Kostihoj hľuznatý - herbár
Kostihoj hľuznatý je druh rodu symphytum, podobný kostihoju lekárskemu [symphytum officinale]. Výrazná charakteristika pre oddeľovanie identity kostihoja hľuznatého sú žlté krémové kvety na rozdiel od fialových, ktoré má kostihoj lekársky. Okrem toho je rozdielny čas kvitnutia, keď kostihoj hľuznatý kvitne od apríla do mája. Môže sa stať, že drobné rastlinky so žltými kvetmi budú prvé, ktoré na jarnej lúke uvidíte.
Kostihoj hľuznatý opeľujú hlavne čmeliaky a potom včely, ale rozmnožuje sa aj vegetatívne → podzemkami, ktoré mu umožňujú rozširovať sa z pôvodného miesta a kolonizovať mikroúzemie. Tento proces pokračuje do jesene a mladé klony, ak je priaznivá jeseň, možno vidieť v kvete, zatiaľ čo listy rodičovských rastlín sú už prehnuté alebo usušené.
Stonky aj listy kostihoja hľuznatého sú jemne chlpaté, listy majú hlboké žilkovanie. Stonka a listy sú pokryté mäkkými chĺpkami. Stonka zvyčajne zostáva nerozvetvená.
Rod Kostihoj s druhmi lekársky a hľuznatý sa odporúča na vonkajšie a vnútorné použitie už viac ako 2000 rokov. Najčastejšie liečebné praktiky zahŕňajú použitie na poruchy pečene, osteoartritídy a reumatické artritídy, gastritídy a žalúdočné vredy.
Aj keď niektoré pramene uvádzajú použitie podzemných a nadzemných častí kostihoja hľuznatého vnútorne, svojich pacientov dôrazne pred tým varujeme. Listy kostihoja lekárskeho aj hľuznatého obsahujú niektoré alkaloidy →symfytín, echimidín, lasiokarpín
, ktoré môžu byť pre pečeň toxické a ich metabolizmus môže spôsobiť fibrózu pečene alebo hepatitídu.
Rôzne výťažky z koreňov a vňate kostihoja hľuznatého - maste, odvary, zápary, obklady a tinktúry odporúčame na vonkajšie použitie, kde vykazujú dobré výsledky pri reumatických a atritických bolestiach, svalových a šľachových poraneniach