bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje trnka, sušený plod 185 g

tento produkt môže byť súčasťou vášho mikulášskeho balíčka 

čo je nové?    produkty    sušené-ovocie    trnka sušený plod Jakub Repík, 185 g

trnka sušený plod 

HERBÁR TU

VIAC VÝROBKOV Z TRNIEK TU

hmotnosť: 185 g

€ 5,35

stručne

Jeseň je náherné obdobie. Naša zem putuje na ceste medzi obratníkom raka a blíži sa k obratníku kozorožca. Slnko už nestíha ohrievať zem tak ako v lete a rastliny a zvieratá poháňané tisíročnými skúsenosťami uložené do genetických kódov tušia, že nastal čas hodovania a znášania zásob. Zima, čas nedostatku už klope na dvere. Pre niektorých z nás je symbolom jesene hmla, dážď, vietor, pre iných kačacie hody a vinobranie a pre mňa sú to trnky a šípky. Trpká chuť trieslovín v trnkách mení sa na sladkú a ja vtedy viem, nastal čas výšlapu na lúky a remízky na pasienkoch a požičať si, aby som mohol poslať ďalej.

vedeli ste?

V plodoch trnky sú zastúpené triesloviny, sacharidy, glykozidy (kyánogénny amygdalín), antokyány (do 3 %), organické kyseliny, vitamín C, pektíny a tanín.  Vysoký obsah trieslovín v plodoch účinkuje sťahujúco za spolupôsobenia ďalších látok hojivo a protizápalovo.   

trnkový čaj

Najlepší spôsob ako si pripraviť jedinečný čaj z trniek aby sme zachovali pôvodnú chuť a vôňu je nechať macerovať sušené plody trnky na noc v studenej vode.  Potom nechajme macerát zovrieť a scedíme. Macerované trnky nevyhadzujme. prihoďme k nim pár nových trniek, trochu šípok a sušených jablčok a znovu zalejme studenou vodou aby sme mali aj chutný čaj aj na druhý deň. Scedený macerát oslaďme lyžičkou medu a čajík máme pripravený.

trnka, sušený plod 185 g bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje