bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje herbár puškvorec obyčajný,

Výrobky z puškvorca

Rodové meno je latinské slovo acorus, ktoré je odvodené z gréckeho άχόρου (áchórou) prvý krát opísané Dioscoridom.  Samotné slovo άχόρου bolo odvodené od slova κόρη (kóri), čo znamená zrenička (oka), pretože šťava z koreňa rastliny sa používala ako liek na choroby oka.

čo je nové?    herbár    puškvorec obyčajný

Herbár  - Puškvorec obyčajný

  1. Doména: Eukaryota

  2. Kráľovstvo: Plantae  

  3. Kmeň: Tracheotypy

  4. Podkmeň: Angiospermae

  5. Trieda: Monocots

  6. Poradie: Acorales

  7. Čeľaď: Acoraceae

  8. Rod: Acorus

  9. Druh: Acorus calamus

POPIS

Puškvorec obyčajný je vysoká trvalka.  Dosahuje výšku od 150 do 250cm. Vyrastá z plazivého koreňa. Stonka je trojhranná. Listy sú striedavé, zo stonky vyrastajú z pošvy. Majú čepelovitý tvar, bývajú zvlnené a prehnuté. Kvety vyrastajú z okvetia, ktorým je valec spočiatku zelený, neskôr hnedý. Z terapeutického hľadiska sú najdôležitejšie korene. Na reze majú krémovú farbu s ružovým nádychom a silnú korenistú arómu.  Pevné, trojuholníkové kvetné stonky vychádzajú z pazúch vonkajších listov. Na konci vyrastá zo stonky kvetný súbor tvaru valca, na konci tenšieho, odborne nazývaný spadix.  Spadix je pevný, valcový, dlhý 5 až 20 cm. Spadix je husto preplnený drobnými zelenožltými kvietkami. Každá kvetina obsahuje šesť okvetných lístkov a tyčiniek uzavretých v periante so šiestimi oddeleniami, ktoré obklopujú trojbunkový podlhovastý vaječník s prisadenou stigmou. Kvety majú sladkú vôňu. Puškvorec kvitne koncom jari alebo začiatkom leta, priemerne asi 4 týždne. Plody sú slizovité bobule, ktoré po dozretí padajú do vody a rozptýlia sa po hladine. Puškvores sa rozmnožuje prevažne rozvetveným systémom koreňov.

STANOVIŠTIA

Puškvorec má rád vodu. Obľubuje mokrade, bezodtoké zóny, brehy jazier a potokov na ich nálevových stranách a meandrách. Môže sa stať, že na výhodnom stanovišti vytvorí súvislý porast. 

LIEČITEĽSTVO

Koreň puškvorca má z terapeutického hľadiska jedinečné zloženie. Obsahuje rôzne koncentrácie silíc, uhľovodíkov a mastných kyselín. Najzastúpenejšie terpény sú asarón,  kalamén, klamenenol, kalameón, a -pinénu, β -pinén, kamfén, p -cymén, eugenylacetát,  eugenol,   izoeugenol,  metylizoeugenol,  kalamol, azulén, eugenolmetyléter, dipentén, metyleugenol, asaronaldehyd, terpinolén, 1,8-cineol, gáfor. Mastné kyseliny palmitová a jej estery, kyselina heptylová a ester kyseliny maslovej. Koreň puškvorca tiež  obsahuje 13 aminokyselín, z ktorých arginín, lyzín, fenylalanín, treonín a tryptofán sú esenciálne aminokyseliny, ktoré si organizmus nevie syntetizovať. Ďalšími identifikovanými aminokyselinami sú a. -alanín, asparagín, kyselina asparágová, kyselina glutámová, norvalín, prolín a tyrozín. V poslednom čase bolo vykonaných niekoľko vedeckých štúdii s cieľom identifikovať terapetické pôsobenie koreňa puškvorca na inhibíciu buniek rakoviny žalúdka. Bolo zistené, že koreň puškvorca, ak je pripravený ako etanolový alebo metanolový extrakt, resp esenciálny olej má inhibičný účinok nielen na bunkové línie rakoviny žalúdka ale aj na angiogenézu, ktorá rozvoj týchto buniek podporuje.

Koreň puškvorca obsahuje výnimočné zastúpenie fenolov (viď vyššie). V tradičných kultúrach sa používal na zmiernenie klinických príznakov, ako je chronická hnačka, úplavica, horúčka a reumatizmus, pri liečbe rôznych ochorení vrátane neuralgie, dyspepsie, problémov s obličkami a pečeňou, ekzémov, sinusitídy, astmy, bronchitídy, vypadávania vlasov.

V našej krajinke má používanie koreňa puškvorca tradíciu pri liečení ochorení pečene, pri zápaloch pečene, ikteroch, cholestázach, ale aj pri podozrení na autoimunitné ochorenie. V poslednej dobe prichádzajú do Domu byliniek ľudia s rôznymi postcovidovými syndrómami, vrátane únavy, nechute do jedla a porúch orientácie.  Veľmi dobrú odpoveď na uvedené syndrómy má liečenie vodným macerátom koreňa puškvorca v dávke  31 mg sušiny na kg váhy. Hypotézou ostáva metabolické pôsobenie fenolov a éterických olejov pri možnom zápale hepatocitov vplyvom ataku vírusu Covid 19 a úspešná terapia prostredníctvom bioaktívnych látok z puškvorca. Okrem toho odporúčame použiť koreň puškvorca pri idiopatických zápaloch žalúdka a i zápale žalúdka spôsobených baktériou helicobacter pylori, i pri pokročilých žalúdočných vredoch spojených s dyspepsiou.

Niektorí liečitelia odporúčajú použiť koreň puškvorca pri odvykaní si od fajčenia. My sme presvedčení, že každá závislosť je predovšetkým výzva pre pevnú vôľu človeka, ako pre liečiteľa.

ZBER A SUŠENIE

Koreň puškvorca nie je moc hrubý, ale je dlhý. Zbierame ho na jar, marec,  apríl, prípadne na jeseň, kedy ale neobsahuje toľko účinných látok. Jesenné zbery koreňa puškvorca je lepšie abstrahovať v alkohole, ako macerovať vo vode.

Dostať koreň z bahna močiara alebo podmytých brehov nie je náročné, problém môže byť  dostať sa na také miesta suchou nohou. Niekedy pomôžu jednoduché pomôcky, napri hrable alebo motyka s dlhšou rúčkou. Zozbierané korene dôkladne očistíme, narežeme po dĺžke a sušíme na max teplote 30 C, ideálne je 5 až 7 dní.

herbár puškvorec obyčajný, bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje