bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje herbár bylín, smrek biely, picea glauca, prírodná lekáreň, dom byliniek

Smrek biely - výrobky

Vedeli ste?

Smrek bol po dlhé stáročiai uctievaný ako ochranný strom, symbolizoval ochranný a rodiaci ženský prvok. . V bol smrek zasvätený bohu mora Poseidonovi, ktorý chránil lode pred búrkami.

Drevo horských smrekov rastúcich v nízkych a vysokých horských oblastiach je oveľa pevnejšie a odolnejšie ako drevo rýchlorastúcich plantážových stromov. To nebolo žiadnym tajomstvom pre výrobcov huslí, ktorí si ich vysoko cenili ako rezonančné drevo pre svoje nástroje. Slávni muži ako Stradivari, Amati a Bergonzi často hľadali v horách celé týždne, kým nenašli ten správny strom. Aby našli pomaly rastúce smreky, klopali na starý kmeň a počúvali zvuk, ktorý vydávali.

čo je nové?    herbár    smrek biely

Smrek biely

  1. Doména: Eukaryota

  2. Kráľovstvo: Plantae  

  3. Kmeň: Tracheotypy

  4. Podkmeň: Gymnospermae

  5. Trieda: Phynophita

  6. Čeľaď: Pinales

  7. Rod: Pinaceae

  8. Druh: Picea

  9. Druh:  Picea glauca

POPIS

Biely smrek je vždyzelený ihličnatý strom, ktorý bežne dorastá do výšky 15 až 30 metrov, na vhodných stanovištiach aj viac. Priemer kmeňa môže dosiahnuť až 1 m. Kôra je tenká a šupinatá, odlupuje sa v malých kruhových platniach s priemerom 5 až 10 centimetrov. Koruna je úzka – u mladých stromov kužeľovitá, u starších sa stáva valcovou. Výhonky sú svetlo hnedé, na východnej strane holé, na západnej strane s výraznými trichómami.  Ihličie je dlhé 12 až 20 milimetrov, na priereze kosoštvorcové , šedivé, na vrchných vetvách modro-zelené s niekoľkými tenkými líniami prieduchov a modro-biela dole s dvoma širokými pásmi prieduchov. 

Šišky sú previsnuté, štíhle, valcovité, 3 až 7 cm dlhé a 1,5 cm široké v uzavretom stave, otvárajúce sa do šírky 2,5 cm. Majú tenké, pružné šupiny dlhé 15 mm s hladko zaobleným okrajom. Sú zelené alebo červenkasté, do bledohnedej farby dozrievajú 4 až 8 mesiacov po opelení. Semená sú čierne, 2 až 3 mm dlhé, so štíhlym, 5 až 8 mm dlhým bledohnedým krídlom. 

STANOVIŠTIA

Smrek biely pochádza zo severných miernych a boreálnych lesov Aljašky,  Kanady a Severnej Ameriky. Ako exotický je biely smrek rozšírený, ale nie je bežný. Do Európy bol dovezený okolo roku 1700 do Anglicka, kde sa stťal obľúbeným sempervirentom v parkoch a záhradách.

Výborne sa mu darí v extrémnych podmienkach  a vo vysokej nadmorskej výške v miernom pásme.

Vo všeobecnosti sa smreku bielemu darí na dobre odvodnených pôdach v aluviálnych a brehových zónach , hoci sa vyskytuje aj na pôdach ľadovcového a jazerného pôvodu.

Smrek biely rastie na kyslých pôdach s hodnotami pH 4,7 – 7,0.  Na severných hraniciach svojho areálu je vrcholným druhom smrek biely spolu so smrekom čiernym; breza a osika druhy skorej sukcesie.

LIEČITEĽSTVO

Rod picea, vrátane druhov glauca a abies obsahujú v ihličí a kôre rôzne užitočné fenolové zlúčeniny →kyselina galová, vanilka, kys. syringová, kys. p -kumarová, kys. ferulová,  taxifolín, kvercetín a katechín,  ale aj terpenoidy (β-sitosterol, γ-sitosterol, thunbergol, α-pinén, β-pinén a limonén) a stilbény (piceid a astrignín)

Vďaka polyfenolom má kôra a ihličie smreku reprezentované  mladými výhonkami solídne antioxidačné,  antimykotické, protinádorové a antimikrobiálne vlastnosti.Okrem toho je ihličie bohatým zdrojom vitamínu C a minerálov, karotenoidov a chlorofylov. Smrekové ihličie už dlho používali domorodé kmene na zmiernenie kašľa a bolesti hrdla. Koncentrácie izolovaných bioaktívnych zlúčenín detegovaných v pletivách smreka obyčajného závisia od mnohých faktorov, ako je vek dreva a vegetačné obdobie, čas ťažby a genetické a geografické pozadie .

Smrek a jeho kôra a ihličie boli oddávna používané na liečbu rôznych chorôb dýchacích ciest. Najbežnejším spôsobom extrakcie bola macerácia vo vode, destilácia ihličia, alebo priame odlupovanie smrekovej živice a prikladanie na priedušky či artritické kĺby. Kašeľ, nádcha, bronchitída, tuberkulóza, horúčka, bolesť a opuch (zápal) úst a hrdla, bolesti svalov a nervov a artritída, všetky tieto choroby ľudia liečili výťažkami zo smreka.  Dnes používame mladé smrekové výhonky na výrobu sirupov, na výrobu bylinných mastí a masážnych olejov, živicu na mastičky. Mladé smrekové púčiky sušíme a pridávame do čajových zmesí na dýchacie cesty.

herbár bylín, smrek biely, picea glauca, prírodná lekáreň, dom byliniek bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje