bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje herbár-krvavec lekarsky

čo je nové?   herbár    krvavec lekársky

Krvavec lekársky

  1. Doména: Eukaryota

  2. Kráľovstvo: Plantae  

  3. Kmeň: Tracheotypy

  4. Podkmeň: Angiospermae

  5. Trieda: Eudicots

  6. Poradie: Rosidae

  7. Čeľaď: Rosales

  8. Podčeľaď: Rosaceae

  9. Rod: Sanguisorba

  10. Druh: Sanguisorba officinalis

POPIS

Krvavec je trvalka z čelade ružovité (rosaceae). Každý, kto  mal tú možnosť poprechádzať sa po chodníčku prostred lúky si na túto sympatickú bylinku určite spomenie. Jej jednoduchá, 50 až 150 cm vysoká stonka na ktorej je súbor tmavočervených súkvetí vysoko pretŕča ostatné rastliny. V prípade, že krvavec rastie v súvislejších porastoch, pravdepodobne stojíte na zásobárni podzemnej vody. Listy krvavca lekárskeho sú stopkaté, nepárno perovité. Na jednej stonke býva od 7 do 13 pílkovitých lístkov, ktoré vyrastajú tesne nad zemou.      

STANOVIŠTIA

Výskyt krvavca nie je na lúkach a pasienkoch automatický. Súvislejší porast nám napovedá, že sa nachádzame na lúke, ktorá vďaka dobrému a udržateľnému spôsobu hospodárenia prináša každý rok dostatok dobrého sena. Vďaka vysokej spodnej vode vytvára krvavec súvislé koreňové systémy, ktoré mu pomáhajú prežiť celé desaťročia. Aj keď je krvavec solitér, nepáči sa mu keď na neho celý deň pečie slnko. Najkrajšia lúka s krvavcom je v letných časoch do 9 hodiny v tieni vysokých stromov, je orientovaná na severozápad s miernym sklonom.

LIEČITEĽSTVO

Prvé záznamy o lekárskom využití krvavca pochádzajú v Číny. Práve čínska medicína popísala prevažujúce účinky krvavca na zdravie. Korene a vňať  krvavca sú bohaté triesloviny, ďalej saponíny, flavonoidy a vitamín C. Významný je obsah trieslovín (Kresánek uvádza až 20% podiel na hmotnosti)  Je jasné že s týmto podielom účinných látok je krvavec jedna z najúčinnejšícj bylín v boji proti zápalom. V tradičnej čínskej medicíne sa krvavec používa na "ochladzovanie " krvi, zastavenie krvácania a hojenie rán. Koreň sa používa na zastavenie krvavej dyzentérie, krvácania z nosa a lokálne sa aplikuje na ošetrenie popálenín a bodnutí hmyzom. U pacientov trpiacich ekzémom sa pozorovalo viditeľné zlepšenie pri liečbe masťou z koreňa krvavca. Listy sú sťahujúce, chladiace, styptické a tonické a používajú sa na liečbu horúčok a krvácania. Koreň sa používa na liečbu peptických vredov, hematúrie, menorágie, krvavej stolice, úplavice, hnačiek, hemoroidov a popálenín. Krvavec je vynikajúcim vnútorným liekom na všetky druhy abnormálnych akútnych stavov - vrátane hnačiek a dyzentérie. Zvonka sa používa na liečenie popálenín, oparenín, boľavých miest a kožných chorôb.V čínskej aj západnej bylinnej medicíne sa odvar z koreňa používa vnútorne na silné menštruačné krvácanie, krv v stolici a moči, krvácanie z hemoroidov a krvácanie z maternice.Z byliny sa dá vyrobiť ústna voda, ktorá sa používa ako bylinná liečba zápalu ďasien a opuchnutých mandlí.Zvonka sa používal ako ľudový liek na krvácanie z nosa, rany, popáleniny, ekzémy, vyrážky, vriedky a hemoroidy.Na ošetrenie popálenín možno koreň v prášku zmiešať so sezamovým olejom a potom aplikovať na postihnuté miesta.Zvonka sa používa aj ako masť alebo krém na ošetrenie rán, popálenín, hemoroidov a ekzémov. Korene sa tiež aplikujú zvonka na hojenie bodnutí hmyzom. V Číne sa korene pečú a používajú sa na zvýšenie potencie.

ZBER A SUŠENIE

Krvavec je na zber vhodný celý, od koreňa po kvet. Kvet krvavca často používali (a možno aj používajú) na dochucovanie vína - špeciálne muštom zo zemitých odrôd hrozna ako sú Muller thurgau alebo Suavignon blanc dodávajú typickú chuť a predstavte  si - pridávajú ho aj do balzamikových octov. Zbierame teda celú rastlinu, doma ju ošetríme, oddelíme listy, korene a kvety prípadne ak sušíme vňať oddelíme len koreň a stonky s listami a kvetmi narežeme asi na 1 až 2 cm kusy a sušíme.

herbár-krvavec lekarsky bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje