bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje aloe vera, herbár liečivých rastlín, dom byliniek,

Výrobky z aloe vera

Vedeli ste?

Názov Aloe vera je odvodený z arabského slova "Alloeh", čo znamená "žiariaca horká látka", zatiaľ čo "vera" v latinčine znamená "pravda". Rastlina Aloe vera má históriu siahajúcu až do biblických čias.

čo je nové?     herbár    aloe vera

Herbár - aloe vera

  1. Doména: Eukaryota 

  2. Kráľovstvo: Plantae                                                     

  3. Kmeň: Tracheophyty                                               

  4. Podkmeň: Angiospermae                                           

  5. Trieda: Monocots                                                 

  6. Poradie: Asparagales                                                

  7. Čeľaď: Asphodelaceae

  8. Podčeĺaď Asphodeloideae                                                 Rod: Aloe                                                                 

  9. Druh: Aloe vera

POPIS

Aloe vera je rastlina bez stonky alebo rastlina s veľmi krátkymi stonkami dorastajúca do výšky 60 - 100 centimetrov a šíri sa odnožami. Listy sú hrubé a mäsité, zelené až sivozelené, pričom niektoré odrody majú na hornom a spodnom povrchu stonky biele škvrny. Okraj listu je zúbkovaný a má malé biele zuby. Kvety sa vytvárajú v lete na klase do výšky 90 cm, pričom každý kvet je previsnutý, so žltou rúrkovou korunou 2-3 cm  dlhé. Rovnako ako ostatné druhy Aloe, aj Aloe vera vytvára arbuskulárnu mykorízu , symbiózu , ktorá umožňuje rastline lepší prístup k minerálnym živinám v pôde.

STANOVIŠTIA

Aloe vera pochádza z juhovýchodu Arabského polostrova - z pohoria Al Hajar v severovýchodnom Ománe.  Postupne  sa stala naturalizovaná v celej severnej Afrike, južnej Európe, vrátane Portugalska, Španielska, Grécka. pravdepodobne pre svoje liečivé vlastnosti bola Aloa naturalizovaná v Ázii, strednej a južnej Amerike.

Na celom svete sa pestuje viac ako 250 druhov aloe . Komerčne sa pestujú len dva druhy: Aloe barbadensis Miller a Aloe arborescens . Aloa  pre účely kozmetického  a farmaceutického priemyslu  pestuje v Austrálii, na Kube, v Dominikánskej republike, Číne, Mexiku, Indii, Jamajke,  Španielsku,  Keni, Tanzánii, Južnej Afrike a v USA - v Texase a v južnej Kalifornii.

LIEČITEĽSTVO

Rastlina Aloe barbadensis sa skladá z dvoch rôznych častí, z ktorých každá produkuje látky s úplne odlišným zložením a terapeutickými vlastnosťami. Parenchymálne tkanivo tvorí vnútornú časť listov aloe a produkuje Aloe veragél (alebo sliz), číry, tenký, rôsolovitý materiál bez chuti. Toto tkanivo sa získava z listu oddelením gélu od vnútorných bunkových zvyškov. Druhou časťou rastliny je skupina špecializovaných buniek známych ako pericyklické tubuly, ktoré sa vyskytujú tesne pod vonkajším zeleným prstencom listu. Tieto bunky produkujú exsudát, ktorý pozostáva z horkožltého latexu so silnými laxatívami. Tento exsudát, ktorý sa nesmie zamieňať s gélom/slizom z tkaniva parenchymálnych listov, je komerčne dostupný na systémové požitie na vyvolanie katarzie.

Účinky aloe na hojenie rán

Aloe účinkuje na hojenie rán na rôznych dráhach, ktoré zahŕňajú udržiavanie vlhkosti rany, zvýšenie migrácie epiteliálnych buniek, rýchlejšie dozrievanie kolagénu a zníženie zápalu. Polypeptidová zložka s vysokou molekulovou hmotnosťou z gélu preukázala hojivý účinok na excízne rany. Glukomanán, polysacharid bohatý na manózu, a gibberelín, rastový hormón, interagujú s receptorom rastového faktora na fibroblaste, čím stimulujú jeho aktivitu a proliferáciu, ktorá následne zvyšuje syntézu kolagénu po topickej a perorálnej aplikácii.

Účinky aloe na hydratáciu  pokožky

Gél z aloe vera s vyššími koncentráciami zlepšil hydratáciu pokožky pravdepodobne pomocou zvlhčovacieho mechanizmu. Zvlhčujúci mechanizmus znamená, že Aloe gél funguje tak, že priťahuje vodu z dermis nižšie a pomáha udržiavať túto vodu viazanú v stratum corneum.

Účinky aloe proti starnutiu

Aloe má vynikajúci účinok proti starnutiu tým, že produkuje kolagénové a elastínové vlákna, vďaka čomu je pokožka pružnejšia a menej vráskavá.  Jeden z hlavných dôvodov spočíva v jedinečnej schopnosti rastliny zvýšiť produkciu ľudských fibroblastových buniek šesť až osemkrát rýchlejšie ako normálna bunková produkcia. Fibroblastové bunky sa nachádzajú v dermis pokožky a sú zodpovedné za tvorbu kolagénu, podporného proteínu pokožky, ktorý udržuje pokožku pevnú, pružnú a mladistvý vzhľad.

Protizápalové účinky aloe vera

Gélový extrakt z aloe inhibuje dráhu cyklooxygenázy a znižuje prostaglandín E2. Nedávno bola z gélových extraktov izolovaná nová protizápalová zlúčenina nazývaná C-glukozylchromón. Okrem toho, peptidáza bradykináza bola izolovaná z Aloe a ukázalo sa, že rozkladá bradykinín, zápalovú látku, ktorá vyvoláva bolesť.

Antibakteriálne účinky aloe vera

Aktivita vnútorného gélu Aloe vera proti grampozitívnym aj gramnegatívnym baktériám bola preukázaná niekoľkými rôznymi metódami. Streptococcus pyogenes a Streptococcus faecalis sú dva mikroorganizmy, ktoré boli inhibované gélom z Aloe vera. Gél z aloe vera bol údajne baktericídny proti Pseudomonas aeruginosa , zatiaľ čo acemannan mu zabránil priľnúť k bunkám ľudského pľúcneho epitelu v monovrstvovej kultúre.

Antivírusové účinky  aloe vera

Toto pôsobenie môže byť priame a nepriame: nepriame v dôsledku stimulácie imunitného systému a priame v dôsledku aloe emodínu. Aloe emodín v Aloe vera spôsobuje, že niektoré vírusy nie sú schopné fungovať. Preto je Aloe vera virucídna na vírus Herpes simplex typu 1 a typu 2, vírus Varicella zoster , vírus pseudobesnoty a vírus chrípky podľa výskumu Thomsona. V priebehu týchto štúdií sa zistilo, že virucídna aktivita bola spôsobená antrachinónmi extrahovanými z vnútorného listu aloe .a korene, kôra alebo listy mnohých iných rastlín obsahujúcich antrachinón. Výsledky ukázali, že aloe emodín priamo ovplyvnil obalené vírusy obsahujúce DNA aj RNA, ale nemal žiadny vplyv na holé (neobalené) vírusy. Dospelo sa k záveru, že za testovaných podmienok antrachinóny pôsobili priamo na obal vírusov citlivých na antrachinóny, čo viedlo k zabráneniu adsorpcie vírusu a následnej replikácie.

Imunomodulačné účinky aloe vera

Aloe vera , skvelý imunitný stimulant, obsahuje 90% ródia a irídia (stopové minerály) v acemannane, čo je jeden z polysacharidov, ktorý dramaticky zvyšuje počet bielych krviniek alebo makrofágov a T buniek. Imunomodulačné účinky sa teda vyskytujú prostredníctvom aktivácie makrofágových buniek na tvorbu oxidu dusnatého, sekréciu cytokínov (napr. tumor nekrotizujúci faktor, interleukín-1, interleukín-6 a interferón- γ ) a prezentáciu markerov bunkového povrchu. Pomáha zväčšiť veľkosť týmusu o 40%. Týmus je to, čo produkuje T bunky imunitného systému.

Antioxidačné účinky aloe vera

Aloe vera má veľmi silné antioxidačné živiny. Zistilo sa, že v géli z Aloe vera je prítomná aktivita glutatiónperoxidu, enzýmy superoxiddismutázy a fenolický antioxidant , ktorý môže byť zodpovedný za tieto antioxidačné účinky. Okrem nich obsahuje aj vitamíny A, C a E. Tieto zložky voľných radikálov sa zbavujú toxínov a karcinogénnych vlastností, ktoré máme v tele zo znečistenia a nekvalitných potravín, ktoré jeme. Tieto voľné radikály získavame v našom tele vstrebávaním kožou a trávením.

Laxatívne účinky aloe vera

Antrachinóny zvyšujú obsah vody v čreve, stimulujú sekréciu vody a zvyšujú peristaltiku čriev. V úvode sme spomínali  skupinu špecializovaných buniek známych ako pericyklické tubuly, ktoré sa vyskytujú tesne pod vonkajším zeleným prstencom listu. Tieto tubuly  produkujú exsudát, ktorý pozostáva z horkožltého latexu so silnými laxatívnymi účinkami.

Účinky aloe na  Aftózne vredy

Uvádza sa, že acemannanový hydrogél urýchľuje hojenie áft a znižuje bolesť s nimi spojenú. Výskumníci hodnotili gél, ktorý kombinuje alantoín, Aloe vera a oxid kremičitý a jeho účinky na afty v ústnej dutine.

aloe vera, herbár liečivých rastlín, dom byliniek, bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje