bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje fialka voňavá - semená

Fialka voňavá - semená  

Stručne

Fialka voňavá patrí medzi prvé jarné kvietky. Fialka voňavá odroda Kráľovná Šarlota má fialové až tmavomodré kvety s intenzívnou vôňou. Je to trvalka rastúca do výšky okolo 10 cm. Fialka voňavá je aj známa liečivka s účinkami na  liečenie  chorôb dýchacích ciest, močových ciest, kĺbového  reumatizmu, migrén a hnisavých rán a ekzémov 

Výsadba

Semená fialky v júni predpestujte v interiéri alebo v skleníku a v priebehu augusta presaďte do nádob. Mladé rastliny by na záhone mohli poškodiť mrazy. Na vonkajšie stanovisko sa odporúča rastliny presádzať až nasledujúci rok na jar (apríl až máj). Pokiaľ chcete, aby fialky kvitli už na jeseň, je možný výsev tiež v marci. Semienka vysievajte na substrát a len zľahka zahrňte zeminou. Doba klíčenia je cca 1 - 2 týždne pri teplote 16 - 20 °C. Teplota by nemala klesnúť pod 15 °C. Ideálny spon je 20 x 20 cm.

Fialky majú rady slnečné či polo-tienisté stanovisko (stanovisko s rozptýleným svetlom) a dobre priepustný a humózny substrát. Zálievka by mala byť pravidelná, a tiež aj hnojenie, ideálne hnojivom pre balkónové rastliny. Na zimu sa odporúča rastliny zakryť čečinou.

fialka voňavá - semená bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje