bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje rakytník herbár

čo je nové?   herbár    rakytník rašetliakový

Rakytník rašetliakový

  1. Doména: Eukaryota

  2. Kráľovstvo: Plantae  

  3. Kmeň: Tracheotypy

  4. Podkmeň: Angiospermae

  5. Trieda: Eudicots

  6. Poradie: Rosids

  7. Čeľaď: Elaeagnaceae

  8. Rod: Hippophae

  9. Druh:  Hippophae rhamnoides

POPIS

Rakytník rašetliakový je listnantý opadavý ker z čalade rašetliakovité (Elaeagnaceae). Dorastá do výšky od 3 do 5 a viac metrov v závislosti od stanovišťa. Je husto rozkonárený, vetvičky majú tŕne, listy sú úzke, majú tvar ako napríklad vrbovka alebo zlatobyľ, len sú striedavé. Mladé jednoročné konáre sú pokryté trichómami. Kôra na dvoj a viac ročných konároch je čiernohnedá a šupinatá. Korene rakytníka sú povrchové, dosahujú hlbku do 1 metra. Samičie kríky majú mnoho koreňových výbežkov takže sú schopné vytvárať súvislé porasty. Keď sa vám podarí v takomto poraste objaviť mladý výhonok z koreňa, kľudne ho oddeľte a doma ho môžete namnožiť. V koreňoch rakytníka sa vytvárajú hľuzy a v nich prebývajú symbiotické baktérie, ktoré viažu vzdušný dusík, ktorý potom matabolizujú na účinné látky.            Rakytník je dvojdomý ker, ako napríklad žihľava. Samčie kvety sú väčšie a majú zelenostriebornú farbu, samočie kvety sú bieložlté. Rakytník kvitne od marca do mája. Kvety varastajú na dvojročných vetvách. 

STANOVIŠTIA

Zmienky o rakytníku boli objavené pred stáročiami v tibetských kláštorných zvitkoch. Predpokladá sa, že pôvod rakytníka je v himalájach, kde má tento ker výnimočné podmianky pre rast. Názov mu dali pravdepodobne Hyppokrates alebo  Dioskorides. Pochádza z gréckych slov hippos - kôň a phaes - ligotavý, svetlo odrážajúci, čo naznačuje, že gréci dali do názvu tejto rastliny vlastnosti, ktoré pripisovali najvýkonnejším koňom, ktoré sa mimochodom plodmi rakytníka aj živili.

Myslím si, že o vlastnostiach bylinky, kríku alebo stromu mnoho napovedá aj prostredie, v ktorom vyrastá a v ktorom sa mu optimálne darí. Uvediem príklad zo živočíšnej ríše. Tiger ussurujský sibírsky je najväčšia mačkovitá šelma. Štandartná dĺžka tejto mačičky bez chvosta je 3 m, výnimočne až 3,5 m, váha okolo 300  kg. Po medveďovi kodiakovi (920 kg) a ľadovom medveďovi (600 kg) je to tretia najväčšia šelma na svete. V zoologických záhradách dosahuje tiger sibírsky  váhy max 200 kg a jeho srsť sa so srsťou divožijúcich šeliem nedá porovnať. A takto nejako to je aj s rastlinami. Možno niektoré kultúrne odrody bylín a plodov  dosahujú väčšie výnosy, ale obsahom účinných látok zaostávajú za svojimi voľne rastúcimi príbuznými.  Domov rakytníka je v himalájach, podľa prvých zmienok objavili tibetskí mnísi rakytník v najhlbších rozhľahlých a slnkom zaliatych kotlinách s dostakom cirkulujúcej vlahy. Rakytník poctivo znesie mráz -30 C, nemá rad mrazivý vietor ani stojatú spodnú vodu, keď mu namrzajú korene. Obľubuje ľahké piesočnaté pôdy s dostatkom vápnika, čo mu vody stekajúce zo skál himalájskych kopcov vedeli zabezpečiť. Otázka je, akú liečivú silu musia mať divorastúce rakytníky v himalájach oproti kultúrne pestovaným kríkom na plantážach?

LIEČITEĽSTVO

Plod rakytníka obsahuje vitamíny B - B1, B2, (ryboflavín), B6, (pyrodoxín) B3 (nikotinamid, vitamin PP). Tieto vitamíny udržujú prirodzené fukncie centrálnej nervovej sústavy, Kyselina listová syntetizuje nukleové kyseliny, krvotvorbu, rast a vývoj plodu. Kyselina askorbová  reguluje metabolizmus  aminokyselín, udržiava pevnosť cievnych kapilár a tkanivové dýchanie. Podporuje vstrebávanie železa, stimuluje tvorbu bielych krviniek, vývoj kostí, zubov a chrupaviek, podporuje rast a odstraňuje voľné radikály. Vitamín D prispieva k správnemu rastu a vývoju kostí a zároveň reguluje množstvo vápnika a fosforu v krvi. Vitamín E je antioxidant a chráni esenciálne mastné kyseliny. Využíva sa pri liečení mužskej neplodnosti, svalovej dystrofie a tiež pri poruchách kardiovaskulárneho systému. Vitamín K je vitamín rozpustný v tukoch. Poznáme jeho 3 formy, vitamíny K1, K2 a K3. Potrebný je najmä pre správnu činnosť pečene a zrážanlivosť krvi. Dôležitý je teda pre ľudí ktorí majú problémy s krvácaním z nosa, nadmerným menštruačným krvácaním, alebo vnútorným krvácaním. Vitamín K podporuje vstrebávanie vápnika a vplýva tak na správny vývoj kostí. 

Zber a sušenie

Z rakytníka zbierame plody a to jediným možným spôsobom - necháme ich vymrznúť na kríkoch a potom oklepávaním pozbierame bobule. Zbierať plody zo stromov sa jednoducho nedá. Plody rastú pri trňoch, zberom sa popučia a znehodnocujú.

rakytník herbár bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje