bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje poor herbár

Repíkov Herbár - pór záhradný

čo je nové?   repíkov-herbár    pór záhradný

Allium porrum - pór záhradný

POPIS

Poor je dvojročná zelenina z čeleda amarylkovité.  Stonka je robustná s priemerom v zrelosti asi 1,5 až 2 cm, výnimočne aj viac. Takmer do polovice je krytá pošvami listov. Listy sú jednoduché, sediace, s listovými pošvami. Čepele sú celokrajné, ploché, mierne žliabkovité, so súbežnou žilnatinou. Kvety sú obojpohlavné, vo vrcholovom kvetenstve, jedná sa hlávkovito stiahnutý zdanlivý okolík, v skutočnosti to je stiahnuté vrcholičnaté kvetenstvo. Kvetenstvo je podopreté tulcom. V kvetenstve sú často prítomné pacibuľky, ktoré slúžia teoreticky na vegetatívne rozmnožovanie, niekedy je ich viac ako kvetov, inokedy kvetenstvo obsahuje aj vyše päťsto kvetov. Okvetie sa skladá zo šiestich okvetných lístkov bielej až ružovkastej až purpurovej farby. Tyčiniek je šesť  Plodom je tobolka. 

STANOVIŠTIA

Poor už v prírode nenájdeme, je možné že niektoré nekultúrne druhy u nás rastú, ale ja som sa s nimi doposiaľ nestretol. Pri pestovaní odporúčam uprednostniť ľahké pôdy s dostatkom vlahy a dusíka. 

LIEČITEĽSTVO

Pór obsahuje väčšie množstvo bielkovín, podobné množstvo tukov, veľa vlákniny, menej sacharidov, ale množstvo vitamínov napríklad: vitamín C (v 100 g póru je 15 mg vit.C), provitamín A, Thiamín, B (B6 a hlavne B1), E, karotén a minerálne látky napr.: vápník, draslík, fosfor, železo, mangán, selén. Pór povzbuzuje chuť do jedla (vďaka sírnym siliciam), podporuje činnosť tráviacich orgánov, a taktiež podporuje činnosť obličiek. Rovnako ako cesnak, aj pór je mimoriadneje tiež antiseptický (prevencia pred vírusovými ochoreniami) a pomáha chrániť srdce a artérie pred artériosklerózou a vysokým krvným tlakom, znižuje hladinu cholesterolu v krvi.

Má močopudné účinky a prispieva k správnej funkcii obličiek. Vhodný pre ľudí ľuďom trpiacim na dnu a reumatické ochorenia.
Je pomocným prostriedkom pri liečbe anémie tj chudokrvnosti (pre svoj obsah kyseliny listovej a železa zvyšuje tvorbu krviniek, svalov a hojenie rán. Je vhodný pre tehotné pretože okrem obsahu kzs.listovej podporuje proces vývinu a rastu. Je zdrojom fosforu ktorý je dôležitý pre činnosť mozgu.

Čistí krv a črevá od baktérií a kvasiniek, podporuje činnosť tráviacich štiav a činnosť obličiek, proti akné, proti nadúvaniu, pri zápche, črevných kolikách a celkovej detoxikácii organizmu.

poor herbár bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje