Bioaktívne látky lastovičníka väčšieho
Všetky časti lastovičníka sú bohaté na bioaktívne látky. Najviac ich obsahujú nezrelé plody (2,4 %) a korene (4 %), pričom nadzemné časti rastliny obsahujú okolo 0,5 % účinných látok. Rastlina obsahuje predovšetkým alkaloidy vo forme benzylizochinolových zlúčenín zlúčenín → sanguinarín , chelidonín a chelerytrín (3) a protoberberíny → berberín, koptizín, protopín, alokryptopín a stylopín. Dôležitú skupinu účinných látok tvoria fenolové kyseliny → kyselina kávová , kyselina ferulová a kyselina p-kumarová, ako aj kyselina chelidonová a kyselina kávovo-jablčná.
Všeobecné
Sušené nadzemné časti lastovíčníka, keď sú pripravované ako výluh či zápar a zbierané počer kvitnutia odporúčame používať pri ochoreniach pečene, podporuje tvorbu a celkový management žlče od jen tvorby v pečeni, cez obeh žlčníkom až po aktiváciu enzýmov v pankrease. S najlepším odporúčaniami používajte lastovičník v zmesi s oplodím orecha kráľovského, veronikou lekárskou, repíkom lekárskym, koreňom a okveím kozobrady lúčnej pri liečení psoriázy a iných autoimúnnych ochorení.
Sušené nadzemné časti lastovíčníka, keď sú pripravované ako silný koncentrovaný odvar či etanolový koncentrát odporúčame používať ostraňovaní bradavíc, prevažne vírusového pôvodu .
Užívanie
Zápar z max 1 gramu sušených nadzemných častí lastovičníka na šálku vriacej vody 3 krát denne.
Dôležité upozornenie
Sú známe prípady, keď dlhodobé perorálne užívanie silných koncentrácoo lastovičníka vyvolalo cytotoxicitu niektorých tkanív, hlavne hepatocytov. Preto sa pred užívaním lastovičníka podaďte so svojim bylinkárom