bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje herbár zázvor

Prvá písomná zmienka o zázvore pochádza z roku 2996 pred n.l. a jej autorom je otec čínskej medicíny Shen Nung (vid ilustrácia) a kniha sa volá Shen Nung pen tsao ching (alebo Materia medica božského farmára) Zázvor odporúčal pri prechladnutí, horúčke, zimnici, tetane, malomocenstve, dokonca aj pri eliminácii telesného pachu. Aby sme si vedeli tohto autora lepšie predstaviť, bol to človek, o ktorom sa hovorí, že osobne vyskúšal vyše 350 bylín. Nakoniec zomrel na toxické predávkovanie pri vlastných pokusoch. V začiatkoch védskeho veku Indie (rok 1500 pred n.l.) sa začali písať sanskrtské texty, v ktorých sa zázvor spomína ako mahausmadhi, čo v preklade z tohto jazyka znamená veľká medicína. Zásluhou objavenia Číny sa zázvor dostal do Európy. Zaujímavé je, že Marco Polo doviezol vzorky zázvoru ako kuchynské korenie s odporúčaním použitia v rámci liečiteľstva. Európania v 13 storočí n.l. postupne objavovali to, čo číňania vedeli 4000 tis rokov, totiž významné zdravotné účinky zázvoru.. Botanik a ránhojič, alebo ránhojič a botanik John Gerard v knihe The Herball, or, Generall historie of plantes, (1636) píše o zázvore ako o univerzálnej medicíne, ktorá sa stala populárnou vďaka odporúčaniam Dioskorida (r. 40 n.l.) v knihe De materia medica.

čo je nové?   herbár    zázvor

Zázvor

  1. Doména: Eukaryota

  2. Kráľovstvo: Plantae  

  3. Kmeň: Tracheotypy

  4. Podkmeň: Angiospermae

  5. Trieda: Monocots

  6. Poradie: Commelimidae

  7. Čeľaď: Zingiberales

  8. Podčeľaď: Zingiberaceae

  9. Rod: Zingiber

  10. Druh: Zingiber officinale

POPIS

Zázvor, oficiálne Ďumbier lekársky je rastlina z čelade ďumbierovitých ( Zingiberaceae) Má hrubý dužinatý hľuzovitý článkovaný koreň, z ktorého každý rok vyrastá niekoľko štíhlych, až do 1,5 m vysokých stoniek so žltofialovými kvetmi v súkvetiach. Plod je mnohosemenná tobolka. 

STANOVIŠTIA A PESTOVANIE ZÁZVORU 

Zázvor je teplomilná rastlina. Jej domovské stanovištia sú subtropické oblasti Číny a Indie s dostatkom vlahy a tepla, Pokiaľ sa rozhodneme pestovať zázvor, majme na pamäti, že  neznesie mráz, preto ho je možné pestovať len vo vyhrievaných priestoroch- v skleníkoch, prípadne v kvetináčoch v dome či v byte. Keď sa však rozhodnete pestovať zázvor doma a vybavíte sa dostatočnou trpezlivosťou, už pár rastlín vám v priebehu roka dokáže pokryť vašu spotrebu a trošku ostane aj deti, či susedov. Na sadenie si môžete semená zázvoru kúpiť v záhradných centrách alebo u predajcov zo semenami a sadenicami. Je však dôležité aby ste si vybrali jedlý zázvor  Zingiber officinale, pretože existuje mnoho iných druhov tejto rastliny, ktoré sa pestujú aj na okrasné účely. Alternatívou je aj koreň zázvoru zakúpený v bežnom obchode, no takýto zázvor zvyčajne obsahuje chemické inhibítory, ktoré spomaľujú klíčenie a rast zázvoru čo spôsobuje menšiu pravdepodobnosť prijatia rastliny a omnoho pomalší rast. Výnimkou môže byť zázvor v bio kvalite. 

Zázvor môžete sadiť kedykoľvek, no jar (marec/apríl) je na to najvhodnejšia. Na výsadbu si vyberte zdravé, šťavnaté a svetlé korene zázvoru. Ideálne sú väčšie, hladké korene s viditeľnými pukmi (typickými hrčkami na koncoch koreňov zázvoru). Pred sadením namočte zázvor na pár hodín (napr. na noc) do teplej vody. Koreň zázvoru môžete aj rozdeliť na menšie časti (min. 3 cm) s pukom a zasadiť ich zvlášť, no v takom prípade nechajte rozdelené časti zázvoru pár dní na suchom mieste aby sa rezné rany mohli zahojiť a až následne môžete zázvor sadiť.  Pripravte si väčší (hĺbka aj šírka 30 cm a viac) kvetináč s drenážnymi dierami v dne, pretože zázvor vyrastie v dospelosti až do 90 cm a pod koreňovými hľuzami, ktoré rastú horizontálne sú ešte menšie korene, ktoré čerpajú vodu a živiny z väčšej hĺbky. Kvetináč naplňte výživným a zároveň maximálne priepustným substrátom. Ideálna je zmes 30% piesku a 70% kompostu - ak nemáte ťažkú ílovitú pôdu v záhrade, môžete ju použiť do zmesi namiesto piesku. Zázvor sadíme do substrátu (puk smerom nahor, no nie je to nutnosť) a následne ho zahrnieme vrstvou (2 až 5 cm) substrátu. Ak do kvetináča sadíme viacero koreňov zázvoru, necháme medzi nimi rozstupy minimálne 20 cm. Následne rastlinu zalejeme a zázvor umiestnime na teplé miesto (20 - 25 °C) s dostatkom nepriameho svetla. Pôdu udržujeme po výsadbe vlhkú no nie premočenú (frekvencia zalievania sa zvyšuje po vzklíčení rastliny). Zázvor by mal po výsadbe vzklíčiť do 2 - 4 týždňov.  Zázvoru vyhovujú izbové teploty (20 - 25°) a nepriame svetlo. Počas leta môžeme zázvor premiestniť do exteriéru na miesto, kde je počas poludňajších hodín tieň, no pri poklese dlhodobých teplôt pod 10°C alebo pri hrozbe nočných mrazov, musíme zázvor premiestniť opäť do interiéru. Zázvor je smädná rastlina - polievame ju podľa potreby tak aby bola pôda vlhká no nie premočená, pretože by to mohlo spôsobiť hnilobu koreňov. Zálievka počas chladných mesiacov by sa mala znížiť na minimum. Výživný substrát s dostatkom kompostu poskytuje zázvoru dostatočné množstvo živín, no po viacročnom pestovaní je vhodné rastlinu pravidelne prihnojovať čerstvým kompostom alebo organickým hnojivom, prípadne presadiť do nového substrátu. Pri pestovaní zázvoru potrebujete trpezlivosť, pretože rast a vyzrievanie koreňov zázvoru trvá 8 až 10 mesiacov. Samotné korene vyrastú za zhruba 4 mesiace, no takýto mladý zázvor ešte nemá dostatočne výraznú chuť a vôňu (ak však preferujete mladý zázvor, pokojne ho môžete konzumovať).

Úrodu zázvoru môžeme začať zberať ako náhle sa listy začnú sfarbovať do žlta. Zázvor môžeme zberať aj postupne podľa potreby - vždy sa odhrnie len časť koreňa (pred zberom necháme pôdu trochu preschnúť), ktorý sa odreže a zvyšok môžeme opäť zahrnúť substrátom a nechať na neskôr, prípadne z neho ďalšiu sezónu vyrastie nová rastlina. Takto si môžete zabezpečiť neustáli prísun čerstvého zázvoru po celú sezónu a zároveň pestovať zázvor ako izbovú rastlinu.

LIEČITEĽSTVO

Prvé, čo ma napadne pri zázvore je, že je to jeden z najlepších stimulátorov metabolizmu a celkovej látkovej premeny, to znamená, že podporuje všetky chemické procesy v tele a to nielen metabolizmus, ale aj kardiovaskulárny a nervový systém. V tomto konštatovaní je zahrnuté aj to, že pomáha metabolizovať aj iné byliny a samozrejme že urýchľuje aj pôsobenie koncentrovaných liekov. Druhé, čo ma napadne, že  znižuje reflux -  tzv pálenie záhy a tretie je znižovanie bolesti pri popáleninách. Poďme sa pozrieť, čo na to hovorí historická medicína.

Koreň zázvoru obsahuje fenolové zlúčeniny - gingeroly, girendióny, zingerón a shogaoly, éterické oleje, asparagín, oleoresín, kyseliny octovú a linolovú, kyselinu palmitovú a stearovú, ďalej cukor a škrob. Pôsobením týchto účinných látok a to tak jednotlivo ako aj ich vzájomnou kombináciou zázvor podporuje  protizápalové procesy a to blokáciou cytokínov - komunikátorov buniek imunitného sysému, keďže zápal je aktivácia imunitného systému, znižuje horúčku,  znižuje zrážanlivosť krvi,  zastavuje rast rakovinových buniek, najmä v hrubom čreve,  znižuje vstrebávanie cholesterolu, zabraňuje oxidácii LDL cholesterolu a chráni cievny endotel,  bráni množeniu sa baktérií a vírusov,  podporuje vykašliavanie,  rozširuje cievy a zvyšuje prekrvenie najmä koncových častí tela (prsty na rukách, chodidlá a pod.), chráni pred vznikom žalúdočných erózií (rany sliznice), stimuluje pohyby čriev, účinkuje spazmolyticky (uvoľňuje kŕče) a karminatívne (proti nafukovaniu), zvyšuje vylučovanie žlče.

Zázvor je silne spojený so zmiernením zápalových symptómov.  Liečba koreňom zázvoru znížila produkciu PGE2, NO, IL-1β, IL-12, TNF-α, monocytového chemoatraktantového proteínu-1 (MCP-1) a regulovala aktiváciu, normálne exprimovaných a sekretovaných T buniek. Zázvor tiež inhibuje expresiu molekúl MHC triedy II, interferónu-gama (IFN-γ) a IL-2, čo vedie k inhibícii aktivity makrofágov prezentujúcich antigén a funkcie T buniek. Aryaeian a kol. zistili, že zázvor inhiboval proliferáciu a aktiváciu T buniek znížením expresie T-bet a zvýšením produkcie GATA-3. Ďalej štúdie preukázali, že zázvor moduluje aktiváciu NF-KB, COX-1, COX-2, receptora gama aktivovaného peroxizómovým proliferátorom (PPARy) a lipoxygenázy.

Bolo vykonaných niekoľko klinických štúdií na posúdenie účinkov zázvoru na úľavu od bolesti pri OA. Haghighi a kol. zistili, že pacienti liečení 30 mg zázvorového extraktu mali nižšie VAS skóre a gélovú alebo regresívnu bolesť v porovnaní s placebom. Podobné výsledky zaznamenali aj iné klinické štúdie. Jedna štúdia odhalila, že 250 mg zázvoru perorálne bolo lepšie ako placebo pri znižovaní skóre bolesti VAS a rannej stuhnutosti. Iná štúdia uvádza, že dve tablety 500 mg zázvoru denne zlepšili skóre bolesti VAS, významne zvýšili spokojnosť pacientov a neboli spojené s žiadnym rozdielom vo vedľajších účinkoch v porovnaní s kontrolou. Ďalšia štúdia odhalila, že zázvorový extrakt bol spojený so znížením bolesti kolena a indexov WOMAC, hoci bol spojený s gastrointestinálnymi vedľajšími účinkami. Neskôr Amorndoljai a kolegovia zistili, že lokálny extrakt zo zázvoru výrazne zlepšil bolesť kolena, stuhnutosť, fyzickú funkciu a celkové hodnotenie pacienta po 12 týždňoch liečby OA kolena.

ZVÝŠTE POZORNOSŤ

Život je fyzika a tá ma rada rovnovážne procesy. Zázvor, napriek tomu, že je všetranne užitočný napriek nizkym koncentráciam účinných látok a vďaka ich vzájomnému pôsobeniu, v niektorých prípadoch môže nielenže nepomôcť ale dokonca ublížiť. Preto zvýšte pozornosť pri užívaní zázvoru v prípade, že trpíte zvýšenou produkciou žlče, pretože zázvor podporuje jej tvorbu a mohol by spôsobiť tvorbu žlčových kameňov, v prípade, že trpíte cukrovkou alebo zníženou zrážanlivosťou krvi a beriete na to lieky, pretože zázvor podporuje ich účinok, ak užívate ibuprofén alebo iné lieky s prítomnosťou kyseliny salicovej a v prípade, že užívate bylinky  obsahom tejto látky, napríkad kôru vrby a podobne. 

herbár zázvor bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje