bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje pšenica 250 g

pšenica potravinárska

hmotnosť: 250 g

€ 0,95

Pšenica obsahuje: škrob cca 50%, bielkoviny 20%,  hrubú vlákninu  2%,   tuk 1,5% kyselinu olejovú. Je zdrojom vitamínov skupiny B najmä tiamínu, vitamínu E, z minerálnych látok obsahuje vápnik, železo, fosfor, draslík, horčík a zinok. Na živiny sú bohaté aj pšeničné klíčky (najmä vitamíny B, E a minerálne látky). Tie zostávajú prítomné v celozrnnej múke, takže výživná hodnota tejto múky je vyššia oproti bielej múke. Z klíčkov sa vyrába olej s vysokým obsahom vitamínu E, ktorý funguje ako antioxidant - redukuje voľné radikály a chráni tak telo.

Vláknina v pšenici podporuje trávenie, reguluje hladinu cukru v krvi a cholesterolu a podporuje imunitu. Odporúčam konzumovať uvarenú alebo naklíčenú pšenicu v šalátoch. Pripravte si pšeničné klíčky tak, že navlčíte bavlnenú utierku alebo gázu a posypete umytým, pšeničným zrnom - najviac dve až tri vrstvy.  Prykryte rovnako nalhčenou utierkou. Na tretí deň dosiahnu klíčky veľkosť asi 5 mm a práve v tomto čase majú najlepšiu chuť. Dbajte o to, aby bola spodná aj vrchná utierka stále vlhká. 

Pri klíčení sa mení obsah látok v zrne pšenice v náš prospech. Okrem toho, že sa zvyšuje objem bielkovín na úkor škrobu a uhlohydrátov, vláknina stúpne na 10%, čo je dobrá správa pre naše trávenie.

Nekonzumujte pšenicu, pokiaľ máte alergickú reakciu na lepok.

pšenica 250 g bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje