bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje repíkov herbár- zlatobyľ kanadská

čo je nové?   repíkov-herbár    zlatobyľ kanadská

Repíkov Herbár - zlatobyľ kanadská

solidago virgaurea - zlatobyľ kanadská

VÝROBKY ZO ZLATOBYLE

POPIS

Zlatobyľ je trvalka z čelade astrovité (astraceae). Stonka vyrastá z plazivých koreňových rizómov do výšky 80 až 100 cm, niekedy aj viac v závislosti od stanovišťa. Listy sú kopijovité, niekedy vrúbkované, varastajú zo stonky. Kvety tvoria úbor zlatožltých strapcov. Kvietky sú v strede samičie rúrkovité, po okrajoch samčie piestikové. Zlatobyľ kvitne od začiatku leta až do neskorej jesene.  Aj keď je zlatobyľ mimoriadne užitočná tastlina pokiaľ o zloženie účinných látok, v zmysle zákona č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov je zaradená medzi invázne druhy.  Vo voľnej prírode môžeme nájsť najčastejšie tri kultivary zlatobyle a to Z. obyčajná, Z, kanadská a Z, obrovská.                                                                                                    Historická medicína si pamätá využitie zlatobyle. Najstaršie písomné nálezy o zlatobyle pochádzajú z azorských ostrovov od kronikára Gaspara Frutuosa  z rokov 1565-1591]. Jeden z azorských ostrovov sa dokonca volá lha das Flores  - ostrov kvetín. Postupne sa zásluhou portugalských conquistadores dostala zlatobyľ  do európy, kde sa používanie zlatobyle na liečebné účely stalo veľmi populárne, najmä v Anglicku za vlády kráľovnej Alžbety. Vtedy sa malo za to, že kto nosí pri sebe prášok zo zlatobyle nájde poklad.  Zlatobyľ je súčasťou výsostných znakov štátov Kentucky, Nebraska, Delaware a Južná Karolína. V súčasnej dobe prebiehajú rozsiahle farmakologické výskumy, ktoré priebežne dokazujú významný prínos zlatobyle pri liečení zápalov močového mechúra, ľadvín a tráviaceho traktu.

STANOVIŠTIA

V skutočnosti Zlatobyľ nie je náročná na pôdne, klimatické a poveternostné podmienky. Rozšírená je v miernych pásmach Južnej a Severnej Ameriky, Európy a Ázie. Nájdeme ju prakticky všade, ale pravdepodobne najrozšírenejšia je v oblastiach kde ľudská alebo prírodná činnosť narušila pôvodné biotopy, popri cestách, na remízkach pasienkov polí a lúk, na staveniskách, mimoriadne je rozšírená pri železničných tratiach

LIEČITEĽSTVO

Zlatobyľ kanadská obsahuje triesloviny, flavonoidy, saponíny, ktoré sú zodpovedné za znižovanie vnútorného napätia buniek (preto sa v niektorých bylinných zmesiach bohatších na saponíny tvoria po zaliatí vriacou vodou bulinky), pôsobia proti únave, podporujú imunitu a správnu činnosť kardiovaskulárnej sústavy. Saponíny majú aj antifungicídne účinky. Antioxidanty flavóny a flavonoidy chránia bunky pred voľnými radikálmi a triesloviny so svojim sťahujúcim účinkom Zdá sa, že práve synergii flavonoidov a trieslovín v Zlatobyle vďačíme za jej účinky v boji proti bakteriálnym a vírusovým zápalom v oblasti  močových ciest a močového mechúra. V porovnaní s viacerými druhmi bylín s vysokým obsahom trieslovín je Zlatobyľ obyčajná nadpriemerne účinná  zápaloch. súčasne je účinná aj pri znižovaní následkov reumatických a dnavých bolestí. 

ZBER A SUŠENIE

Zbierame celú vňať, alebo len listy a len kvety a to v čase kvinutia  od júla do konca septembra. Koreň nám je zbytočný, aj keď obahuje polysacharid inulín ako zdroj energie pre rastlinu. Príprava koreňa na sušenie je tak pracná, že sa to jednoducho neoplatí. Inulín je možné získať aj z koreňov iných bylín napríklad kozobrada alebo čakanka, ktoré sú viac kolovité a hutné. Vňať sušíme v prievane pri teplote okolo 30 C, Nikdy nie na priamom slnku. Najlepší efekt dosiahneme pri fermetácii listov zlatobyle. Sušína bude mať viac hnedú farbu, bude sa podobať čiernemu čaju a bude mať inzenzívnejšiu arómu. 

Možno vás zaujmú aj tieto naše výrobky

repíkov herbár- zlatobyľ kanadská bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje