bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje jakub repík deťom

čo je nové  jakub repík deťom  

jakub repík deťom

Máme zákazníčku, ktorá k nám chodí spolu s asi 6-7 ročnou dcérkou. Kúpi si čajíky alebo sirupy a bez akýchkoľvek pochybností je jasné, že sa v našom obchode cítia dobre a v pohode. Niekedy počas jednej z ich návštev som si uvedomil, že som deťom, ktorým sa u nás páči, ale aj všetkým ostatným deťom, ktoré u nás prípadne neboli, ostal niečo dlžný...

Na rok 2022 pripravujeme vydanie troch publikácii. Sú, ako ináč, o bylinkách a sú určené pre deti. Vlastne nielen pre deti. Našim cieľom je vytvoriť diela, ktoré zaujmú všetky generácie. Veríme, že naše knižky sa stanú akýmsi sprostredkovateľom medzi rodičmi a deťmi. Že v nás podnietia záujem  dať našim deťom, to čo je pre ne najcennejšie. Že im darujeme náš čas. Máme tajnú vieru v to, že pri čítaní povestí,  pri prechádzkach prírodou a dopĺňaní byliniek do herbára strávite spoločne s vašimi deťmi nezabudnuteľné chvíle, ktoré sa navždy vpíšu do nepopísanej detskej pamäte a v pravý čas si tieto spomienky vytiahnete zo šuflíka zážitkov. Zbytočne budete hľadať on line aplikácie na mobily, alebo audioknihy a podobné technické vymoženosti. Knižný papier a jeho neopakovateľná vôňa je jediné médium na ktorom vychádzame a naše vedomie je jediné dátové úložisko, kde dúfame, že budeme uložení. Žiadne cloudy, servery ani usb kľúče. Len vy a vaše deti a to neopakovateľné spojenie, ktorého ste poctení byť súčasťou.  Fotografie sú ilustračné.

Herbár

Na rok 2022 pripravujeme vydanie rodinného herbára s pracovným názvom Repíkov Herbár s predpokladanými deväťdesiatimi pracovnými listami. Do tohto počtu sme sa pokúsili "vmestiť" najčastejšie sa vyskytujúce liečivé bylinky, ktoré je možné objaviť na potulkách prírodou. Každý taxón obsahuje produktovú stranu s popisnými informáciami, stranu pre vlastné poznámky a nálepovú stranu. Samozrejmosťou sú základné informácie o liečivých rastlinách, úvod do systematiky rastlín, prehľad a spôsoby zberu a sušenia. Načrieme aj do postavenia historickej medicíny a ľudového liečiteľstva v starostivosti o naše zdravie. Trochu nás zdržali ilustrácie a tak v súčasnej dobe hľadáme ilustrátora a dizajnéra, s ktorým by sme boli schopní nájsť spoločný pohľad na to, ako by mal Repíkov Herbár vyzerať. 

Povesti o bylinkách

Pri svojej práci čerpáme z mnohých zdrojov, z ktorých si vyberáme hodnoverné informácie, ktoré sú overené v praxi ľudového liečiteľstva a historickej medicíny alebo podporené výsledkami vedeckých štúdii.  Tie potom využívame pri formulácii našich odporúčaní. Dosť často sa stretávame s rôznymi príbehmi, mýtickými, niekedy až tajuplne a čarovne znejúcimi povedačkami a ľudovými skúsenosťami o používaní liečivých byliniek. Možno si aj vy spomeniete na bájne spojenia niektorých byliniek. Spomenieme  napríklad materinu dúšku, čakanku, svätojánsky ľubovník bodkovaný, šalvia, lekno biele...V Knihe povesti o bylinkách sme zozbierali najkrajšie báje a povesti, o bylinkách. Niektoré sme prepísali, niektoré sme načisto nanovo napísali. Predpokladané vydanie knihy v lete alebo na jeseň 2023.

Malá a veľká kniha o bylinkách

Napísať solídnu knihu o liečivých bylinkách, to chce kus odvahy. Bylinkárstvo je skutočne interdisplinárne odvetvie. Venujú sa mu botanika, farmácia, farmakológia, chémia, biochémia, dendrológia a samozrejme medicína a lekárstvo. Určitú nádej nám dodáva skutočnosť, že napriek vedeckému nasadeniu, ktoré smeruje k pochopeniu procesov vedúcich k úspechu konzervatívnej liečby bylinkami, existujú úspešné liečby prostredníctvom byliniek, ktorým ani dnešná veda nerozumie.  Jednou z možných pozícii, ktorá nás oprávňuje aspoň premýšlať nad tým, že by sme knihu o bylinkách predsa len napísali je pridať k vede trochu zdravého rozumu a pokory a úcty k historickej medicíne. Výsledkom by mali malá  a veľká kniha o bylinkách. Koncom roku 2023, Keď nám dá pán Boh zdravíčka a silu..

jakub repík deťom bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje