bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje slovník liečiteľa, bromelaín, dom byliniek

Bromelaín

Stručne

Bromelaín je enzým prírodného pôvodu, ktorý pochádza z plodov rastliny Ananas comosus - ananásov. Radí sa medzi proteolytické enzýmy, ktoré rozkladajú bielkoviny na jednoducho stráviteľné aminokyseliny, okrem iného aj na N-acetylglukosamín.

Bromelaín vykazuje rôzne fibrinolytické, antiedematózne, antitrombotické a protizápalové aktivity. Bromelain je v tele značne absorbovateľný bez straty proteolytickej aktivity a bez akýchkoľvek väčších vedľajších účinkov. Bromelaín predstavuje významný prvok adjuvantnej liečby mnohých ochorení, napr. anginy pectoris, rôznych druhov neuropatie vrátane sklerózy multiplex, bronchitídy, sinusitídy, chirurgického úrazu a tromboflebitídy. Okrem toho prispieva bromelaín k zvýšenej absorpcii liečiv, najmä antibiotík. Zmierňuje tiež osteoartrózu, hnačku a rôzne kardiovaskulárne poruchy. Bromelaín má tiež niektoré protirakovinové aktivity a podporuje apoptotickú bunkovú smrť.

Náš organizmus môže absorbovať značné množstvo bromelaínu. Približne 12 g/deň bromelaínu možno skonzumovať bez väčších vedľajších účinkov. Bromelaín sa absorbuje z gastrointestinálneho traktu vo funkčne intaktnej forme; približne 40 % bromelaínu sa absorbuje z čreva vo vysoko molekulárnej forme.  Bromelaín si zachováva svoju proteolytickú aktivitu v plazme a tiež sa zistilo, že je spojený s alfa 2-makroglobulínom a alfa1-antichymotrypsínom, dvoma antiproteinázami krvi. V nedávnej štúdii sa preukázalo, že 3,66 mg/ml bromelaínu bolo stabilných v umelej žalúdočnej šťave po 4 hodinách reakcie a tiež 2,44 mg/ml bromelaínu zostalo v umelej krvi po 4 hodinách reakcie.

slovník liečiteľa, bromelaín, dom byliniek bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje