bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje herbár, kostihoj hľuznatý, symphytum tuberosum, dom byliniek

Kostihoj hľuznatý - semená

kostihoj hľuznatý - výrobky

čo je nové?    herbár    kostihoj hľuznatý

Kostihoj  hľuznatý - herbár

  1. Doména: Eukaryota

  2. Kráľovstvo: Plantae  

  3. Kmeň: Tracheotypy

  4. Podkmeň: Angiospermae

  5. Trieda: Eudicots

  6. Poradie: Asteridy

  7. Čeľaď: Boraginales

  8. Podčeľaď: Boragineceae

  9. Rod: Symphytum

  10. Druh: Symphytum tuberosum

POPIS

Kostihoj hľuznatý je druh rodu symphytum, podobný kostihoju lekárskemu [symphytum officinale]. Výrazná charakteristika pre oddeľovanie identity kostihoja hľuznatého sú žlté krémové kvety na rozdiel od fialových, ktoré má kostihoj lekársky. Okrem toho je rozdielny čas kvitnutia, keď kostihoj hľuznatý kvitne od apríla do mája. Môže sa stať, že drobné rastlinky so žltými kvetmi budú prvé, ktoré na jarnej lúke uvidíte.

Kostihoj hľuznatý opeľujú hlavne čmeliaky a potom včely, ale rozmnožuje sa aj vegetatívne → podzemkami, ktoré mu umožňujú rozširovať sa z pôvodného miesta a kolonizovať mikroúzemie. Tento proces pokračuje do jesene a mladé klony, ak je priaznivá jeseň, možno vidieť v kvete, zatiaľ čo listy rodičovských rastlín sú už prehnuté alebo usušené.

Stonky aj listy kostihoja hľuznatého sú jemne chlpaté, listy majú hlboké žilkovanie. Stonka a listy sú pokryté mäkkými chĺpkami. Stonka zvyčajne zostáva nerozvetvená.

STANOVIŠTIA

Kostihoj hľuznatý obľubuje vlhké výživné pôdy mierne zásadité, ktoré sa nachádzajú na riečnych meandrách, riedkych hrabinách a dubinách.

Jeho domovom je Stredná Európa vo výškach do 500 m a s priaznivými teplotnými pomermi. 

LIEČITEĽSTVO

Rod Kostihoj s druhmi lekársky a hľuznatý sa odporúča na vonkajšie a vnútorné použitie už viac ako 2000 rokov. Najčastejšie liečebné praktiky zahŕňajú použitie na poruchy pečene, osteoartritídy a reumatické artritídy, gastritídy a žalúdočné vredy. 

Aj keď niektoré pramene uvádzajú použitie podzemných a nadzemných častí kostihoja hľuznatého vnútorne, svojich pacientov dôrazne pred tým varujeme. Listy kostihoja lekárskeho aj hľuznatého obsahujú niektoré alkaloidy →symfytín, echimidín, lasiokarpín , ktoré môžu byť pre pečeň toxické a ich metabolizmus môže spôsobiť fibrózu pečene alebo hepatitídu.

Rôzne výťažky z koreňov a vňate kostihoja hľuznatého - maste, odvary, zápary, obklady a tinktúry odporúčame na vonkajšie použitie, kde vykazujú dobré výsledky pri reumatických a atritických bolestiach, svalových a šľachových poraneniach

ZBER A SUŠENIE

Listy kostihoja zberáme niekedy v priebehu júna až júla, korene obvykle na jeseň alebo skoro na jar. Sušenie listov je dosť zložité, sušíme v jednej vrstve a častejšie prekladáme pri teplote do 40 C. Korene po zbere dôkladne umyjeme a odstránime zvyšky zeminy a očistíme vrchnú čiernu kôru. Odporúčam hrubšie a zdravé korene prekrojiť po dlžke, tenšie korene nakrájať na 0,5 až 1 cm kúsky a sušiť v jednej vrstve pri teplote do 35 C. Sušíme na dva až tri krát, pozor, po prvom sušení odložíme korene na jeden deň mimo zdroj tepla a opakujeme sušenie. Korene sušíme na relatívnu vlhkosť cca 65 až 70%. pri tejto vlhkosti si zachovávajú maximum účinných látok, charakteristickú konzistenciu a arómu. Pozor, korene kostihoja pri nedostatočnom presušení majú tendenciu chytať pleseň a znehodnocujú sa, preto treba sušeniu koreňov kostihoja venovať sústavnú pozornosť.

herbár, kostihoj hľuznatý, symphytum tuberosum, dom byliniek bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje