bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje cukrovka II typ - prírodná lekáreň

Diabetes 2. typ- prírodná lekáreň

Diabetes 2 typ je chronické doživotné ochorenie, ktoré môže pri strate kontroly nad ním viesť k sérii komplikácií. V niektoprých prípadoch s fatálnymi následkami. Liečba diabetu 2 typ sa preto zameriava na oddialenie výskytu komplikácii, resp k predlženiu remisných stavov. Liečba diabetu 2 typu spočíva v:   

 1. režimových opatreniach 
 2. farmakologickej terapii  
 3. bylinnej terapii                                                                                  

Sled udalostí vedúcich k ochoreniu DM2 a režimové opatrenia pri liečbe cukrovky. Stav, keď je tolerancia na cukry je v organizme oslabená a ich hladina v sére začína dosahovať zvýšené hodnoty  je spôsobený  najskôr dlhoročným nevhodným stravovaním, ktoré oslabilo schopnosť tela vysporiadať sa s vysokým prísunom cukru, tuku a toxínov, ktoré sa často nachádzajú v strave. Zaujímavé a pre mňa osobne zarážajúce je, že mnohí pacienti, ktorí ku mne s ochorením DM1 prichádzajú nepoznajú príčiny ochorenia, tým pádom ani nevedia, ako toto ochorenie liečiť, alebo ako sa s týmto ochorením dá čo najkomfortnejšie prežiť dlhé obdobie. Kladiem si otázku, prečo to tak je. Prečo títo ľudia strácajú záujem o svoje zdravie . jediné logické vysvetlenie, ak vylúčime argumenty typu, človek je v princípe tvor lenivý a pokiaľ nemá poruke argumenty prečo by sa mal o svoje zdravie starať, tak sa oň nestará, alebo, keď ich aj pozná, prečo by sa napríklad mal stravovať zdravo a možno menej chutne, keď sa môže napchať tlačenkou a grilovaným kolenom a zapiť to dvomi pol litrami piva. Ak teda vynecháme tieto argumenty a ponecháme človeka naďalej v kategórii homo sapiens namiesto homo stultus, ostáva nám jediné vysvetlenie. Dôvera v modernú medicínu je bezhraničná. Tento nekritický názor je nielenže mylný, ale vo svojej podstate spochybňuje podstatu existencie života. 

Človek bez DM2 si pravdepodobne myslí, že on nikdy neochorie, alebo ak aj áno, existujú lekári a lieky, ktoré ho vyliečia. Človek, ktorý sa 5 rokov lieči na DM2 už vie, že lekári pomôcť nevedia a lieky, ktoré dlhodobo užíva už nezaberajú a viac škodia ako pomáhajú. Ak si stále nahovára, že lieky jeho ochorenie vyriešia, najskôr asi dobre vie, že pokiaľ by lieky mali riešiť príčinu cukrovky, bol by už dávno vyliečený.

Žiaľ, lieky vám pomôžu zmierniť príznaky a snáď aj optimalizovať glukózu v krvi, ale sa prestanú užívať,  problém sa vráti späť. Je to z dôvodu, že lieky neriešia jadro problému, ale udržujú pri živote, aby boli kupované a užívané čo najdlhšie. Veď vyliečený pacient nie je žiadny zákazník, nie?

Režimové opatrenia

1. Nadmerný príjem mäsa a mäsových výrobkov

Toto nie sú žiadne kaleráby. Spojitosť medzi jedením mäsa a cukrovkou je väčšia, než by ste čakali a hneď sa dozviete aj prečo. Mäso prekysľuje organizmus a zvyšuje riziko vzniku rakoviny žalúdka. 

 1. Veľký obsah Hematického železa. Hematické železo je v skratke druh železa s veľkou absorbciou. Aj keď je železo dôležitým stopovým prvkom pre správny prenos kyslíku a na tvorbu červených krviniek, jeho nadbytok spôsobuje poškodenie tkaniva, vrátane pankreatických beta buniek, ktoré produkujú inzulín. Pravideľná konzumácia mäsa má teda negatívny vplyv na funkčnosť pankreatických buniek a tým sekréciu inzulínu, ktorého nedostatočná sekrécia spôsobí, že namiesto toho, aby sa glukóza dostala do buniek, zostane v krvi a to logicky vyústi do vysokej glykémie.
 2. Veľký obsah Amínov. Amíny, ktoré sa vo veľkom množstve nachádzajú hlavne v spracovanom mäse ako je napríklad salám, slanina, tlačenka, párky a mnohých iných mäsových výrobkoch následne reagujú s dusitanmi a vytvárajú vysoko toxické chemikálie nazývané nitrosamíny, ktoré poškodzujú DNA, pankreas, spôsobujú inzulínovú rezistenciu a môžu viesť taktiež ku vzniku Alzheimerovej choroby.

2. Podpriemerný príjem zeleniny a ovocia

Odporúčanie jesť ovocie a zeleninu už môže znieť ako klišé, ale každopádne je to jedno z najlepších stravovacích odporúčaní, ako znížiť riziko vzniku cukrovky alebo zlepšiť váš zdravotný stav v prípade, že ju už máte. Jeden z dôvodov, prečo sú zelenina a ovocie pri cukrovke účinné je obsah antioxidantov a vitamínu C.

 1. Antioxidanty pomáhajú v boji proti oxidačnému stresu, ktorý vedie k zápalu ciev a poškodzuje bunky a narúša celý proces glukózy vstúpiť do buniek, čo spôsobuje vysokú glykémiu.
 2. Nitrosamíny sú pre organizmus vysoko toxické a práve kyseliny nachádzajúce sa v plodoch ovocia, napríklad kyselina askorbová - vitamín C inhibujú reakciu pri ktorej dochádza k zmene amínov na nitrosamíny a tým Vás ochráni pred jeho negatívnymi účinkami, medzi ktoré patrí aj zlá citlivosť buniek na inzulín. 

3. Nadmerný dlhodobý denný príjem kalórii 

Vo všeobecnosti platí, že čím má človek väčšiu nadváhu, tým náchylnejší je priberať ďalší tuk a jeho odolnosť voči priberaniu sa zhoršuje. Pokiaľ jete potraviny s nízkym obsahom vlákniny, tak môžete mať pocit neustáleho hladu a to vás núti jesť ďalšie a ďalšie potraviny, ktoré často obsahujú vysokú energickú hodnotu.

Jednoduchý trik, ktorý môžete ihneď zaviesť do praxe je jedenie viac zeleniny, ovocia, potravín s veľkým množstvom vlákniny a piť viac vody. Táto kombinácia spôsobí, že sa budete cítiť sýty aj napriek tomu, že ste prijali relatívne málo kalórií, čím radikálne obmedzíte ukladanie tuku, ktorý spôsobuje v tele zápalové procesy, oxidačný stres a narúša celý proces glukózy vstúpiť do buniek.

4. Nedostatok pohybu, alkohol, cigarety

 1. Nedostatok pohybu spôsobuje disharmóniu v spaľovaní energie, - hlavne tukov a cukrov, tie sa namiesto transportu k bunkám ostávajú v krvi a  ukladajú sa v zásobných tukových vačkoch alebo vytvárajú plaky na stenách ciev. 
 2. Alkohol je jed, o tom niet pochýb. Jeho príjem spôsobuje neschopnosť pečeňových buniek metabolizovať tuky a ich stukovatenie. Až 80% diabetikov má stukovatenú pečeň a inzulínovú rezistenciu.
 3. Cigaretový dym obsahuje okrem dechtu, kyanovodíkov, formaldehydov aj nitrosamíny, ktoré poškodzujú deoxyrybonuklovú kyselinu a pankreas - znižujú produkciu inzulínu.

Farmakologická terapia

Farmakologické intervencie pri liečení diabetu 2 typu sa sústreďujú na rôzne metabolické dráhy.

 1. stimuláciu sekrécie inzulínu  - MANINIL, GLUKOBENE, ANTIDIAB, MINIDIAB, GLURENORM, DIAPREL, AMARYL 
 2. produkciu látok zvyšujúcich citlivosť na inzulín - prevažne pre diabetikov so zvýšenou hmotnosťou a obezitou, u ktorých je hyperglykémia spôsobená predovšetkým nedostatočným účinkom inzulínu - METFORMIN, GLUCOPHAGE, SIOFOR 
 3. Inhibíciu alfa-glukozidázy - spomaľovanie vstrebávania cukrov v tenkom čreve -blokovanie rozkladu zložených cukrov na jednoduché -  AKARBÓZA, MIGLITOL.  Tým dochádza k zníženiu vstrebávania v tenkom čreve a nestúpa hladina krvného cukru po jedle. 
 4. inhibíciu dipeptidyl peptidázy- enzým DPP4  štiepi (a teda znehodnocuje) inkretínové hormóny, látky vylučované črevom, ktoré stimulujú produkciu inzulínu pankreasom. Vo výsledku sa tým zvyšuje koncentrácia týchto hormónov v krvi a posilňuje sa ich účinok  - SITAGLIPTÍN, VILDAGLIPTÍN, SAXAGLIPTÍN, LINAGLIPTÍN, ALOGLIPTÍN 
 5. inbíciu sodíkovo-glukózového kotransportéra -  inhibícia spätného vychytávania glukózy v proximálnom tubule obličiek - zabraňovanie vstrebávania cukru z moču, vylučujú prebytočný cukor v krvi močom - DAPAGLIFLOZÍN, KANAGLIFLOZÍN, EMPAGLIFLOZÍN 

Bylinná terapia

Alternatívna bylinná liečba diabetu 2 typu sa zameriava na dve oblasti. Prvá oblasť je tlmenie symptómov sprevádzajúcich a/alebo produkujúcich zvýšenú hladinu glukózy v krvi. -predstavujú ju metabolické dráhy 1 až 3. Druhá oblasť je samotné znižovanie hladiny glukózy v krvi - predstavuje ho bod 4. Zápal nízkeho stupňa je typickým prejavom DM2, ktorý môže generovať zvýšenú produkciu prozápalových cytokínov, ako je interleukín-1β, interleukín-6 a tumor nekrotizujúci faktor-α. Tieto zápalové cytokíny poškodzujú nielen beta bunky pankreasu, ale tiež prispievajú k podpore inzulínovej rezistencie prostredníctvom zníženia extrakcie inzulínu a využitia periférnych tkanív. Preto sa inhibícia zápalových cytokínov považuje za dôležitý krok pri liečbe T2DM.

 1. inhibíciu prozápalových cytokínov
 2. inhibíciu reaktívnych foriem kyslíka                                                                                    
 3.  reguláciu lipidov v krvi  
 4.  znižovanie hladiny glukózy v krviPrehľad najpoužívanejších bylín pri znižovaní hladiny glykémie v krvi.

stôl č. 1

Acacia arabica, vodný acerát z kôry akáciea arabskej zvyšuje hladinu sérového inzulínu. Okrem toho sa znížila vysoká sérová glukóza a inzulínová rezistencia a zlepšil sa lipidový profil. Táto rastlina obsahuje polyfenoly, taníny a flavonoidy (napríklad kvercetín). Prítomnosť týchto látok s antioxidačnými vlastnosťami je vysvetlením antidiabetických účinkov tejto rastliny.

Lycium barbarum je kustovnica cudzia, ktorek kôru ale aj plody možno použiť na liečbu zápalov a cukrovky, ale aj iných chorôb súvisiacich napríklad so starnutím.  

stôl č. 2

Zingibier officinale - zázvor obsahuje fenolický ketón gingerol (C17H26O4) -  dôležitú účinnú látku, ktorá spôsobuje štipľavú chuť a vôňu. Gingerol potláča progresiu COX2 prostredníctvom blokovania NF-KB-sprostredkovanej signálnej dráhy na inhibíciu expresie IL-6 a IL-8. kúpiť

Allium sativum - cesnak  14 dňová kúra etanolového extraktu z cesnaku znižuje hladiny glukózy v sére, celkového cholesterolu triglyceridov, močoviny, kyseliny močovej, kreatinínu, AST a ALT. Zvyšuje sérový inzulín . 600 mg etanolévo extraktu cesnaku je účinnejšie ako 600 mg/kg glibenklamidu (účinnej látky diabetických liekov.  kúpiť

Barleria prionitis - alkoholový macerát z koreňov aj nadzemných častí  barlerie významne znižuju hladinu glukózy v krvi a súčasne  glykozylovaného hemoglobínu pri zvýšenej hladine inzulínu a pečeňového glykogénu.

stôl č. 3

Memecylon umbellatum je  bylina je známa  ako železný strom. Etanolový extrakt z listov  M. umbellatum má hypoglykemický účinok a protizápalový účinok

Aegle marmelose, vodný extrakt, alebo šťava z plodov duly bengálskej spôsobiuje významný pokles hladiny glukózy v krvi, látok reagujúcich na kyselinu tiobarbiturovú v plazme, hydroperoxidov, ceruloplazmínu, alfa- tokoferolu a výrazné zvýšenie plazmatického redukovaného glutatiónu a vitamínu C

stôl č. 4

Astragalus membranaceus

Coptis chinensis

Angelica chinesis

Curcuma longa


cukrovka II typ - prírodná lekáreň bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje