajurvéda a tradičná čínska medicína (TCM) pomohli liečiť problémy súvisiace so zlým energetickým metabolizmom a imunitným systémom?

V ajurvéde sa predpokladá , že nedostatok energie je spôsobený kombináciou stravy a faktorov životného štýlu, vrátane nejedenia správnej stravy pre typ/konštitúciu človeka, stres, prepracovanosť, nedostatok spánku, užívanie liekov, choroby a nedostatok fyzickej aktivity. . Pri liečbe únavy sa musia riešiť fyzické, mentálne a emocionálne príčiny, čo pomáha vyvážiť primárne energie dosha, Vata, Pitta a Kapha.

Zdravá strava sa v ajurvéde používa na zlepšenie zlého obehu a na privedenie krvi a kyslíka do poškodených tkanív. O potravinách bohatých na živiny sa hovorí, že pomáhajú žalúdku v procese trávenia a umožňujú získať viac energie z potravín. Najdôležitejším liekom na únavu je konzumácia plnohodnotných potravín, ktoré sú čo najbližšie k ich prirodzenému stavu - najmä maslo, varená zelenina a kvalitné bielkoviny.  Stimulanty ako káva, čaj, alkohol a tabak by sa mali minimalizovať. Tiež by sa mali minimalizovať studené a ľadové nápoje, pričom sa odporúča teplá voda a bylinkové čaje. Nakoniec by sa malo vyhnúť nadmernému cvičeniu, kým sa niekto nebude cítiť lepšie; mala by sa namiesto toho cvičiť joga a dychové cvičenia.

V TCM sa hovorí, že niekto pociťuje nízku energiu, keď sa energetický tok v tele, nazývaný "Qi", stane nevyváženým, pričom v tele je príliš veľa poháňanej "jangovej" energie a nedostatočná vyživujúca energia "jin".  Odborníci na TČM odporúčajú, aby sa každý, kto trpí nízkou energiou, zdržal alkoholu, potravín s pridaným cukrom, studených jedál a spracovaných potravín. Na zvýšenie energie by ste mali konzumovať teplé, výživné jedlá a nápoje. Jinové aktivity ako odpočinok, meditácia, qigong, akupunktúra a hlboké dýchanie sú tiež spôsoby, ako pomôcť telu lepšie metabolizovať jedlo a udržať si viac energie.

Adenozín vs. kofeín

Ako je adenozín ovplyvnený kofeínom ? Obe majú v podstate opačné účinky na vašu energetickú hladinu a koncentráciu. Keď konzumujete kofeín, blokuje účinky adenozínu vo vašom mozgu. Kofeín sa preto považuje za "antagonistu AR".

Kofeín bráni adenozínu vo väzbe na rôzne AR receptory (vrátane receptorov A1, A2A, A3 a A2B), čím znižuje jeho upokojujúce účinky.  Takto sa vďaka kofeínu budete cítiť viac nabití energiou a bdelosťou - a niekedy aj šťastnejšími a optimistickejšími. Kofeín môže tiež blokovať väzbu adenozínu na receptory A2A, čo môže zvýšiť uvoľňovanie "dobrý pocit" chemikálií, ako je dopamín a glutamát, ktoré zlepšujú vašu náladu a motiváciu.

To je tiež dôvod, prečo by sa adenozín nemal brať alebo brať veľmi opatrne s konkurenčnými metylxantínmi, vrátane kofeínu a teofylínu.

Riziká a vedľajšie účinky

V IV forme by mal byť adenozín predpisovaný a podávaný iba poskytovateľom zdravotnej starostlivosti. Aj keď je to zvyčajne bezpečné, injekcie adenozínu môžu potenciálne spôsobiť vedľajšie účinky pri vysokých dávkach, vrátane bolesti na hrudníku, bolesti hlavy, búšenia srdca, nízkeho krvného tlaku, nevoľnosti, potenia, návalov horúčavy, točenia hlavy, problémov so spánkom, kašľa a úzkosti. ( 23 )

Ženy, ktoré sú tehotné alebo dojčia, by nemali užívať adenozín, pretože nie je úplne jasné, či je to bezpečné. Ľudia s dnou a srdcovými chorobami by sa jej tiež mali vyhýbať, pretože môže zvýšiť hladinu kyseliny močovej v krvi a prípadne znížiť prietok krvi do srdca. Doplnenie adenozínu môže zhoršiť príznaky dny, ako je citlivosť a opuch, a skomplikovať prácu pri srdcových ochoreniach zvýšením bolesti na hrudníku a rizikom srdcového infarktu.

Mali by ste sa vyhnúť užívaniu, ak máte niektorý z týchto liekov:

  • Dipyridamol (Persantine)

  • karbamazepín (tegretol)

  • Lieky na dnu vrátane alopurinolu (Zyloprim), kolchicínu a probenecidu (Benemid)

  • Používajte adenozín opatrne, ak užívate aj metylxantíny vrátane aminofylínu, kofeínu a teofylínu

Záverečné myšlienky

  • Adenozín je prírodná chemikália nachádzajúca sa vo všetkých ľudských bunkách a základná zložka energetického metabolizmu. Hrá úlohu pri produkcii zlúčenín ATP, AMP a adenozínu, ktoré majú dôležité úlohy v centrálnom nervovom, imunitnom, kardiovaskulárnom, dýchacom a tráviacom systéme.

  • Účinky adenozínu zahŕňajú relaxáciu hladkého svalstva ciev (vazodilatáciu), zvýšenie prietoku krvi (cirkuláciu), moduláciu uvoľňovania neurotransmiterov, ochranu mozgu pred oxidačným stresom, reguláciu proliferácie T buniek a produkciu cytokínov a pomoc pri regulácii spánkového cyklu/cirkadiánneho rytmu.Lekári používajú liečivý adenozín, buď vo forme IV alebo vo forme doplnkov, ktoré sa môžu užívať perorálne, na zvládnutie zdravotných stavov vrátane nepravidelného srdcového tepu, zlyhania orgánov, vysokého krvného tlaku, cystickej fibrózy, bolesti nervov, vírusov, ktoré postihujú kožu, burzitídy a zápalu šliach.Doplnkový ATP sa používa na zlepšenie atletického výkonu, regenerácie po cvičení, sily, sily a vytrvalosti. Štúdie zistili zmiešané výsledky týkajúce sa účinkov ATP, ale niektoré štúdie ukázali, že môže pomôcť predchádzať chradnutiu svalov, zlepšiť šprinty a podporiť svalovú adaptáciu v reakcii na odporový tréning.

Bunky vyžadujú chemickú energiu na tri všeobecné typy úloh: na poháňanie metabolických reakcií, ktoré by nenastali automaticky; na transport živín cez membrány; a na  mechanickú prácu, napríklad pohyb svalov. ATP nie je skladovacia molekula pre chemickú energiu; to je úlohou uhľohydrátov, ako je glykogén a tuky. Keď  bunka potrebuje energiu, premieňa sa zo zásobných molekúl na ATP. ATP potom slúži ako motor, ktorý dodáva energiu do miest v bunke, kde prebiehajú činnosti, ktoré spotrebúvajú energiu. 

adenozín, obnova chrupavky, slovník dom byliniek bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje