bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje rebríček obyčajný - repíkov herbár

Repíkov Herbár - rebríček obyčajný

čo je nové?    pre každého niečo    repíkov herbár    rebríček obyčajný

Achillea millefolium - rebríček obyčajný

POPIS

Trváca bylina z čalede astraceae - s priamymi stonkami ukončenými bohatými, metlinovitými súkvetiami. Tieto sú zložené z malých, bielych, zriedkavo aj ružovo zafarbených kvetných úborov. Prízemné aj stonkové listy, ktoré sa podobajú listom papradia, sú kopijovité a dvojito až trojito perovite zložené. Plod je bledá, podlhovastá nažka. Dosahuje výšku od 30 do 80 cm. Na vlhkých stanovištiach s vysokou trávou sa vyskytuje bohatý listový súbor Rebríčka, ktorý ako vyrastal bez stonky.

STANOVIŠTIA

Rebríček nájdeme na rôznych stanovištiach. Na suchých lúkach s  kamenitým alebo skalo pieskovým podkladom, na rumoviskách, vedľa ciest a železničných koľají, ale aj na vlhkých lúkach, prípadne riedkych porastoch.

LIEČITEĽSTVO

Rebríček je jedna z najstarších bylín používaných na liečebné účely. V roku 2500 pred kristom použili egypťania zmes šakvie a rebríčka na balzamovanie, odvtedy sa rebríček používal na hojenie rán a vyrobu nápojov. Prvý mne známy popis liečivých účinkov na vnútorné použitie je od nemeckého botanika a farmaceuta von Stahla z 18 storočia. Od tej doby sa rebríček hojne opisuje ako bylinka s významnými účinkami na stabilzáciu menštručného cyklu, na boj proti bakteriálnym zápalom v oblasti tráviaceho traktu a detoxikácie žlníka a pečene. V poslednej dobe odporúčam kúpeľ v zápare z rebríčka, prípadne masáž olejom z rebríčka v prípade dermatických a vaginálnych mykóz s veľmi dobrými výsledkami. Rebríček, obzvlášť ten z bielymi kvetmi, obsahuje identické formy silíc ako rumanček, ďalej glykozidické horčiny a azulénogény, napr achilín, ´dalej flavóny, triesloviny a kumaríny. Vďaka svojmu zloženiu je rebríček  používaný v mnohých čajových zmesiach na prípavu záparov či zálevov, na výrobu tinktúr, olejov a mastí. Je vďačnou zložkou na prípravu domácich rodinných čajov.  Tak ako aj pri ostatných bylinkách odporúčam užívanie rebríčka striedať po dobu 2 až troch týždňov.

ZBER A SUŠENIE

Z rebríčka zbierame prevažne kvet a vňať a to v období od začiatku kvitnutia - od začiatku júna do septembra. ideálne pre zber je suché počasie s plne zakvitnutými úbormi. Pri zbere odtrihujeme vňať s kvetnými súbormi v dĺžke stonky asi 15 až 20 cm. Nodporúčam trhať tak, že uchopíme rastlinu za kvetný súbor v nádeji, že sa oddelí od stonky. Vo väčšine prípadov takto vytrhnete celú rastlinu zo zeme a keďže rebríček je trváca bylina, prakticky ju zničíte. Pri príprave na sušenie môžeme oddeliť kvetné súbory od stonky a sušiť ich zvlášť. Nemám informácie o rozdiele v zložení kvetov a vňate, napriek tomu mám v ponuke obe tieto zmesy. Rebríček je vďačný na sušenie, nezvykne sa zapariť, je možné sušiť vo vrstvách či už narezaný alebo celé stonky. Idelny teplota na sušenie je okolo 35 až 40 C v miernom vánku. Pri takýchto podmienkach je možné rebríček presušiť na dva krát na požadovanú vlhkosť okolo 85%. Pri tjto vlhkosti sa rebríček zbytočne nedrobí a zároveň si zachováva príjemnú vôňu pre rebríček charakteristickú.

rebríček obyčajný - repíkov herbár bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje