bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje vratič obyčajný - repíkov herbár

VÝROBKY  

čo je nové?   repíkov-herbár    vratič obyčajný

Herbár - Vratič obyčajný

Tanacethum vulgare

POPIS

Je trvalá, bylina z čelade hviezdicovité (Asteraceae). Je inzenzívne aromatická vďaka vysokému obsahu éterických olejov v kvetoch Má obnaženú hranatú stonku. vyrastá do výšky od 75 do 150 cm, zriedka aj viac.  Listy sú dvojito perovito strihané, listové segmenty pílkovité, kvetné úbory vytvárajú mierne oválne, v dospelosti ploché okolíky. Vratič kvitne od konca leta do jesene - v júli až v septembri, plody sú drobné nažky s lemom bez chocholca, semená drobné, oválne, zelenkavo-biele, vrúbkované. 

STANOVIŠTIA

Vratič obľubuje slnečné stanovišťia, Pri výbere lokality nie je prieberčivý. Nájdeme ho popri cestách, potokoch, na neobrábaných pasienkoch. Ako jeden z prvých kolonizuje rumoviská a opustené areály.

LIEČITEĽSTVO

Vratič obsahuje významné množstvo silíc, najviac v kvetoch od 0,7 do 1,8%, vo vňati 0,5%. Dominantnou zložkou vratičových silíc z kvetu sú  neurotoxický β-thujon (70 %). Ďalej potom terpény pinén, borneol, cineol, gáfora  kamfén. Vňať obsahuje glykozidnú horčinu tanacetín, organické kyseliny  jablečnú, vínnu a maslovú, Okrem toho vňať obsahuje niektoré flavonoidy eupatorín, jaceosidín, apigenín, diosmetín, jaceidín, jaeosidínua kvercetín. triesloviny. V koreňoch sa nachádzajú niektoré pektínové polysacharidy, najviac inulín.

Zaujímavé je, že jednotlivé identické vratiče sa líšia zložením nielen stanovišťom, ale aj výškou rastliny. Zo skúseností viem, že vyššie rastliny majú intenzívnejšiu vôňu, pravdepodobne obsahujú viac gágru a cineolu a menej tujónu a naopak. 

Vratič je v rukách skúseného liečiteľa užitočnou bylinou. Pri dávkovaní je potrebná opatrnosť vzhľadom k tomu, že účinné dávky sú veľmi blízke nebezpečným toxickým dávkam. Druhým limitujúcim faktorom je celková vitalita pacienta, zdravotný stav a do úvahy je možnom použití je potrebné zobrať aj vek a poihlavie pacienta.

Pri zohľadnení týchto faktorov je vratič užitočný pri vnútorných bakteriálnych zápaloch, črevných kataroch a parazitoch. Protizápalová aktivita vratiča je daná obsahom parthenolidu, ktorý eliminuje aktiváciu krvných doštičiek, inhibuje expresiu cyklooxygenázy-2 v makrofágoch a aktivuje nukleárny faktor B NF- κ B - transkripčný faktor, rozhodujúci pre vývoj zápalu. Synergia uvedených protizápalových biologických aktivít vratiča je svojim spôsobom unikátna. Tieto jeho vlastnosti by mohli byť rozhodujúce pri eliminácii akútnych zápalov životne dôležitých orgánov ako je pankreas, pečeň, slezina.

Známe sú aj účinky na podporu tvorby žlče a tým aj podpory cekového metabolizmu.

Ako najbezpečnejšie sa javí použitie vratiča a jeho protizápalových aktivít pri reumatických ochoreniach klbov pri použití zvonka vo forme mastí a olejov. 

Vyslovene neodporúčam použitie vratičových tinktúr zvnútra. Spojenie tlmiacich účinkov alkoholu a tixických účinkov silíc vratiča by mohlo byť nebezpečné.

Na druhej strane tinktúry alebo oleje z obsahom vratiča a s prídavkom niektorých bylín a síry sú zvonku účinné nielen ako odpudzovače hmyzu, ale aj ako hojivé prípravky v prípade, uštipnutia.

vratič obyčajný - repíkov herbár bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje