bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje čistec lesný, sušená vňať 60 g, prírodná lekáreň, dom byliniek

čo je nové?    obchod     bylinné-čaje-jednozložkové    čistec lesný, 60 g

Čistec lesný, sušená vňať

€ 9,50

Zloženie

Čistec lesný [stachys silvatica], sušená vňať 100% . Čistec obsahuje významné množstvo bioaktívnych látok → iridoidy, flavóny, flavonoly, diterpény, fenolické deriváty.

Kedy užívať čistec?

Sušenú vňať čistca lesného užívajte s našimi najlepšími odporúčaniami, pokiaľ je pripavená ako horúcovodný macerát, pri zápaloch žalúdka, tenkého a hrubého čreva, pri zvýšených pečeňových aminázach, pri podpore funkcie obličiek. Okrem toho užívajte vňať čistca lesného pri stresoch, nervových podráždeniach, pri stavoch asociovaných s urieknutím a uhranením. Pri urieknutí a/alebo uhranení bábatiek pripravte zo sušenej vňate čistca kúpeľ.

Príprava a dávkovanie

Dve kávové lyžičky sušenej vňate čistca lesného. zalejte 0,4 l vriacou vodou a nechajte odstáť. Po 10 min sceďte a vlažné vypite. Pite po jedle, opakujte tri krát denne.

Kúpeľ pre bábatká pripravte tak, že na 30 l teplej vody použite 20 g vňate čistca.

Mnohé druhy rodu stachys, nielen s. sylvatica, sa vo veľkej miere používajú v tradičnej medicíne niekoľkých krajín a majú rôzne názvy. Napríklad druh s. recta → čistec rovný sa v Taliansku nazýva → erba della paura →bylina, ktorá zaháňa strach, čo sa pripisuje anxiolytickým vlastnostiam  výluhu z tejto rastliny.

Rastlinné výťažky z čistca, vrátane sušiny vňate, olejov, mastí a et. macerátov sú v ľudovom liečiteľstve  používané na liečbu širokého spektra porúch a chorôb, vrátane stresu, zápalov kože, žalúdočných porúch a nádorov pohlavných orgánov. Bylinné výluhy a zápary → známe ako horský čaj, sa používajú pri kožných a žalúdočných problémoch. Názov horský čaj sa u nás často nepoužíva, ale môže sa stať zámena s akýmkoľvek výrobkom z druhu hojník →sideritis, ktoré  sú celosvetovo známe pod rovnakým názvom → grécky horský čaj.

V tradícii nášho domáceho liečiteľstva na Slovensku je dlhodobo zaužívané používanie čistca proti urieknutiu a pri očistných rituáloch vrátane kúpeľov. Okrem toho sú všeobecne známe protizápalové, antioxidačné, analgetické, renoprotektívne, anxiolytické a antidepresívne účinky. Rozsah terapeutických vlastností pripisovaných týmto druhom je spojený s významne širokým obsahom bioaktívnych látok. Z rodu stachys bolo izolovaných viac ako 200 zlúčenín → terpény [triterpény, diterpény, iridoidy], polyfenoly → [flavóny, glykozidy, lignany], fenolové kyseliny a éterické oleje. Čistec lesný je preto dobrým kandidátom na liečenie mnohých ochorení asociovaných so zápalom, aj systémovým → infekčné choroby dýchacích ciest →prechladnutie, vírusové a bakteriálne zápaly, pri astme, reumatizme a pod. Okrem toho čistec potláča zápal pečene a obličiek, podporuje diurézu a bráni vzniku obličkových kameňov, má významné spazmolytické účinky.

Vďaka obsahu apigenínu má čistec neuroprotektívne účinky, pomáha pri nespavosti, podporuje činnosť centrálneho nervového systému, zlepšuje kognitívne funkcie.

Čistec je pre liečiteľov atraktívna bylina, či už ako jednozložkový výluh, alebo ako súčasť bylinných zmesí, napr

  • čistec s harmančekom a ľubovníkom sa používa pri stresoch, zápaloch nervového systému, nespavosti

  • čistec s oreganom, tymiánom a  bobkovým listom na celkovú očistu organizmu a pri silných vírusových infekciách
čistec lesný, sušená vňať 60 g, prírodná lekáreň, dom byliniek bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje