bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje nechtík lekársky, herbár, calendula officinalis, dom byliniek

čo je nové?   herbár  nechtík lekársky

Nechtík lekársky

  1. Doména: Eukaryota

  2. Kráľovstvo: Plantae  

  3. Kmeň: Tracheotypy

  4. Podkmeň: Angiospermae

  5. Trieda: Eudicots

  6. Poradie: Asterids

  7. Čeľaď: Asterales

  8. Podčeľaď: Astraceae

  9. Rod: Calendula

  10. Druh: Calendula officinalis

POPIS

Nechtík lekársky je jednoročná bylina dorastajúca do výšky 40 až 60 cm zriedka do výšky 80 cm. Na dobrých staništiach, keď prežije zimu sa nechtík správa ako trvalka. Stonka je rozkonárená, dužinatá. Zo stonky vyrastajú sediace striedavé oválno kopijovité, celistvookrajové listy s jemnými chĺpkami. Súkvetia sú žlté až oranžové, tvoria hrubú hlavičku s priemerom od  4-7 cm. Obklopené sú dvomi radmi chlpatých listeňov; vo voľnej prírode rastúcej rastline má nechtík jeden prstenec lúčových kvietkov obklopujúcich centrálne kotúčové kvietky. Diskovité kvietky sú rúrkovité a hermafroditné a vo všeobecnosti majú intenzívnejšiu oranžovo-žltú farbu ako samičie trojzubé kvietky periférnych lúčov. Ak sú vhodné podmienky, kvety sa môžu objaviť po celý rok, ale najčastejšie od júna do septembra, v závislosti os stanovišťa. Plodom je tŕnito zakrivená nažka.

STANOVIŠTIA

Rod nechtíky pochádza pravdepodobne z južnej Európy, aj keď vďaka dlhej histórie pestovania dnes už presne nevieme odkiaľ nechtík vlastne pochádza. Ak sa rozhodnete pestovať nechtík v záhrade vedzte, že najradšej má slnečné a teplé stanovište s dostatkom priestoru. Znesie aj polotieň. Nemá rád ťažké a vlhké pôdy, ideálne je ho sadiť do priepustných piesčitých substrátov.

Nechtík je, bohužiaľ, častým prenášačom hubovitých chorôb, napríklad múčnatky →Sphaeroteca fuligines. Preto ak pestujete vinič, alebo ovocné stromy, odporúčame nechtík do záhrady nesadiť.

LIEČITEĽSTVO

Kvety nechtíka lekárskeho obsahujú flavonolové glykozidy, triterpénové oligoglykozidy, triterpénové glykozidy oleananového typu, saponíny a seskviterpénový glukozid, tiež  estery triterpenoidov a karotenoidy → luteín → s obsahom 29,8 mg/100 g,  flavoxantín a auroxantín → antioxidanty a zdroj žlto-oranžového sfarbenia. Okrem toho listy a stonky obsahujú ďalšie karotenoidy → zeaxantín a betakarotén. 

Liečivé vlastnosti nechtíka lekárskeho  poznali už liečitelia ajurvédskej medíciny a medicíny Unani. Tradičné použitie nechtíka v ľudovom liečiteľstve využíva antipyretické, protizápalové, antiepileptické a antimikrobiálne účinky. Ličitelia používajú nechtík na liečenie zápalu spojiviek, nepravidelnej menštruácie, kŕčových žilách, hemoroidoch a vredoch tráviaceho traktu.

Prípravky z nechtíka lekárskeho sa používajú najmä vo forme nálevov, tinktúr a mastí ako prostriedok na hojenie rán pri zápaloch kože, slizníc, pri zle sa hojacich ranách, pomliaždeninách, vriedkoch a vyrážkach. Vodné extrakty z nechtíka sú účinné pri podráždených slizniciach, nechtík sa pridáva do bylinných zmesí na liečbu pečene, ak nie je k dispozícii kozobrada lúčna. Niektoré triterpény → faradiol a taraxasterol, inhibujú rast nádorov. Saponíny z nechtíka, ak sú extrahované a dávkované 50 mg/kg telesnej hmotnosti znižujú hladinu lipidov v sére.

Esenciálny olej z kvetov nechtíka inhibuje rast baktérii → Bacillus subtilis, Escherichia coli, Staphilococus aureus, Pseudomonas aeruginosa a Candida albicans.

nechtík lekársky, herbár, calendula officinalis, dom byliniek bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje