bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje brusnice herbár, repíkov herbár

Repíkov Herbár - brusnica pravá

čo je nové?   repíkov-herbár    brusnica pravá

Vaccinium vitis-idaea - brusnica pravá

VÝROBKY TU

POPIS

Brusnica pravá je trváca rastlina - ker z čelade brusnicovité (vacciniaceae). je to nízky kríček - od 10 do 30 cm, na ktorom rastú striedavo pevné kožovité listy. Kvety sú biele. štvorpočetné, niekedy sfarbené do ružova, zvonkovitého tvaru. Kvety vytvárajú počas kvitnutia - jún, nikedy júl, to záleží od stanovišťa, strapce zvončekov, ako je vidieť na obrázku. Domovom brusníc je severná amerika. Prví osadníci v Severnej Amerike sa naučili od domorodcov brusnice spracovávať sušním a pravdepodobne v roku 1614 ich priniesli do Európy. 

STANOVIŠTIA

Brusnica obyčajná rastie v súvislých porastoch borovicových a smrekových lesov na chudobných pôdach a suchých rašeliniskách, v nížinách, stredných polohách i vo vyšie položených oblastiach takmer po celej Európe, Ázií a Severnej Amerike. Obľubuje teda kyslé pôdy s ph od 4 do 6. Kultúrne odrody brusníc vznikli výberom z pôvodných ekotypov a sú niekoľkonásobne výnosnejšie ako voľne rastúce. V Európe vzniklo v poslednom období mnoho fariem na pestovanie brusnice, najväčšia je pravdepodobne v Poľsku s rozlohou výsadby takmer 300 ha. Produkty brusnice, ktoré s nachádzajú na pultoch obchodov - kompoty, sušené brusnice, džemy a lekváre ako aj  a extrakty používané pri výrobe jogurtov pochádzajú takmer výhradne z kultúrnych výsadieb..Najvýnosnejšia kultúrna odroda sú brusnica strapcovitá (Vaccinium. corymbosum).  

LIEČITEĽSTVO

Brusnica pravá poskytuje zberateľom a liečiteľom listy aj plody. V oboch častiach rastliny sa nachádzajú glykozidy- arbutín, acetylarbutín, kofeoylarbutín, salidrozid, hyperozid, flavonoidy, triesloviny a organické kyseliny. Všetky uvedené účinné látky sa nachádzajú v oboch častiach s pomerom cca 3/1 v prospech listov. Plody obsahujú naviac vitamín C, cukry, glykozid ideín - farbivo. 

Kombinácia uvedených účinných látok prisudzuje brusnici pravej prívlastok dezinfekčného a protizápalového prostriedku pri postihnutiach obličiek, močových ciest a prostaty. Odporúča sa aj pri cukrovke ako súčasť diabetických bylinných zmesí. Plody brusnice obsahujú významné množstvo kyselín, hlavne šťavelovej - oxalát. Táto kyselina má tendenciu vytvárať kryštály kyseliny vápenatej a podporovať vznik obličkových kameňov.

Glykozid aburtín sa metabolizmom rozkladá na D glukózu a hydrochinón, ktorý je účinný pri dezinfekcii močových ciest. Opakujúci sa príjem hydrochinónu z aburtínových bylín, predovšetkým našej brusnice a ešte viac medvedice lekárskej môže nepriaznivo vplývať na pečeň.

Na príklade brusnice pravej je veľmi pekne vidieť, ako môže bylina súčasne dvomi odlišnými spôsobmi vplývať na organizmus človeka. Na jednej strane má list a plod brusnice silný dezinfekčný a protizápalový účinok, hlavne na sústavu obličky, močový mechúr a močovod, Na strane druhej môže pri neopatrnom užívaní spôsobiť viac škody ako osohu, napríklad vznikom močových kameňov vplyvom kyseliny šťavelovej alebo poškodenia pečene hydrochinonom.

Preto je rozumné pri užívaní bylinných čajov z listov a plodov brusnice, alebo pri zvýšenom príjme kompotov a výrobkov z plodov brusnice poradiť sa so skúseným bylinkárom, liečiteľom, alebo so svojim lekárom. Súčasne však musím napísať, že škody, ktoré si spôsobujeme nesprávnym užívaním vysokoncetrovaných farmaceutických liekov sú v porovnaní s tým, čo som napísal o brusnici omnoho väčšie.

zber a sušenie

Listy a plody brusnice zberáme súčasne koncom leta. Pri sušení dbajme hlavne o to, aby bol priestor dostatočne odvetraný, odporúčam sušiť radšej pri nižšej teplote a väčšej výmene vzduchu. Plody aj listy je potrebné presúšať a to častejším prehadzovaním, prípadne menšími prestávkami.

brusnice herbár, repíkov herbár bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje