bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje šalvia červenokorenná, herbár, dom byliniek

Výrobky zo šalvie červenokorennej

Vedeli ste?

Do druhu šalvia patria trváce, niekedy jedno alebo dvoj ročné byliny. Predmetom liečiteľského záujmu sú často listy, prevažne z s.officinalis, s. pratensis, s. sclarea a korene zo s.miltiorrhiza.

čo je nové?    herbár    šalvia čevenokorenná

Herbár  - šalvia červenokorenná

  1. Doména: Eukaryota

  2. Kráľovstvo: Plantae  

  3. Kmeň: Tracheotypy

  4. Podkmeň: Angiospermae

  5. Trieda: Eudicots

  6. Čeľaď: Asterids

  7. Rod: Lamiales

  8. Druh: Salvia

  9. Druh:  Salvia miltiorrhiza

POPIS

Šalvia červenokorenná je trváca rastlina z rodu lamiales, vysoko cenená pre svoje korene v tradičnej čínskej medicíne.  Šalvia červenokorenná, tak ako takmer všetky druhy z rodu hluchavkovité má rozvetvenú stonku vysokú od  30 do 60 cm, s jednoduchými aj delenými tmavozelenými listami. Listy môžu mať niekedy fialový nádych. Kvety rastú v praslenoch so svetlofialovými až levanduľovo modrými korunami, ktoré sú dlhé približne 2,5 cm  s tmavofialovým kalichom. Kvetinové klasy presahujú nad úroveň listov od 20 do 40 cm. Korene majú červenú farbu s priemerom do 30 cm. Sú rovné a mäsité, bez koreňovej kôry.

Salvia miltiorrhiza uprednostňuje dobre priepustnú pôdu s asi poldenným slnečným žiarením. Je mrazuvzdorná do približne -10 °C. 

STANOVIŠTIA

Šalvia červenokorenná pochádza z Číny a Japonska , rastie v nadmorskej výške do 1 200 m, pričom uprednostňuje trávnaté miesta v lesoch, na svahoch a pozdĺž brehov potokov. Nikde inde na svete, pokiaľ je šalvia červenokorenná pestovaná kultúrne, nedosahuje zloženie bioaktívnych látok porovnateľnú kvalitu.

LIEČITEĽSTVO

Šalvia miltiorrhiza je jednou z najčastejšie používaných liečivých rastlín v tradičnej bylinnej medicíne. Terapeticky významné sú korene, ktorých extrakty a aplikácie sa používajú na liečbu kardiovaskulárnych a cerebrovaskulárnych ochorení, na inhibíciu rastu nádorov. Významnou bioaktívnou zložkou je hydrofilná kyselina salvianolová B. To že je táto látka rozpustná vo vode predurčuje lepšiu biologickú dostupnosť a jednoduchšie aplikácie → účinný je vodný macerát vo forme záparu alebo odvaru. 

Predpokladáme, že základom terapeutického pôsobenia šalvie červenokorennej významná antioxodačná aktivita, protizápalové účinky a antitrombotické pôsobenie. Synergii týchto účinkov vďačíme šalvii červenokorennej za potláčanie symptómov diabetických komplikácii súvisiacich s makro- a mikroangiopatiou → retinopatie a nefropatie. Preto je šalvia červenokorenná  cenená pri studených diabetických nohách, pri zníženej glomerulárnej filtrácii, pri vysokom kreatíne, pri vysokom tlaku spôsobenom aktiváciou renínu v nadobličkách a angiotenzínu, ktorý je zodpovedný za nárast krvného tlaku.

Okrem toho sú korene šalvie červenokorennej veľmi často používané v bylinných zmesiach pri regenerácii organizmu po operáciách, po vírových infektoch, pri chemo a rádioterapii.

Mali by ste vedieť, že ...

Možno viete, možno nie, že sestra šalvie červenokorennej je šalvia lekárska, ktorej predmetom zberu nie je koreň, ale listy a ktorá je považovaná za významne účinné antivirotikum a antimikrobiotikum, predpokladáme že vďaka vysokému obsahu lipofilných látok.

ZBER A SUŠENIE

Pravdepodobnosť, že vo voľnej prírode objavíte šalviu červenokorennú je minimálna. Ak sa tak stane, majte na pamäti, že obsah primárne najdôležitejšieho metabolitu v koreňoch takto objaveného náletu → kyselina salvianolová B je zanedbateľný, resp neporovnateľný s endemickou šalviou červenokorennou. Ak ste rozhodli napríklad pestovať šalviu č. kultúrne, vedzte

šalvia červenokorenná, herbár, dom byliniek bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje