Chrípka je infekčné vírusové ochorenie. Vo väčšine prípadov sa prejavuje ako zápalové ochorenie horných dýchacích ciest spojené so zimnicou, triaškou, bolesťami hlavy, svalov a kĺbov a teplotou 39 ºC aj viac. Ku klinickým príznakom dochádza už v priebehu 1 až 3 dní od infikovania sa. Pokiaľ nevzniknú komplikácie, príznaky po 3 - 5 dňoch odoznejú. K úplnému uzdraveniu dochádza po 2 až 4 týždňoch. Najčastejšie komplikácie chrípky sú zápal priedušiek, zápal stredného ucha, prínosových dutín a zápal pľúc. Komplikácie často vyžadujú hospitalizáciu v nemocnici a u vysoko rizikových osôb (starých ľudí a ľudí trpiacich na chronické ochorenie srdca) môžu spôsobiť až ohrozenie života.
Chrípka je napriek tomu, že sa vyskytuje pomerne bežne, nebezpečné ochorenie. Ohrozuje najmä starších ľudí nad 60 rokov, deti predškolského veku a ľudí s celkovo zníženou imunitou. Na Slovensku zomrelo v rokoch 2007 až 2017 na chrípku alebo na komplikácie pripísateľné chrípke 16070 ľudí, priemerne ročne 1503 osôb. ( IX. Slovenský vakcinologický kongres 2018 Alexandra Bražinová. epidemiologička, Univerzita Komenského a kol.)
čo je nové? prírodná lekáreň chrípka
Chrípka - prírodná lekáreň
Dokážeme si chrípku diagnostikovať aj sami? Chrípka ako ochorenie sa nedá liečiť, ale len potláčať príznaky, hovoríme tomu symtomatická liečba, Príznaky potláčame buď liekmi - analgetikami a antipyretikami, alebo s pomocou tzv historickej medicíny - bylinkami a prírodnými produktami. Pri návšteve lekára sa pri podozrení na vírusovú infekciu zvyčajne robí laboratórna analýza výterov z nosa a hrdla, zvlášť v dnes, keď okolo nás zúri vírus covid 19. Oddeliť chrípku od bežného prechladnutia je možné pri teplote nad 38 C, pri nástupe silnej bolesti hlavy a svalov a klbov a zimnici. V takom prípade okamžite podporíme imunitu a to zvýšeným príjmom vitamínu C, zinku, selénu. Mám na mysli silne koncentrované dávky vo forme tabletiek. Neodporúčam kombinovať príjem vitamínov, zinku a selénu v tabletkách a zo stravy. Keď sa rozhodnete prijímať vitamín z dostupných potravín odporúčam strukoviny, orechy a semienka, kapustu, kel, cviklu alebo brokolicu, Vysoký obsah vitamínu C má napríklad aj bylinka krvavec lekársky a to v listoch. Pijeme čaje ako pri infekte dýchacích ciest a zo stravy vypustíme cukry a tuky. V prípade, že nastanú komplikácie vo forme zápalu priedušiek alebo pľúc, je potrebné navštíviť lekára. Ten na základe posúdenia stavu vašej imunity analyzuje riziká a zváži predpísanie virostatík, najčastejšie aciklovir alebo amantadin. V prípade nasadenia antiobiotík vedzte, že nastala buď kombinácia vírového a bakterioveho infektu, alebo si lekár nie je istý a poistil sa. V prípade užívania virostatík vystavujete svoj organizmus možným nežiadúcim účinkom, tzv. kontraindikáciám a to hlavne neurologických a gastroenterologických.