bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje repíkov herbár, echinacea purpurová

repíkov herbár - echinacea purpurová

čo je nové?   repíkov-herbár    echinacea purpurová

Echinacea purpurea  -  echinacea purpurová

VÝROBKY TU

POPIS

Echninacea purpurová je trvalka z čelade astraceae. Dosahuje výšku od 80 do 120 cm, niekedy aj viac - v závislosti od pôdnych podmienok a stanovišť. Echinacea má koreň podobný kozobrade alebo lopúchu - t.j. mohutný kolovitý tvar. Stonka je rozkonárená, listy sú kopijovité, ako napríklad pri skorocele, niekedy viac vajcovité. Lôžko má mohutné, v strede vyrastajú samičie rúrkové kvety, po obvode samčie kvety ružovrej až tmavoružovej a purpurovej farby. Časom samčie kvety ovisnú a echinacea akoby sa predvádzala svojim oku lahodiacim tvarom a farbami.                                                                                              Echinacea pochádza zo Severnej ameriky. Pôvodní obyvatelia  ju aplikovali na rany  a popáleniny, žuvali korene prizápaloch dýcghacích ciest, poli odvar pri bolestiach zubov. Prvý zdkomentovaný prípravok z echinacei známy ako Meyersov čistič krvi, prišiel na trh okolo roku 1880. Na začiatku 20. storočia bola Echinacea najčastejšie používaným rastlinným prípravkom v USA. Komerčné pestovanie sa začalo v Nemecku okolo roku 1939. Zavedenie a kultivácia Echinacey vo Švajčiarsku A. Vogelom bola okolo roku 1950. Chemici a farmakológovia sa začali zaujímať o túto bylinu.  V súčasnej dobe je echineacea synonymom prípravku na zvýšenie imunity a celkovej obranyschopnosti organizmu.

STANOVIŠTIA

Na pôvodných územiach Severnej ameriky rastie echinacea v oblastiach s dostakom slnka a vzdušnej vlahy. Pôdy obľubuje vzdušné s dostatkom živín, viac zásadité ako kyslé. U nás sa vo voľnej prírode vyskytuje zriedka a nie v tak významných množstvách, z ktorých by bolo možné nasušiť domácu zmes. A tak je pomerne často vysievaná do záhrad buď ako okrasná trvalka a solitér alebo ako užitočná liečivka na zber. 

LIEČITEĽSTVO

Echinacea obsahuje polysacharidy, echinakozid, kyselinu cichorovú, ketoalkény a alkylamidy. Extrakty vykazujú imunostimulačné vlastnosti a používajú sa hlavne na profylaxiu a liečbu nachladnutia, chrípky a septických ťažkostí. 

ZBER A SUŠENIE

Z echinacei purporovej zbierame listy, kvet aj koreň, každé samostatne. Na pultoch predajní nájdeme veľmi často zmes listov a kvetov - vňať, špeciálne predajne a bylinkári ponúkajú aj samostatný koreň a samostatný kvet. 

repíkov herbár, echinacea purpurová bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje