bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje herbár, pestrec mariánsky, dom byliniek

Vedeli ste?

Už v polovici 17 storočia používal liečiteľ Nicolas Culpepper semená pesteca ako pečeňové tonikum, keďže sa o ňom hovorilo, že dokáže otvárať prekážky v pečení a slezine. Okrem toho si pestrec aj sám pestoval.

čo je nové?    herbár    pestrec mariánsky

Pestrec mariánsky

  1. Doména: Eukaryota

  2. Kráľovstvo: Plantae  

  3. Kmeň: Tracheotypy

  4. Podkmeň: Angiospermae

  5. Trieda: Eudicots

  6. Poradie: Asteridy

  7. Čeľaď: Acoraceae

  8. Rod: Silybum

  9. Druh: Silybum marianum

POPIS

Pestrec mariánsky je jedno až dvojročná vzpriamená bylina, ktorá môže dorásť do výšky 30 až 150 cm, zriedka aj vyššie. Celá rastlina je pokrytá drobnými chĺpkami. Stonka je ryhovaná a riedko vetvená s podlhovastými, perovito laločnatými listami s ostnatými okrajmi. Listy majú zelenú farbu, žilkovanie je mliečno biele, takže kresbu je na liste pekne vidieť.  Hlavy kvetov sú 4 až 12 cm dlhé a široké, červenofialovej farby. Kvitnú od júna do augusta. Hlava kvetu je obklopená listeňmi , ktoré sú bez chĺpkov, s trojuholníkovými príveskami, zakončené silným žltým tŕňom. Plody sú čierne nažky s jednoduchým dlhým bielym páperím, ktoré funguje ako padák a pomáha šíriť semená do čo najväčšej diaľky od materskej rastliny.

STANOVIŠTIA

Pestrec má nízke nároky na pôdu a dobre znáša nedostatok vlahy. Obľubuje slnečné stráne, južne orientované polostepné až stepné porasty s dostupným vlhkým podložím. Tak ako všetky odolné rastliny, aj pestrec je možné objaviť na narušených pôdach, sutinách a  staveniskách. Má rád teplo, a tak najkrajšie kúsky je možné objaviť na južných stranách múrov a opustených stavieb.

Pestrec je dvojročná rastlina, avšak pri kultúrnom pestovaní vyženie kvety už v prvom roku. Priemerné výnosy semena pestreca dosahujú cca 1250 kg/ha pri s obsahom silymarínu cca 25 kg/ha

LIEČITEĽSTVO

Pestrec mariánsky je bylina tradične používaná v ľudovom liečiteľstve. Boli preukázané ochranné účinky v oblasti ochrany obličiek, hepatotoxicity, vírusového zápalu pečene, rakoviny, neurotoxicity, depresií, ochorenia pľúc a ochorenia prostaty.  Silymarín, hlavná terapeutická zložka semien pestreca, má cytoprotektívne aktivity vďaka svojej antioxidačnej aktivite a zachytávaniu radikálov. Možné známe mechanizmy účinku silymarínovej ochrany sú blokáda a úprava bunkových transportérov, p-glykoproteínu, estrogénových a jadrových receptorov. Okrem toho boli v niektorých štúdiách indikované silymarínové protizápalové účinky pomocou zníženia TNF-a, ochranné účinky na lýzu erytrocytov a akútnu nefrotoxicitu vyvolanú cisplatinou → chemoterapeutický liek. Silymarín tiež inhiboval apoptózu a vývoj folikulov u pacientov podstupujúcich IVF → mimomaternicové oplodnenie. Na základe týchto údajov môže silymarín slúžiť ako nový liek v komplementárnej medicíne.

Tradičný extrakt z ostropestreca mariánskeho sa vyrába zo semien, ktoré obsahujú približne 4-6 % silymarínu.  Hotový extrakt pozostáva z asi 65-80 % silymarínu a 20-35 % mastných kyselín vrátane kyseliny linolovej.  Biologická dostupnosť silymarínu, ak je podávaný ako vodný macerát, alebo lisovaný olej je  asi 50%

herbár, pestrec mariánsky, dom byliniek bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje