bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje betablokátori - slovník, dom byliniek

čo je nové?   slovník, písmeno B   beta-blokátori

Beta-blokátori

Beta-blokátori sú farmakologické prípravky zo skupiny sympatolytík. Blokujú β-adrenergné reakcie. Ich účinkom je kompetitívny antagonizmus s β-adrenomimetikami → tlmia účinok sympatiku a sympatomimetík na β-adrenergných receptoroch .

Najvýraznejšie sa efekt podania β-blokátora prejaví v rámci kardiovaskulárneho systému .

  • znižujú srdcovú frekvenciu ,

  • znižujú silu kontrakcie ,

  • znižujú vodivosť prevodného systému ,

  • znižujú vzrušivosť (dráždivosť) myokardu.

Spomalením srdcovej frekvencie sa zníži spotreba kyslíka myokardom a zároveň sa zníži vylučovanie renínu v obličkách. Ak sú β-blokátory podávané krátkodobo, môžu spôsobiť zníženie srdcového výdaja a zvýšenie periférneho odporu. Tento efekt majú neselektívne β-blokátory, pretože je blokovaná vazodilatácia pri zachovanej funkcii alfa1-adrenergných receptorov pôsobiacich vazokonstrikčne. Naopak efektom dlhodobého užívania je zníženie periférneho odporu

Odporúčania

Arteriálna hypertenzia → β-blokátori patria medzi päť základných antihypertenzív. Presný mechanizmus, ako β-blokátory znižujú tlak, nie je známy. Nesporne však zlepšuje prognózu chorých, znižuje hypertrofiu ľavej komory a má veľký význam pri hyperkinetickej cirkulácii u mladých hypertonikov. Nie je vhodná kombinácia betablokátorov bez prídavnej aktivity s diuretikami kvôli negatívnemu metabolickému účinku.

Arytmiaβ-blokátori sú tiež antiarytmiká triedy II. Používajú sa predovšetkým pri supraventrikulárnych tachykardiách. Spomaľujú odpoveď komôr pri fluttere predsiení a znižujú ektopickú aktivitu komôr. Používajú sa pri hyperfunkcii štítnej žľazy, kedy tlmia tachykardiu a miernia svalový tras. Predchádzajú vzniku závažných arytmií.

Ischemická choroba srdca − angina pectoris → spomalením frekvencie sa znižuje metabolický nárok srdca na kyslík a zároveň sa zlepšuje perfúzia myokardom, pretože sa predlžuje diastola, v ktorej je hlavne myokard vyživovaný z aa. coronariae. U infarktu myokardu sa teda podáva, aby sa podporilo prekrvenie a zároveň zabránilo arytmiám.

Ďalšie srdcové choroby β-blokátori sa využívajú pri srdcovom zlyhaní a hypertrofickej kardiomyopatii, najmä vďaka priaznivému vplyvu na remodeláciu myokardu a znižujú riziko náhlej srdcovej smrti. V terapii srdcového zlyhania sa najčastejšie používajú: bisoprolol, metoprolol, nebivolol alebo carvedilol.

Glaukóm → Znížením tvorby vnútrokomorovej vody znižuje vnútroočný tlak u pacientov s glaukómom.

Ďalšie indikácie →migréna − používajú sa na prevenciu, svalový tras, portálna hypertenzia, riziko krvácania z pažerákových varixov.

Nežiaduce účinky a kontraindikácie

Srdcová insuficiencia kvôli ovplyvneniu srdcového výdaja - Bradykardia, Hypotenzia, Bronchokonstrikcia, Chladné končatiny (nedostatočné prekrvenie), Depresia, hyperkaliémia, predĺženie doby zotavenia z hypoglykémie, u diabetikov zvýšenie koncentrácie triacylglycerolov, zníženie HDL-lipoproteínov (iba u β-blokátorov bez VSA)

Kontraindikácie vyplývajú z nežiaducich účinkov. Nesmie sa podávať u bronchiálnej astmy, hypotenzie, pokročilej srdcovej insuficiencie, významnej bradykardie, AV blokády vyššieho stupňa.

betablokátori - slovník, dom byliniek bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje