bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje jahoda obyčajná - repíkov herbár

Repíkov Herbár - Jahoda obyčajná

čo je nové?   repíkov-herbár    jahoda obyčajná

Fragaria vesca   - jahoda obyčajná

POPIS

Jahoda je trváca bylina s plazivou stonkou. Listy majú dlhé stopky a sú zložené z troch vajcovitých, zúbkatých lístkov. Listové stopky a stonka sú jemne chlpaté. Kvety sú biele. Plod je zložený z drobných semienok nachádzajúcich sa na povrchu mäsitého červeného kvetného lôzka. Vysušené listy sú svetlozelené a slabo horké, nevoňajú.  Naproti tomu listy jahody lesnej aj po vysušení a jednej fermetácii majú lahodnú a svižu vôňu. 

STANOVIŠTIA

Lesnú jahodu nájdeme v lesoch a na lesných rúbaniskách, na mierne vlhkých a hlinitých pôdach. Výborne  jej darí na vápencových a tufových podložiach.  Kultúrnu jahodu pestujeme na slnečných a vlhkých stanovištiach. 

LIEČITEĽSTVO

Jahoda obsahuje sacharidy, kyselinu citrónovú a jablčnú, pektíny, triesloviny, flafóny, vitamíny A, B, C, E, K, karotén, éterický olej, vodu, soli fosforu a mikroprvky: železo, meď, chróm a mangán. 

List jahody sa užíva vnútorne ako dezinficiens, pri zápaloch črevnej sliznice spojených s hnačkou a pri chorobách obličiek a obličkových kameňoch. Má močopudný účinok, pôsobí na rozpadávanie močových konkrementov, zlepšuje metabolizmus kyseliny močovej, znižuje lámavosť vlásočníc. Zvonka sa môže použiť ako dermatologikum na obklady pri krvácavých hemoroidoch, pri mokvavých ranách, na kloktanie pri zápaloch dutiny ústnej a pri zápachu z úst pri paradentóze. Nálev z jahôd sa odporúča k preventívnej ochrane v období chrípkových ochorení.

Vyznačuje sa miernym močopudnými a zvieravým účinkom. 1 kávovú lyžičku na 1 šálku nálevu pijeme 2x až 3x denne.

ZBER A SUŠENIE

Zbierame listy obyčajnej a záhradnej jahody, no pri zbieraní ich oddeľujeme. Listy jahody obyčajnej lesnej  zbierame aj so stopkami, listy kultúrnej jahody nemajú z terapeutického hľadiska veľký význam no po ohľaduplnej fermetácii a presušení nám dajú vynikajúci rodinný čaj. Listy lesnej jahody je ideálne zberať súčasne so zberom plodov, nikdy nie pred dozretím plodov.  Sušia sa v tieni pri teplote do 40 stupňov. 

jahoda obyčajná - repíkov herbár bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje