bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje

Prepáčte, na stránke e-shop pracujeme, takže sa môže stať, že niektoré metriky nebudú fungovať správne.  Teraz si kúpte naše skvelé produkty v predajni, alebo si ich objednajte cez formulár. Ďakujeme.

čo je nové?    obchod    bylinné-čaje-jednozložkové  materina dúška vňať, sypaný bylinný čaj, 50 g 

Materina dúška vňať, sypaný čaj                    Herbár                                                                                       Viac výrobkov z materinej dúšky 

hmotnosť: 50 g

€ 4,75  

Sušené byliny materinej dúšky pochádzajú z ručného zberu z voľnej prírody. Neporovnateľne intenzívnejšia aróma a aj bohatšie zastúpenie účiných látok.

Pre svoju vôňu a jemne korenistú chuť často pridávam vňať materinej dúšky do rodinných čajových a koreniacich zmesí a pre zastúpenie účinných látok je súčasťou bylinných zmesí s veľmi širokým spektrom terapeutických účinkov. 

Materina dúška je jedna z najmystickejších bylín aké sa u nás dajú nájsť. Obsahuje triesloviny, horčiny, flavonoidy, silice, samozrejme tymol - monoterpénový fenolový derivát cymenu s výraznými antivírovými, antibakteriálnymi a antiseptickými účinkami. Vo vode je ťažšie rozpustný, takže sa náš organizms dosť narobí kým ho rozpustí, ovšem je dobre rozpustný v alkohole, preto je tinktúra z materinej dúšky s rozpusteným tymolom veľmi účinným prostriedkom proti mnohým zápalom, najmä vnútorným. Navyše má tymol vysoké tlmiace účinky. Kľudne môžem napísať, že tymol v materinej dúške je zodpovedný za jej účinky pri protizápalových a nervy tlmiacich terapiách. Okrem rodinných čajov, v ktorých je materina dúška zastúpená odporúčam čistú vňať užívať pri neurózach a nespavosi, napríklad v kombinácii so sušeným chmeľom a ľubovníkom, infektoch dýchacích ciest a tráviacich ťažkostiach

Vedeli ste?

Materina dúška sa často využíva pri výrobe ušľachtilých likérov a v kombinácii s plodom hlohu a vňate repíka lekárskeho si môžete vyrobiť skvelý domáci likér. Postačí nechať macerovať zmes týchto bylín naplnených asi tak do polovičky veľkého uhorkáča  zaliať to 3 litrami 40% vodky. Určitý problém môže nastať v načasovaní, keďže v čase, keď je vňať materinej dúšky a repíka v plnom kvete, približne na rozhraní júla a augsta, je hloh ešte len v dozrievaní, takže odporúčam založiť si hlohovú tinktúru už pred vianocami a nechať pracovať, no a takto urobenou hlohovou tinktúrou potom zaliať materinu a repík. Výsledok nie je len fajno vý likér ale aj vysoko účinný prostriedok proti infektom dýchacích ciest. Stačí zriediť pol deci tinktúry s 3 dcl vlažnej vody  poriadne vykloktať hrdlo.

bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje