bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje slovník liečiteľa, tradičná perzská medicína, avicena, dom byliniek

čo je nové?    slovník  slovník, písmeno T   tradičná perzská medicína

Tradičná perzská medicína

Tradičná perzská liečiteľská škola, zdá sa, je odlišná od čínskej a indickej školy. Viac sa sústreďuje na jednotlivé bylinné prípravky, na ich výrobu, účinnosť, prípadne užívateľské kombinácie. 

Veľkí perzskí liečiteliaverili, že bez bylinnej terapie niet liečenjia bolesti → Avesty svätá kniha Merian - staroveké perzské náboženstvo. Podľa knihy bol Serita prvým iránskym liečiteľom a Ahora Mazda (Boh) pre neho vyvinul desaťtisíc byliniek. Maads (predkovia Kurdov) založili medicínske poznatky o bylinných rastlinách asi pred 2150 rokmi. Na univerzite Gondi Sapur bolo v 4. storočí nášho letopočtu založené veľké centrum výučby medicíny, ktorá mala veľkú nemocnicu a akadémiu a konal sa tu prvý medzinárodný lekársky kongres. Po vsstúpení islamu do perzie v roku 600 n.l. mali perzskí liečitelia dve odlišné etapy účasti na rozvoji lekárskych vied:

a) vek prekladu, od 750 do 900 nl, keď mnohí absolventi Gondi Sapur preložili korpus galénskych a hippokratovských diel; 

b) zlatý vek kreativity v rokoch 900-1100 nášho letopočtu, to bola éra perzských svetových hviezd vo farmakológii a farmácii ako Rhazes (850-932), Avicenna (980 - 1037) a Mansur Ibn Ilyas (1380 - 1422).

Zoroástrijskí liečitelia už v 3 storočí pre Kristom vykonávali operácie lebky, cisárske rezy a pod. Do dnešného dňa sa vedú odborné diskusie o zložení uspávacích nápojov na báze vína, s použitím ktorých mohli tieto operácie vykonávať. 

slovník liečiteľa, tradičná perzská medicína, avicena, dom byliniek bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje