bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje repíkov herbár pravenka metlinatá

Repíkov Herbár - Pravenka metlinatá 

čo je nové?     repíkov-herbár    pravenka metlinatá

Andrographis paniculata  - pravenka metlinatá 

VÝROBKY TU

POPIS

Pravenka metlinatá je liečivá bylina z rodu Acanthaceae.  jej listy sú výrazne horké. V Ázii je jedna u najpoužívanejších bylín na fytoterapiu.

STANOVIŠTIA

Miestom pôvodu je Srí Lanka a India, ale postupom času sa jej pestovanie rozšírilo do južnej a juhovýchodnej Ázie  Európy. Dorastá do výšky 110 cm, listy sú dlhé 8 cm a široké 2,5 cm, má štíhlu tmavozelenú stonku a malé kvety rastúce v trsoch.. Je to subtropická až tropická rastlina a tak ju budeme márne hľadať na našich lúkach. Pokiaľ ju plánujeme pestovať počítajme s tým, že si vyťaduje teplé a slnečné stanovisko s pravidelnou zálievkou, V zime by teplota v jej blízkosti nemala klesnúť pod 8 C. 

LIEČITEĽSTVO   

Droga obsahuje horčiny-deoxyandrographolidy, andrographolidy, neoandrographolidy.Hepatoprotektivne pôsobenie pravenky je viazané na andrographolidy, ktoré tiež významne podporujú detoxikačné schopnosti pečene, majú protizápalové  a antibakteriálne účinky Pravenka má vďaka schopnosti andrographolidov výrazne antivírusové účinky tým, že bráni väzbe vírusového patogénu na bunkové receptory. používa sa ako hepatoprotektívum po infekčných hepatitídach, stavoch po otravách liekmi, pri infekčných hepatitídach typu B. Andrographolid v pravenke je tiež účinným analgetikom, zabraňuje vzniku krvných zrazenín a znižuje hladinu cukru v krvi a horúčku. Vedecky boli potvrdené pozorovania vytvorenia bariéry proti rastu buniek, zvlášť pri zápalových procesoch.

repíkov herbár pravenka metlinatá bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje