bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje divozel veľkokvetý herbár

čo je nové?     herbár    divozel veľkokvetý

Herbár -divozel veľkokvetý

  1. Doména: Eukaryota

  2. Kráľovstvo: Plantae  

  3. Kmeň: Tracheotypy

  4. Podkmeň: Angiospermae

  5. Trieda: Eudicots

  6. Poradie: Asteridy

  7. Čeľaď: Lamiales

  8. Podčeľaď: Scrophulariaceae

  9. Rod: Verbascum

  10. Druh: Verbascum densiflorum

POPIS

Divozel veľkokvetý je dvoj alebo viacročná rastlina. Dorastá do výšky od 1,5 do 2,5 m, v závislosti od stanovišťa. V prvom roku vytvorí divozel hustú prízemnú ružicu listov, podobne ako napríklad lopúch väčší. V druhom roku sa vytvorí dlhá stonka, na ktorej kvitnú žlté kvety, kvitnú od júla do augusta

Kvety majú päť symetrických okvetných lístkov; farby okvetných lístkov u rôznych druhov zahŕňajú žltú (najbežnejšie), oranžovú, červeno-hnedú, fialovú, modrú alebo bielu.

Plod divozelu je tobolka obsahujúca početné drobné semienka.

STANOVIŠTIA

Domovom divozelu sú pravdepodobne stredomorie a vnútrozemské pásma centrálnej Ázie vrátane Arménska, Azerbajdžanu, Turecka, Iránu. Rozšírený je v celej Európe od španielskej Andalúzie až po juh Švédska. Introdukovaný je v Amerike, najmä na východnom pobreží.


Divozel veľkokvetý obľubuje rumoviská, skalnaté železničné násypy, skrátka všade tak, kde je sypká vzdušná, na živiny bohatá pôda s dostatkom dusíka. Divozel potrebuje dostatok slnka, nerád sa teplo a svit delí s inými rastlinami.

V záhradách sa pestuje ako dominujúci solitér na nízkych trávnikov pred  hustými výsadbami sempervirentov.

LIEČITEĽSTVO

Divozel patrí k historickým liečivým rastlinám, zmienky o ňom vedú najslávnejší lekári - Hipokrates, Hérofilos, Erasistratus, Galenus, Avicena a iní.

Z obsahových látok sú zastúpené saponíny, iridoidné a fenyletanoidové glykozidy, flavonoidy, vitamín C a minerály. Kvet a list divozelu sa v hiostorickej medicíne používa na liečbu pľúcnych problémov, zápalových ochorení, astmy, kŕčovitého kašľa, hnačky a migrénových bolestí hlavy.

V súčasnej dobe pribúdajú dôkazy o terapeutickej účinnosti jednotlivých častí divozelu a mnoho ľudí dáva prednosť bylinnej medicíne pred farmakologickými intervenciami, zvlášť pokiaľ ide o očakávané protizápalové, antioxidačné, protirakovinové, antimikrobiálne, antivírusové, antihepatotoxické a antihyperlipidemické aktivity.

Kvet divozelu, pripravený ako horúcovodný zápar sa používa na liečenie suchých neproduktívnych a bolestivých kašľov spojených so zápalom priedušiek, astmou, prípadne tuberkulózou.

Flavonoidy a polysacharidy v kvetoch divozelu spôsobujú proliferáciu fibroblastov a spojivového tkaniva, čo spôsobuje výrazný účinok Verbascum v procese hojenia rezných a excíznych rán. Drvený sušený kvet  divozelu zmiešaný so smotanou alebo tvarohom sa používa na hojenie rán po epiziotómii → nástrihu hrádze matiek pri ťažkých pôrodoch. s výbornými výsledkami. Okrem toho matky dávajú prednosť bylinnej liečbe po epiziotómii z dôvodu ochrany novorodenca, nakoľko, ak by boli liečené masívnou antibiotickou intervenciou, nemohli by svoje bábatká kojiť.

 Listy a korene divozelu sa v mnohých krajinách používajú na potláčanie horúčky. Rovnaké časti boli tiež použité ako adstringent, ktorého účinky sú porovnateľné s listom repíka [folium agrimoni] alebo kôrou duba letného [cortex quercus]. Zatiaľ čo sa celá rastlina používala na liečbu hnačky a úplavice a tiež ako analgetikum a antiseptikum, pasta získaná z listov a kvetov sa používa na kašeľ a pľúcne choroby; semená majú narkotické vlastnosti. Listy vo forme obkladu sa používajú na zmiernenie bolesti kĺbov a na zmiernenie vriedkov. Sušené listy divozelu sa používajú ako tabak pre duševnú relaxáciu, zatiaľ čo čaj vyrobený z listov sa používa na liečbu prechladnutia a úplavice.

Sirup z listov a kvetov sa používa na liečbu bolesti hrdla, bronchitídy a bolesti brucha, môže pôsobiť ako expektorans a sedatívum. Listy a kvety majú protikŕčové vlastnosti a používajú sa ako expektorans pri bronchitíde, tuberkulóze a iných ochoreniach dýchacích ciest.

ZBER A SUŠENIE

Pri zbere divozelu môže nastať zámena s podobným divozelom sápovitým [verbascum phlomoides L.]. Oba druhy majú podobné kvety, kvitnú približne v rovnakom čase, avšak bezpečne ich možno rozpoznať podľa poštu kvitnúcich stoniek. Divozel sápovitý má z jednej ružice listov viac stoniek, niekedy 5 aj viac. Okrem toho má menšie kvety a dorastá do menšej výšky, spravidla do 1 m a menej.

Predmetom zberu je kvet [flos verbasci] a menej listy [folium verbasci] a korene [radix verbasci]. Kvety zberáme výlučne suché, inak by sa pri ceste domov alebo pri sušení na lieskach zaparili a znehodnotili. Kvet divozelu na náročný na techniku sušenia, vyžaduje si teplotu do 45 C a neustály teplý prievan. 


divozel veľkokvetý herbár bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje