bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje herbár, slez lesný

čo je nové?   herbár    slez lesný

Herbár - slez lesný

  1. Doména: Eukaryota

  2. Kráľovstvo: Plantae  

  3. Kmeň: Tracheotypy

  4. Podkmeň: Angiospermae

  5. Trieda: Eudicots

  6. Poradie: Rosids

  7. Čeľaď: Malvales

  8. Podčeľaď: Malvaceae

  9. Rod: Malva

  10. Druh: Malva sylvestris

POPIS

Slez lesný je obvykle trváca rastlina, niekedy dvojročná,s výškou od 30 do75 cm, to všetko ak rastie voľne. V optimálnych pestovateľských podmienkach  slez dorastie do výšky  až 150 cm, niekedy viac. Slez lesný je mimoriadne atraktívna rastlina, či už pre záhradkárov pre svoj vzhľad , alebo liečiteľov pre široké zastúpenie bioaktívnych látok.

Z priamej, chĺpkami pokrytej stonky vyrastajú stopkaté, striedavé, poväčšine päť až sedem laločné listy, po okraji vrúbkované. Kvety sú stopkaté, päťpočetné, obojpohlavné, belasé až modré. niekedy jemne fialové.  Do rodu Malva patria aj slez nebadaný a slez maurský, resp slez močiarny, všetko druhy, ktoré je možno nájsť aj v našej krajinke.

STANOVIŠTIA

Slez  rastie na rôznych podložiach, vrátane skalnatých pôd a pôd  s rôznymi úrovňami pH a s rôznym množstvom fosforu, dusíka a organického uhlíka. Slez je typický hostiteľ vďaka svojim prospešným vzťahom s inými rastlinami.

Slez má pôvod v dneškom Iráne. V súčasnej dobe rastie v miernych až subtropických  klimatických pásmach po celom svete. V našej krajinke sa slez udomácnil a dnes je možné ho objaviť ako splanenú rastlinu popri riekach a potokoch, tvorí súvislé porasty popri plotoch a na rumoviskách.

LIEČITEĽSTVO

Slez je rastlina s takmer 5 tis ročnou tradíciou pri liečení chorôb.  Tak, ako všetky rastliny s podobnou históriou, aj slez je celý jedlý, takže je pravdepodobné, že spočiatku tvorili listy a kvety slezu súčasť dennej stravy. Postupne sa však, naprieč perzskou, egyptskou, čínskou a indickou bylinnou školou začal slez používať aj na liečebné účely. Najčastejšie terapeutické aplikácie slezu v historickej medicíne sú:

  1. Liečenie porúch tráviaceho traktu. Najčastejšími aplikáciami slezu pri liečení porúch trávenia sú zápar, odvar, alebo olejový macerát. V týchto aplikáciách sú listy a kvet slezu užitočné pri liečení bolestí, žalúdka, gastritídach asociovaných s helicobacter pylori, vredoch v oblasti žalúdka a dvanástika, pri črevných hnačkách.

  2. Liečenie urologických ochorení. Slez pomáha tlmiť bolesti a podráždenie  močového mechúra, chronický vred močového mechúra, hyperplázie prostaty. Okrem toho je slez účinný pri bakteriálnych infektoch močových ciest, močového mechúra a obličiek.

  3. Dermatologické ochorenia. Slez je charakteristický schopnosťou udržať celistvosť dermatologickej a slizničnej membrány. V dôsledku toho sú maste macerované z listov slezu výnimočne hydratujúce, zmierňujú podráždenia pokožky a predchádzajú jej starnutiu.  Okrem toho vodné maceráty listov a kvetov slezu sa používajú na oplachy pri popáleninách, pri poštípaní hmyzom, pri lokálnych infekciách a nechtových plesniach.

  4. Ochorenia dýchania. Účinky kvetov a listov slezu, ak sú pripravené ako vodný macerát sú všeobecne známe pri ochoreniach dýchacích ciest. Pri suchom kašli pomáha zmierňovať sprievodné bolesti, pri produktívnom kašli pomáha odlupovať hlien od tkaniva. Kvet a list slez je často používaný v bylinných zmesiach spolu s kvetom divozelu, vňaťou prvosienky. 

ZBER A SUŠENIE

herbár, slez lesný bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje