bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje slovník liečiteľa, systém pokus omyl, dom byliniek

Pokus-omyl je jeden z najjednoduchších možných algoritmov hľadania položky v databáze. Prvé umelé inteligencie v šachu pokus-omyl do značnej miery využívali ako spôsob, ako nájsť víťaznú stratégiu. Metódu pokus-omyl tiež pôvodne využíval napríklad britský tím na rozlúštenie kódu Enigma . V istom zmysle je metódou pokus-omyl aj Aristotelova metóda pre nachádzanie odmocniny .

čo je nové?  slovník, písmeno S   systém pokus omyl

Systém pokus omyl

Stručne

Metóda pokus-omyl označuje spôsob hľadania riešenia problému pomocou náhodného testovania všetkých potenciálnych východísk.

S pomocou metódy pokus omyl hľadáme riešenia z dostupnej množiny už od začiatku vývoja ľudstva. S postupom času sa tento spôsob stal efektívnejším, a to s prispením inteligencie výberu. V ashbyovskej kybernetickej tradícii slovo "pokus" zvyčajne znamená náhodný alebo svojvoľný, bez akéhokoľvek zámerného výberu. Napríklad ak počítač testuje vybraný trojmiestny prístupový kód, testuje všetky dostupné možnosti, ktoré mu ponúka kombinácia celých čísel vrátane nuly. Na druhej strane, ak kuchár testuje nový recept, pri pridávaní korenín vynechá tie kombinácie, o ktorých sa učil, alebo o ktorých sa dozvedel pri vlastnom testovaní, ktorých chute jednoducho nejdú, ako sa hovorí, k sebe → vynechá teda kombinácie slaná vs horká, kyslá vs slaná, a pod. Inteligencia výberu šetrí čas a náklady.

Pri hľadaní nových a účinnejších farmaceutických prípravkov a liekov je spôsob "pokus-omyl" nenahraditeľný. Ostane to tak do doby, keď budeme poznať fungovanie ľudského organizmu do posledného detailu. Čo nebude nikdy. Takže akokoľvek sa farmaceuti tvária dôležito, robia len to, čo robí malé dieťa keď sa rozhoduje, či sa dotkne horúceho hrnca na sporáku, v ktorom sa varí taký dobrý poding, Alebo keď sa opica rozhoduje, či zožerie plod ľuľkovca, ktorý je predsa taký lesklý a pekne sfarbený.

slovník liečiteľa, systém pokus omyl, dom byliniek bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje