bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje repíkov herbár - alchemilka obyčajná

čo je nové?   herbár    alchemilka obyčajná

Herbár - alchemilka obyčajná

  1. Doména: Eukaryota 

  2. Kráľovstvo: Plantae                                                     

  3. Kmeň: Tracheophyty                                               

  4. Podkmeň: Angiospermae                                           

  5. Trieda: Eudicots                                                 

  6. Poradie: Rosids                                                         

  7. Čeľaď: Rosales                                                         

  8. Podčeľaď: Rosaceae                                                 

  9. Rod: Alchemilla                                                         

  10. Druh: Alchemilla vulgaris

POPIS

Alchemilka obyčajná je trváca bylina z čelade ružovité (rosaceae). Byľ je vysoká od 25 do 70 cm s chĺpkami. Z podzemku vyrastá ružica stopkatých okrúhlych listov. Listy na stonke sú sediace. Kvety sú žlté až žltozelené obojpohlavné  súkvetia so štvorlístkovým kalichom, štvorlupienkovou korunou, štyrmi tyčinkami a jedným piestikom. Plody sú nažky. Latinské pomenovanie od slova alchema - alchymista veľa napovedá o význame tejto rastliny v historickej medicíne. Doc. Kresánek píše, že grécki a arabskí alchymisti zberali kvapky rosy, ktoré sa udržali v lievikoch listov alchemilky. Niektorí takto zozbierané kvapôčky rosy považovali za časť kameňa mudrcov. Iní zas  píšu, že môžu byť časťou receptu svätého grálu. Akokoľvek sa nám tieto informácie zdajú byť úsmevné až bizarné, faktom je že sú pevnou súčasťou mozaiky histórie farmácie - histórie poznania.

STANOVIŠTIA

Niektoré pramene uvádzajú, že alchemilka obľubuje suché a teplé stanovištia. Moje skúsenosti sú také, že som alchemilku našiel skôr na vlhkých stanoviskách s dostatkom tepla bez priameho slnečného svitu. Pri vhodných podmienkach vytvára alchemika súvislý porast, veľmi oku lahodiaci. Aj preto patrí medzi obľúbené byliny do záhrad na kultúrne pestovanie. 

LIEČITEĽSTVO

Alchemilka obsahuje významné množstvá elagových trieslovín, ďalej horčiny a stopové množstvo kyseliny salicovej a mnohé ďaľšie látky ako sú flavonoidy, fytosteroly a napríklad aj vitamín C. V otázke terapeutického účinku alchemilky sa historická medicína zhoduje s najnovšími poznatkami farmakológie. Zhoda je napríklad  v tom, že alchemilka má adstringentný - šťahujúci účinok a je teda vhodná pri ochoreniach tráviacej sústavy, infektoch žalúdka, hrubého a tenkého čreva, ďalej má spazmolytický - krče uvoľňujúci efekt. Celkovo sa alchemilka považuje za ženskú bylinku a odporúčam ju ženám pri silnej menštruácii v kombinácii so zázvorom a pridávaním jablčného octu do stravy.

ZBER A SUŠENIE

Zberáme listy a kvety na začiatku kvitnutia - od konca mája až do polovičky augusta.  Neskôr sú listy bezcenné. Alchemilka sa pomerne ťažko súší. na jednej strane pri nesprávnom uložení na liesku sa zvykne zapariť, a pri presušení sa zas rýchlo drobí. Ideálne je  sušiť listy na úroveň cca 65 až 70%n relatívnej vlhkosti a uskladniť ju. Priebežne pritom sledujeme či pri tejto vlhkosti, pri ktorej sa bylina nedrobí a zachováva si pôvodné zloženia a vôňu, nechytá pleseň. Pre skúsenejších zberateľov a sušičov odporúčam vňať alchemilky jemne fermetovať.

repíkov herbár - alchemilka obyčajná bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje