bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje

Aloe arborescens - semená     

Stručne

Aloe arborescens pochádza z Južnej Afriky, kde rastie hlavne na horských hrebeňoch. Dorastá do výšky 2 - 4 m a vytvára šedo-zelené listy dlhé až 60 cm. Kvety sú červené, s veľkosťou 4 - 5 cm.

Je využívaná v ľudovom liečiteľstve na hojenie rán a popálenín a na liečbu cukrovky.

Výsadba

Aloe sa pestuje ako izbová rastlina. Semienka aloe vysievame na záver jari, keď teploty dosahujú okolo 21 °C. Klíčenie trvá 4 - 8 týždňov.  Nie je potrebná žiadna predpríprava semien. Semená vysievame na substrát a zatlačíme iba veľmi jemne. Môžeme zvoliť špeciálny substrát pre výsev semien alebo jiffy tablety. Je potrebné dbať na dobrú drenáž, napr. použiť perlit.

Stanovisko by malo byť slnečné s ľahkou priepustnou zeminou, s prímesou piesku. Do substrátu môžete pridať i uležaný kompost. V lete je možné rastlinu prihnojovať 1x za 3 týždne minerálnym hnojivom s vyšším obsahom draslíka. V zime hnojenie vynechajte.

Zálievka by mala byť pravidelná, ale nie príliš výdatná, aby rastlina nebola preliata. Jedná sa o sukulentnú rastlinu z púštnych oblastí. Vyhovuje jej teda hlavne priepustný a suchý substrát. Nemá rada vysokú vlhkosť vzduchu, prievan a málo svetla. V ostatných parametroch je to veľmi nenáročná rastlina, ktorá Vám dobre porastie aj pri minimálnej starostlivosti.

bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje