bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje ochorenia štítnej žľazy - prírodná lekáreň

Hypotyreóza - znížená funkcia štítnej žľazy 

Hypertyreóza -zvýšená funkcia štítnej žľazy 

Tyreoiditída - zápal štítnej žľazy 

Nádorové ochorenia štítnej žľazy

čo je nové?   prírodná lekáreň    ochorenia štítnej žľazy

Ochorenia štítnej žľazy - prírodná lekáreň

Štítna žľaza je dôležitý orgán. Prostredníctvom svojich hormónov ovplyvňuje harmóniu systémov organizmu. Mám na mysli metabolické dráhy, podporu mentálneho a fyzického rastu a vývoja, ovplyvňuje nervový systém a jeho vitalitu, činnosť srdca. 

Štítna žľaza patrí medzi najväčšie žľazy ľudského tela. Jej hmotnosť je u dospelého človeka zväčša 10 až 20 g. Má motýlikovitý tvar.  Je tvorená dvomi lalokmi, ktoré sú spojené telom (istmom). Je umiestnená na prednej strane krku - začína sa v mieste, kde je uložená štítna chrupka a leží vlastne na priedušnici.

Nezväčšenú štítnu žľazu voľným okom nevidíme, ale pri asymetrii svalov, chrbtice a u štíhlych ľudí môže byť viditeľná a hmatná pri prehĺtaní. Počas tehotenstva, v puberte a pri rôznych ochoreniach sa však môže zväčšiť do takých rozmerov, že ju vidno voľným okom.

Cievne zásobenie je veľmi bohaté, v porovnaní s inými orgánmi v tele má na svoju hmotnosť štítna žľaza jedno z najlepších krvných zásobení. Na zadnej stene štítnej žľazy prebiehajú nervy, ktoré ovládajú činnosť hlasiviek a tvorbu hlasu. Na hornom a dolnom póle štítnej žľazy sa zväčša nachádzajú prištítne telieska, ktoré produkujú paratyreoidálny hormón (PTH ), ktorý spolu s vitamínom D a s kalcitonínom riadi metabolizmus vápnika v organizme.

Kalcitonín produkujú parafolikulárne bunky, ktoré sú rozptýlené v priestore medzi folikulárnymi bunkami a v priestore medzi folikulmi (mechúrikmi). Folikul je základnou sekrečnou jednotkou štítnej žľazy. Folikuly sú guľovité mechúriky, ktoré sú vystlané folikulárnymi bunkami. Vnútri folikulov je koloid, ktorý produkujú folikulárne bunky, sú v ňom skladované hormóny naviazané na špeciálnu bielkovinu tyroglobulín.

Tu sa uskutočňuje aj pomerne zložitý niekoľkostupňový proces tvorby hormónov štítnej žľazy - tyroxínu - T4, trijódtyronínu -T3 a v zanedbateľnom množstve metabolicky neúčinného reverzného trijódtyronínu - rT3.

ochorenia štítnej žľazy - prírodná lekáreň bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje