Aníz je ľudový názov pre bedrovník anízový pochádzajúci z čelade mrkvovité. Aníz je jednoročná bylina s výškou cca 0,5 m. Stonka od zeme husto rozkonárená. Listy vyrastajú s dlhých stoniek, majú podlhovastý perovito strihaný tvar. Kvety rastú v okolíkoch, sú päťpočetné, biele, alebo mierne ružové. Plody sú dvojnažky, tak u väčšiny rastlín z čelade mrkvovité.
Aníz pochádza zo stredomoria, najmä z Anatolského polostrova, Grécka a Egypta.
Kultúrne sa pestuje po celom svete vďaka plodom, ktoré sa používajú v gastronómii a v liečiteľstve.
U nás je aníz splanený z niekdajších kultúrnych porastov, takže nie je problém objaviť ho vo voľnej prírode.
Bezpečné dávky výrobkov z anízu sú
tinktúra: 1-4 ml (1:5 v 40%) 3x/deň
nálev: 1-2 čajové lyžičky semienok, aby sa uvoľnili prchavé a aktívne oleje. Semená zalejte 1 šálkou vriacej vody a lúhujte 5-10 minút v prikrytej nádobe
Sušené semená: 3 g denne
Aníz neodporúčame užívať počas tehotenstva, pokiaľ nie je pod vedením liečiteľa, i tak by ste sa však mali vyhnúť alkoholickým macerátom - tinktúram a esenciálnym olejom z anízu.
Aníz môže byť fotosenzibilizujúci a alergénny, čo by mohlo spôsobniť reakcie v dýchacom trakte, gastrointestinálnom trakte a koži. Nemal by sa používať u jedincov, ktorí majú alergiu na aníz a/alebo anetol.
Esenciálny olej môže spôsobiť pálenie. Pri používaní esenciálneho oleja buďte opatrní, riedite ho a otestujte malé množstvo na koži, aby ste sa uistili, že nie je príliš silný. Perorálne užívanie anízu môže interferovať s antikoagulačnou liečbou. Éterický olej je kontraindikovaný pri záchvatoch a epilepsii. Hoci má aníz v miernych dávkach antispazmolické účinky, esenciálny olej môže vyvolať tras a záchvaty. Netreba si ho zamieňať s badiánom [Illicium verum], ktorý má takmer identickú chuť, ale pochádza z inej botanickej čeľade a je považovaný za silnejší v účinku.
Zdroj: Wood 2008