bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje bercove vredy

Repíkova apotiéka - Bercove vredy

čo je nové?    repíkova-lekáreň   bercove vredy

Bércove vredy alebo aj vredy predkolenia sú nepríjemným následkom  nesprávnych návykov a zlej životosprávy.  Ide o narušenie kožného krytu predkolenia v oblasti dolnej končatiny od kolena k členku. Najčastejším spúšťačom je žilová nedostatočnosť, pri ktorej je  narušený mechanizmus návratu žilovej krvi. To vedie k závažnému zhoršeniu cirkulácie okysličenej krvi v končatine a k nedostatku kyslíka a živín potrebných pre fungovanie tkanív. Sú to otvorené rany, v ktorých sa veľmi často nachádza rezistentný staphylococcus aureus. Táto baktéria, ktorá sa nachádza asi u tretiny populácie bežne na koži alebo sliznici, nájde v poškodenom tkanive vhodnú pôdu na život a produkuje toxíny, ktoré sú od určitého štádia život ohrozujúce.

Najčastejšie príznaky sprevádzajúce toto ochorenie sú:

  • k večeru pocit ťažkých, unavených nôh                                                                                                              
  • bolesti v nohách, pocit napätia,
  • intenzívne kŕče počas noci,
  • svrbenie nôh najmä v oblasti lýtok a chodidiel,
  • zmeny na pokožke (strata ochlpenia, zvýšená pigmentácia, farebné zmeny, ekzém, pri ťažkom postihnutí aj vredy),
  • opuchy v oblasti členka v dôsledku hromadenia tekutiny.

V dolných končatinách existujú dva žilové systémy - hlboký a povrchový. Krv z povrchového systému prúdi do hlbokého a odtiaľ do dolnej dutej žily a do srdca. Pôsobí tu veľký tlak, ale aj gravitácia (najmä gravitačný tlak, tlakový gradient od srdca je tu už nízky). Dôležitú rolu zohrávajú jednosmerné chlopne v žilách hlbokého systému, ktoré majú dôležitú úlohu. Bránia spätnému toku krvi. Pri pohybe - napríklad pri chôdzi, napomáhajú chlopniam aj sťahy svalov v okolí žíl.  Ak dochádza k poruchám spätného toku krvi, v žilovom riečisku môže vznikať pretlak, žily sa rozširujú a dôsledkom bývajú kŕčové žily - varixy.  Porucha tohto systému sa označuje ako chronická žilová nedostatočnosť. Keďže chlopne nefungujú, venózna krv preteká pomaly a "stojí" v najdrobnejších cievkach - kapilárach.  Toto je model, pri ktorom dochádza k ich poškodzovaniu a následnému priťahovaniu bielych krviniek do okolia, tie vylučujú enzýmy a voľné kyslíkové radikály, ktoré následne poškodzujú vnútornú vrstvu kapilár. V dôsledku tohto poškodenia uniká plazma mimo obehového systému - do okolia kapilár. V plazme sa nachádzajú proteíny, ktoré vytvoria okolo kapiláry lem. Keďže cez tenučké steny kapilár dochádza k odovzdávaniu kyslíka okolitým tkanivám, funkcia okysličovania je v takom prípade ohrozená. Prejaví sa to opuchom, zápalom, vysychaním a niekedy aj olupovaním kože a, samozrejme, aj poškodením kože a podkožných tkanív. Výsledkom je vznik vredu predkolenia, ktorý je chronickým defektom kože a charakterizuje ho rozpad tkaniva a následná nekrotizácia, čiže odumieranie tkaniva.

Liečba bércových vredov je prevažne symptomatická - liečime dôsledky a nie príčinu. Liečba je zameraná na zahojenie otvorených rán a elimináciu baktérie staphilococus aureus. Vysokú mieru úspešnosti dosahuje prípravok RF gold B, namiešaný podľa receptu starého viac ako tisíc rokov, podrobeného pre pár rokmi  vedeckému skúmaniu. Z 15 prípradov otvorených rán bércových vredov dokázal tento prípravok v 14 prípadoch eliminovať zlatý stafilokok a ranu zahojiť. 

bercove vredy bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje