bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje herbár ľubovník bodkovaný

Vedeli ste?

Ľubovník bodkovaný je mýtická bylina. Hovorí sa, že na svätojánsku noc vyteká z jeho kvetov krv sv. Jána krstiteľa a kto sa ňou natrie, bude nvyždy zbavený strachu. Ako vieme, sv. Ján Krstiteľ bol nebojácny hlásateľ ježišovho príchodu a tvrdý kritik vtedajšieho  farizejstva.

čo je nové?   herbár    ľubovník bodkovaný

Ľubovník bodkovaný

  1. Doména: Eukaryota

  2. Kráľovstvo: Plantae  

  3. Kmeň: Tracheotypy

  4. Podkmeň: Angiospermae

  5. Trieda: Eudicots

  6. Poradie: Rosids

  7. Čeľaď: Malpighiales

  8. Podčeľaď: Hypericaceae

  9. Rod: Hypericum

  10. Druh: Hypericum perforatum

POPIS

Ľubovník bodkovaný je trváca bylina dorastajúca do výšky 80 až 100 cm, zriedka viac. Stonky sú pevné, listy na nich sediace, protistojné, vajcovito podlhovasté. Listy ľubovníka majú na povrchu dva druhy perforácii, biele a tmavé, tmavé sú rozmiestnené po okraji, bledé vo vnútri listov. Neskôr uvidíme, pri identifikácii a rozlíšení od iných druhov rodu hypericum, to bude dôležitým znakom. Stonky bývajú k vrcholu rozkonárené, na vrchole každej stonky rastú obojpohlavné, päťpočetné, zriedka štvorpočetné, žlté kvety. Plodom ľubovníka je tobolka.

STANOVIŠTIA

Ľubovník bodkovaný je typický solitér, pre svoj rast potrebuje slnko a svetlo. Preto ho môžeme objaviť na slnečných stráňach, nepasených lúkach. Paradox je, obľubuje dobrú závlahu, preto je ľubovník bodkovaný pomerne dobrým indikátorom spodných vôd.

Kvitne od júna do septembra. Rozšírený je prakticky p=o celom svete, vrátane niektorých subtropických a tropických oblastí.

LIEČITEĽSTVO

Použitie Ľubovníka bodkovaného ako bylinného lieku na liečbu rôznych vnútorných a vonkajších ochorení siaha až do čias starých Grékov, do čias veľkých liečiteľov - Galéna, Dioscorida, Plínia a Hippokrata, ktorí odporúčali používať ľubovníék ako diuretikum, bylinu na hojenie rán, na liečbu menštruačných porúch a na liečbu črevných červov a hadieho uhryznutia. Do dnešných čias ostal ľubovník populárnym na  liečbu úzkosti, depresie, a zvonka potom na liečbu rezných rán a popálenín. 

Dnes navyše vieme, že vďaka jedinečnému obsahu bioaktívnych látok → hypericín  a hyperforín, okrem toho  aj rutín, kvercetín a kempferol, a ich vzájomnej synergie sa rozsah terapeutického použitia ľubovníka rozšíril na liečbu systémových zápalových ochorení asociovaných s bakteriálnym alebo vírusovým infektom a ako významného antioxidantu a neuroprotektívneho pôsobenia.  Okrem toho je ľubovník bodkovaný a jehho extrakty sľubným protirakovinovým liekom.

Bylinné prípravky z ľubovníka bodkovaného majú vzhľadom na terapeutické príležitosti relatívne málo nežiaducich účinkov, keď sa užívajú samostatne v odporúčaných dávkach. Sú však všeobecne známe niektoré interakcie s inými liekmi, ktoré sú výsledkom indukcie črevných alebo pečeňových enzýmov, ktoré buď odstraňujú lieky z tela, alebo ich metabolizujú na neaktívne formy.

Protizápalové pôsobenie

Ľubovník bodkovaný, ak je pripravený ako olejový macerát, má väčšiu protizápalovú a gastroprotektívnu aktivitu ako alkoholové tinktúry. Je to vďaka trom dráham protizápalovej odpovede cestou inhibície expresie prozápalových génov →, ako je cyklooxygenáza-2 COX 2 → interleukín 6 IL 6 a indukovateľná syntáza oxidu dusnatého iNOS.  Porucha regulácie syntázy oxidu dusnatého je spájaná s chronickými zápalmi a poruchami imunity vrátane autoimunitných odpovedí, ako sú rakovina, roztrúsená skleróza , reumatoidná artritída, anémia, zápalové ochorenie čriev, Crohnova choroba a Alzheimerova choroba a pod.

Antidepresívne pôsobenie

Hlavnou bioaktívnou zložkou ľubovníka bodkovaného je hypericín. Stimuluje kapilárny prietok krvi a významne inhibuje enzýmy MAO-A a -B, ktoré sa podieľajú na degradácii amínových neurotransmiterov, čo zvyšuje ich hladiny v synapsiách. Inhibícia ich degradácie zvyšuje ich hladiny v synapsii. Okrem toho hyperforín, druhá dôležitá molekula v ľubovníku, je silný inhibítor spätného vychytávania serotonínu, dopamínu, noradrenalínu, GABA a L-glutamátu zo synaptickej štrbiny. Blokovanie spätného vychytávania serotonínu zo synaptickej štrbiny zmierňuje symptómy depresie tým, že umožňuje serotonínu naviazať sa na 5-HT receptory a vyvolať väčšiu odozvu. Na rozdiel od syntetických antidepresív, ktoré blokujú 5-HT receptory, hyperforín zjavne inhibuje vychytávanie serotonínu zvýšením intracelulárnych koncentrácií sodíka (Na) a vápnika (Ca).

Protirakovinové účinky

Opäť sme pri silnej dvojke molekúl ľubovníka bodkovaného - Hyperforín a hypericín. Hyperforín inhibuje rast nádorových buniek indukciou apoptózy (programovanej bunkovej smrti) prostredníctvom aktivácie kaspáz, čo sú cysteínové proteázy, ktoré spúšťajú kaskádu výskytu proteolytického štiepenia v bunkách cicavcov. Hyperforín tiež spôsobuje uvoľňovanie cytochrómu c z izolovaných mitochondrií. Mitochondriálna aktivácia je skorá udalosť pri apoptóze sprostredkovanej hyperforínom. Okrem toho hypericín je silný prírodný fotosenzibilizátor, pričom vytvára superoxidové radikály, ktoré tvoria peroxidové alebo hydroxylové radikály, alebo molekuly singletového kyslíka, ktoré zabíjajú nádorové bunky. Týmto spôsobom možno hypericín použiť ako zložku fotodynamickej terapie spočiuatkum používanej na kožné lézie, ale čoraz viac sa akceptuje ako liečba mnohých typov nádorov.

Hypericín fotoaktivovaný bielym svetlom alebo ultrafialovým svetlom alebo oboma môže indukovať takmer úplnú apoptózu (94 %) v malígnych kožných T bunkách a lymfómových T bunkách a  pri nádoroch nosohltanu a maternice. 

Vystavenie nádorových buniek hypericínu v spojení s laserovým ožiarením môže viesť k toxickým účinkom na bunkové línie karcinómu prostaty, karcinómu močového mechúra a pankreasu. To všetko zatiaľ testované in vitro.

ZBER A SUŠENIE

Predmetom zberu je vňať ľubovníka očistená o zdrevnatelé stonky orezaním. Pri zbere odporúčame uistiť sa, že ide skutočne o druh ľubovníka bodkovaného. Niektoré príbuzné druhy, najviac ľubovník štvorkrídly [hypericum tetrapterum], ktorý nemá, alebo má žliazky na listoch a kvetoch v obmedzenom množstve. Popravde, ak dôjde k zámene, nič tragického sa nestane, tento druh ľubovníka má podobné terapeutické účinky, len v nižšej intenzity. Rastlinu po očistení nakrájame na cca 2 cm kúsky a sušíme v jednej vrstve na lieske pri teplote do 35 C, pozor, nie na priamom slnku.

herbár ľubovník bodkovaný bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje