bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje repík lekársky vňať 50 g

čo je nové?    obchod   bylinné-čaje-jednozložkové   repík lekársky vňať, sypaný bylinný čaj 50 g

Repík lekársky vňať bio zber z voľnej prírody 

€ 4,95

Zloženie:

repík lekársky vňať (agrimonia eupatoria, herbs) 100%

Kedy užívať vňať repíka

Repík lekársky je pravdepodobne najčastejšie používanou bylinkou v historickej medícíne a v ľudovom liečiteľstve. Pre svoje obsahové látky a doteraz nie celkom prebádané interakcie trieslovín a flavónov s derivátmi oxidu kremičitého a kyselín citrónovej jablkovej a vínnej nachádza svoje uplatnenie nielen pri infektkoch tráviacej sústavy a sprievodných gastritídach ale vďaka antibakteriálnemu a anivírusovému pôsobeniu aj pri infektoch dýchacích ciest, zápaloch ucha, stredného ucha, madlí, uzlín, ďasien, zubných lôžok. V kombinácii s inými adstrigentnými bylinkami - krvavec, kôra z dubu, jelše čo vrby, vresu alebo prasličky vytvárame bylinné zmesi s vysokou účinnosťou.

Príprava výluhu a záparu a užívanie

Zápar pripravíme z dvoch kávových lyžičiek sušenej vňate repíka lekárskeho zaliatím vriacou vodou a odstátím cca 10 min. Repík neodporúčam variť. Do záparu na  vonkajšie použitie pridáme ešte lyžičku vňate repíka. alebo množstvo volíme podľa akútnosti stavu. Pri príprave záparu na vyplachovanie ústnej dutiny pri akútnych stavoch zapálených ďasien, zubov, hrdla alebo priedušiek pridáme lyžičku kôry duba a lyžičku krvavca. Výluh je vlastne macerácia v studenej vode, prípadne v inom médiu. Postačí ak dve kávové lyžičky zalejeme na noc studenou vodou, ráno precedíme a prípadne zohrejeme.

Výluh bude trochu horkejší, nakoľko bude v ňom viac trieslovín, Užívajte ho 3 až 5 krát denne pred jedlom. Zápar spravidla užívame 3 krát denne pred jedlom. Samozrejmosťou pri užívaní bylinných čajov je striedmosť v jedení a dodržiavanie diety - vypustenie príjmu tukov, cukrov - viazaných aj v alkohole.

repík lekársky vňať 50 g bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje