bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje herbár domu byliniek, chryzantéma pravá, chrysantemum, prírodná lekáreň

Vedeli ste?

Názov chryzantéma je odvodený z gréckych slov chrysos (zlato) a  anthemon (kvet).

Chryzantémy sú mestkými symbolmi mesta Peking a národný symbol Číny a Japonska.. V Japonsku je chryzantéma symbolom cisárskeho rodu a je súčasťou cisárskej pečate.

čo je nové?   herbár    chryzantéma pravá

Herbár - chryzantéma pravá

  1. Doména: Eukaryota

  2. Kráľovstvo: Plantae  

  3. Kmeň: Tracheotypy

  4. Podkmeň: Angiospermae

  5. Trieda: Eudicots

  6. Poradie: Asterids

  7. Čeľaď: Asteraceae

  8. Kmeň: Asteroideae

  9. Rod: Anthemideae

  10. Druh: Chrysantemum indicum

POPIS

Chryzantémy sú trvalé rastliny z čelade asteraceae - hviezdicovité. Majú tvar kríku alebo polokríku s priamymi, dobre zalistenými stonkami. Listy sú striedavé, zúbkované, niekedy dužinovité. Kvety tvoria úbory, jedno či mnoho farebné. na jednom kríku nájdeme samčie, väčšinou po okrajoch a samičie kvety.  Plodom je rebrovaná nažka.

STANOVIŠTIA

Chryzantémy boli prvýkrát pestované v Číne ako kvitnúca medicínska bylina už v 15. storočí pred Kristom. Do roku 1630 bolo pomenovaných viac ako 500 kultivarov. Odhaduje sa, že do roku 2014 bolo na svete viac ako 20 000 kultivarov a v Číne asi 7 000 kultivarov. 

Napriek tomu, že domovom chryzantém je Čína, najpopulárnejšie sú tieto rastliny v Japonsku. Práve japonci začali pestovať chryzantémy do rôznych tvarov, vrátane guľových tvarov rodu multiflora.  Okrem toho od obdobia Meiji (koniec 19. až začiatok 20. storočia) vzniklo mnoho kultivarov s kvetmi s priemerom nad 20 cm v štýle Ogiku. u nás známe ako chryzantémy veľkokveté. Dnes už vo voľnej prírode chryzantému prakticky nie je vidieť, ak tak ako nálety v blízkosti záhradníctiev.

LIEČITEĽSTVO

Chryzantéma je v Európe, Slovensko nevynímajúc, pestovaná väčšinou na okrasné účely. Na liečebné účely sa pestuje prakticky len v Japonsku a v Číne.  V týchto krajinách sú používané v alternatívnej bylinnej medicíne na liečbu rôznych chorôb. Kvety chryzantémy sú bohaté na fenolové zlúčeniny a vykazujú významné antioxidačné, antimikrobiálne, protizápalové, protirakovinové, antialergické, hepatoprotektívne a nefroprotektívne aktivít. Lupene kvetov chryzantém obsahujú  okrem iného glukozidy, rutín, kvercetín, izohamnetín, rutinozid a ďalšie. Okrem bioaktívnych toho obsahujú kvety chryzantém aj množstvo nutričných látok vrátane polysacharidov, lipidov a proteínov.

Ochrana pečene

Kvety Chryzantemy rodu indicum znížujú aktivitu pečeňových amináz → AST a ALT v sére pri steatóze, podporujú aktivitu superoxiddizmutázySOD a katalázy → CAT v pečeňovom tkanive a znižujú obsah mykotoxínov, čo zohráva kľúčovú úlohu pri ochrane pečene. Vodný macerát kvetov chryzantémy zabraňuje bioaktivácii hepatotoxicity  pri dávke 50 mg/kg telesnej hmotnosti

Podpora metabolizmu lipidov

Kvety Chryzantemy, zvlášť ich alkoholový macerát podporujú metabolizmus tukov, čím zabraňujú ich ukladaniu v bunkách  a predchádzajú obezite.

Protizápalová aktivita

Kvety chryzantém, ak sú pripravené ako alkoholový macerát majú významní inhibičný účinok na produkciu mediátorov zápalu  NO, IL-6 a IL-12. Po podaní 200 mg/kg  dochádza okrem toho k  inhibícii aktivit IL-1, TNF-α a agregácii leukocytov. 80% metanolový extrakt inhibuje produkciu TNF-α, PGE-2 a cyklooxigenáza →COX-2. Kvety chrazantém obsahujú mnoho z polyfenolových zlúčenín, hlavne  → kvercetín, kyseliny kávová a chlorogénová, apigenín , hesperetin, linarin, luteolín, tricín a kaempferol. Všetky tieto zlúčeniny majú potenciál obmedziť alebo znížiť aktivitu zápalových mediátorov.

Antimikrobiálna aktivita

Vodný macerát kvetov chryzantémy inhibuje baktérie  S. aureus, P. aeruginosa, E. coli, S. pneumoniae a S. flexneri. Alkoholový macerát  inhibuje S. aureus a E . coli pri menších dávkach, je teda biologicky dostupnejší.

herbár domu byliniek, chryzantéma pravá, chrysantemum, prírodná lekáreň bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje