bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje slovník liečiteľa, alicín, prírodná lekáreň, dom byliniek

Alicín

Stručne

Allicín je zlúčenina síry získaná z cesnaku, druhu z čeľade Alliaceae. Prvýkrát ho izolovali a študovali v laboratóriu Chester J. Cavallito a John Hays Bailey v roku 1944.  Keď sa čerstvý cesnak naseká alebo rozdrví, enzým aliináza premení aliín na alicín, ktorý je zodpovedný za vôňu čerstvého cesnaku. Vytvorený alicín je nestabilný a rýchlo sa mení na sériu iných zlúčenín obsahujúcich síru, ako je napríklad diallyldisulfid. Alicín je súčasťou obranného mechanizmu proti útokom škodcov na rastlinu cesnaku.

Izolovaný alicín je olejovitá, mierne žltá kvapalina. Je to tioester kyseliny sulfénovej. Jeho biologickú aktivitu možno pripísať tak antioxidačnej aktivite, ako aj reakcii s proteínmi obsahujúcimi tiol.  Je biologicky nestabilný, pri teplote viac ako 23 C sa do 16 hodín rozloží.

Je účinný proti mnohým formám baktérií rozkladajúcim potraviny (napr. Bacillus subtilis a Salmonella paratyphi).

Z pohľadu bylinnej medicíny je alicín obranná molekula z cesnaku [allium sativum] so širokým rozsahom biologických aktivít v ľudskom organizme. Alicín vzniká pri poškodení tkaniva cesnakového mesiačika z neproteinogénnej aminokyseliny aliínu v reakcii, ktorá je katalyzovaná enzýmom aliináza. Alicín vlastne v ľudskom organizme pokračuje v obrannej úlohe, ktorú plní v materskej rastline. 

Alicín je reaktívny druh síry (RSS) a v závislosti od dávky môže  inhibovať proliferáciu baktérií aj húb alebo priamo zabíjať bunky vrátane kmeňov rezistentných na antibiotiká, ako je Staphylococcus aureus rezistentný na meticilín →MRSA.  To všetko sa deje prostredníctvom redoxných reakcii s tiolovými skupinami v glutatióne a proteínoch. Okrem toho v ľudských bunkových líniách, vrátane rakovinových buniek, alicín indukuje bunkovú smrť a inhibuje bunkovú proliferáciu. V rastlinách alicín inhibuje klíčenie semien a tlmí vývoj koreňov.

slovník liečiteľa, alicín, prírodná lekáreň, dom byliniek bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje