bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje bilirubín, žltačka, ochorenie pečene, prírodná lekáreň, dom byliniek

Bilirubín

Stručne

Bilirubín je katabolit červeného krvného farbiva hému. Vzniká oxidačným štiepením porfyrínu v heme, ktorý poskytuje biliverdin. Biliverdin sa redukuje pôsobením biliverdín reduktázy na bilirubín. Po konjugácii s kyselinou glukurónovou v hepatocytoch sa bilirubín vylučuje močom. Zvýšené hladiny bilirubínu môžu naznačovať určité ochorenia. Je zodpovedný za žltú farbu hojacich sa modrín a žlté sfarbenie pri žltačke . Jeho produkty rozkladu, ako je stercobilin , spôsobujú hnedú farbu výkalov. Odlišný produkt rozkladu, urobilín, je hlavnou zložkou slamovo žltej farby v moči.

Referenčné hladiny bilirubínu v sére

μmol/l

mg/dl

celkový bilirubín

< 21

< 1,23

priamy bilirubín

1,0 – 5,1

0,1 - 0,35

Katabolizmus hemu

Katabolizmus hemu  je nevyhnutným procesom pri odstraňovaní odpadových produktov z tela, ktoré vznikajú deštrukciou starých alebo abnormálnych červených krviniek V prvom kroku syntézy bilirubínu je molekula hemu zbavená molekuly hemoglobínu. Hém potom prechádza rôznymi procesmi katabolizmu porfyrínov, ktorý sa mení podľa oblasti tela, v ktorej dochádza k rozkladu. Napríklad molekuly vylučované močom sa líšia od molekúl vo výkaloch. Produkcia biliverdínu z hemu je prvým hlavným krokom v katabolickej dráhe, po ktorom enzým biliverdín reduktáza vykoná druhý krok, pričom z biliverdínu produkuje bilirubín.  Nakoniec sa bilirubín rozkladá v tele a jeho metabolity sa vylučujú žlčou a močom.

Metabolizmus bilirubínu

Oxidácia bilirubínu

Oxidovaný bilirubín sa opäť zmení na biliverdin. Tento cyklus, okrem preukázania silnej antioxidačnej aktivity bilirubínu, vedie k hypotéze, že hlavnou fyziologickou úlohou bilirubínu je bunkový antioxidant. V súlade s tým štúdie na zvieratách naznačujú, že eliminácia bilirubínu vedie k endogénnemu oxidačnému stresu. Antioxidačná aktivita bilirubínu môže byť obzvlášť dôležitá v mozgu, kde zabraňuje excitotoxicite a smrti neurónov vychytávaním superoxidu počas neurotransmisie kyseliny N-metyl-D-asparágovej.

Konjungcia bilirubínu

V pečeni je bilirubín konjugovaný s kyselinou glukurónovou pomocou enzýmu glukuronyltransferáza, najprv na glukuronid bilirubínu a potom na bilirubín diglukuronid, čím sa stáva rozpustným vo vode: konjugovaná verzia je hlavnou formou bilirubínu prítomnou v  bilirubínovej frakcii. Veľká časť ide do žlče a teda von do tenkého čreva. Hoci väčšina žlčových kyselín sa reabsorbuje v terminálnom ileu, aby sa zúčastnila enterohepatálnej cirkulácie, konjugovaný bilirubín sa neabsorbuje a namiesto toho prechádza do hrubého čreva .

Baktérie v hrubom čreve tam dekonjugujú a metabolizujú bilirubín na bezfarebný urobilinogén, ktorý sa môže oxidovať na urobilín a stercobilín. Urobilín sa vylučuje obličkami, aby získal žltú farbu moču a stercobilín sa vylučuje stolicou a dáva stolici charakteristickú hnedú farbu. Stopa  urobilinogénu sa reabsorbuje do enterohepatálneho obehu , aby sa znova vylúčila žlčou. Polčas rozpadu konjugovaného bilirubínu je kratší ako delta bilirubínu.

Abnormálne hladiny bilirubínu

Hyperbilirubinémia je pojem označujúci vyššiu hladinu bilirubínu v krvi, ako je normálna. Hyperbilirubinémia sa môže týkať zvýšených hladín konjugovaného a/alebo  ​​nekonjugovaného bilirubínu. Príčiny hyperbilirubinémie možno tiež rozdeliť na prehepatálne, intrahepatické a posthepatické. 

Prehepatálne príčiny sú väčšinou spojené so zvýšením nekonjugovaného bilirubínu, napríklad pri hemolýze alebo zvýšenom rozpade červených krviniek pri resorpcii hematómov a pod. 

Intrahepatálne príčiny môžu byť spojené so zvýšenými hladinami konjugovaného bilirubínu, nekonjugovaného bilirubínu alebo oboch - napríklad neonatálna hyperbilirubinémia , keď pečeň novorodenca nie je schopná správne spracovať bilirubín, čo spôsobuje žltačku, hepatocelulárne ochorenia, vírusové infekcie → hepatitída A, B a C, chronické užívanie alkoholu, autoimunitné poruchy, genetické syndrómy → Gilbertov syndróm – genetická porucha metabolizmu bilirubínu, ktorá môže vyústiť do miernej žltačky, vyskytuje sa asi u 5 % populácie, rotorový syndróm : nesvrbiaca žltačka so vzostupom bilirubínu v sére pacienta, hlavne konjugovaného typu, dubinov-Johnsonov syndróm, criglerov-Najjarov syndróm, farmaceutické lieky → najmä antipsychotiká, niektoré pohlavné hormóny a široká škála iných liekov.

Posthepatálne príčiny sú spojené so zvýšenými hladinami konjugovaného bilirubínu → neobvykle veľká obštrukcia žlčovodu, napr. žlčníkový kameň v spoločnom žlčovode (čo je najčastejšia posthepatálna príčina, biliárna striktúra, cholangitída, závažné zlyhanie pečene s cirhózou → napr. primárna biliárna cirhóza, pankreatitída, cirhóza môže spôsobiť normálne, stredne vysoké alebo vysoké hladiny bilirubínu, v závislosti od presných znakov cirhózy.

Na ďalšie objasnenie príčin žltačky alebo zvýšeného bilirubínu je zvyčajne jednoduchšie pozrieť sa na iné pečeňové testy (najmä enzýmy alaníntransamináza , aspartáttransamináza, gama-glutamyltranspeptidáza , alkalická fosfatáza ), vyšetrenie krvného filmu ( hemolýza atď.) alebo dôkaz infekčnej hepatitídy (napr. hepatitída A, B, C, delta, E atď.).

Žltačka → hemoglobín slúži na transport kyslíka, ktorý telo dostáva do všetkých telesných tkanív cez krvné cievy. V priebehu času, keď je potrebné doplniť červené krvinky, dochádza k rozkladu hemoglobínu v slezine; rozkladá sa na dve časti: hemovú skupinu pozostávajúcu zo železa a žlče a bielkovinovej frakcie. Zatiaľ čo bielkoviny a železo sa využívajú na obnovu červených krviniek, pigmenty, ktoré tvoria červenú farbu krvi, sa ukladajú do žlče za vzniku bilirubínu.  Žltačka vedie k zvýšeným hladinám bilirubínu, ktoré následne negatívne odstraňujú tkanivá bohaté na elastín. Žltačka môže byť viditeľná v očnej sklére pri hladinách približne 2 až 3 mg/dl (34 až 51 μmol/l), a pri vyšších hladinách v koži.

Žltačka sa klasifikuje v závislosti od toho, či je bilirubín voľný alebo konjugovaný s kyselinou glukurónovou , na konjugovanú žltačku alebo nekonjugovanú žltačku. 

Kernicterus → hladiny nekonjugovaného bilirubínu →Bf sa môžu použiť na predpovedanie rizika neurologických vývinových postihnutí u dojčiat.  Nekonjugovaná hyperbilirubinémia u novorodenca môže viesť k akumulácii bilirubínu v určitých oblastiach mozgu (najmä v bazálnych jadrách ) s následným nezvratným poškodením týchto oblastí prejavujúcim sa rôznymi neurologickými deficitmi, záchvatmi , abnormálnymi reflexmi a pohybmi očí. Tento typ neurologického poškodenia je známy ako kernicterus. Spektrum klinického účinku sa nazýva bilirubínová encefalopatia . Neurotoxicita novorodeneckej hyperbilirubinémie sa prejavuje, pretože hematoencefalická bariéra sa ešte musí úplne vyvinúť  a bilirubín môže voľne prechádzať do mozgového interstícia, zatiaľ čo rozvinutejšie jedinci so zvýšeným bilirubínom v krvi sú chránení. Okrem špecifických chronických zdravotných stavov, ktoré môžu viesť k hyperbilirubinémii, sú novorodenci vo všeobecnosti vystavení zvýšenému riziku, pretože im chýbajú črevné baktérie, ktoré uľahčujú rozklad a vylučovanie konjugovaného bilirubínu vo výkaloch (to je do značnej miery dôvod, prečo sú výkaly novorodencov bledšie ako tí dospelého). Namiesto toho sa konjugovaný bilirubín konvertuje späť na nekonjugovanú formu enzýmom β-glukuronidáza (v čreve sa tento enzým nachádza v kefovom lemu výstelky črevných buniek) a veľká časť sa reabsorbuje cez enterohepatálny obeh . Nedávne štúdie navyše poukazujú na vysoké hladiny celkového bilirubínu ako príčinu žlčových kameňov bez ohľadu na pohlavie alebo vek.

bilirubín, žltačka, ochorenie pečene, prírodná lekáreň, dom byliniek bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje