bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje materina dúška repíkov herbár

Výrobky z materinej dúšky

Vedeli ste?

Materina dúška je jedna z najmystickejších bylín aké sa u nás dajú nájsť. Rodový latinský názov materinej dúšky thymos je prevzatý z gréčtiny a znamená silu a mužnosť.


Materina dúška, thymus serpyllu, niekedy uvádzané ako divý tymián má pravdepodobné prirodzené stanovisko v Pakistane a Afganistane. V miestnych jazykoch je známy ako "Ben ajvain" a "Tumuro". Divoký tymian miestni ľudia bežne používajú na rôzne funkcie, ako sú antiseptické, antihelmintické, karminatívne, expektoračné, sedatívum a tonikum.

čo je nové?    herbár    materina dúška

Materina dúška

  1. Doména: Eukaryota

  2. Kráľovstvo: Plantae  

  3. Kmeň: Tracheotypy

  4. Podkmeň: Angiospermae

  5. Trieda: Eudicots

  6. Poradie: Asteridy

  7. Čeľaď: lamiales

  8. Podčeľaď: lamiaceae

  9. Rod: Thymus

  10. Druh: Thymus serpyllum

POPIS

Dúška materina je drobná liečivá bylina z čelade hluchavkovité (Lamiaceae) . Má plazivú, pri zemi zdrevnatenú stonku vysokú do 20 cm. Listy sú rôzne tvarované, väčšinou majú vajcovitý tvar a majú 3 - 8 mm. Kvety sú drobné, od bledomodrej až po fialovú farbu. Kvitne od júna do augusta. nepamätám si presne rok, ale stalo sa mi, že som našiel kvitnúcu dúšku začiatkom októbra. Materina dúška patrí medzi moje najobľúbenejšie bylinky. Pre svoju vôňu a jemne korenistú chuť ju často pridávam do rodinných čajových a koreniacich zmesí a pre zastúpenie účinných látok je súčasťou bylinných zmesí s veľmi širokým spektrom terapeutických účinkov.

STANOVIŠTIA

Materina dúška obľubuje slnečné stanovištia, najmä lúky a nepasené pasienky s južnou orientáciou. Má rada suché a vzdušné pôdy - neutrálne až jemne zásadité s pH od do 8, vlhko a dážď prospievajú len v dobe zakoreňovania a počas klíčenia. Najvyššie položené rastliny materiny môžeme nájsť v polohách do 600 m na južne prientovaných lúkach a na kopčekoch od krtkov alebo opustených mraveniskách. Pôvodným domovom materinej dúšky sú suché pláne strednej a južnej Európy. Veľmi dobre sa jej darí na vysokopoložených veterných stráňach andalúzie, stredomorskom pobreží francúzska či španielska. Materina dúška a tymiánové variety sú neoddeliteľnou súčasťou provensálskych zmesí korenia.

LIEČITEĽSTVO

Dominantou účinnou látkou materiny dúšky sú éterické oleje tymol a  karvakrol. Sú to monoterpenické fenoly s výrazne antiseptickými účinkami.  Materina dúška obsahuje  tiež borneol, izobutylacetát, karyofylén, 1,8-cineol, citral, citronellal, citronellol, p -cymén, geraniol , linalool, a- pinén, γ-terpinén, α -terpineol, terpinylacetát . Tieto bioaktívne látky sú zastúpené v mnohých z takmer 300 známych druhov a podruhov z rodu thymus. Éterické oleje sa veľmi rýchlo vstrebávajú a rýchlo sa metabolizujú, pretože nepodliehajú biotransformácii prvej fázy; namiesto toho priamo dochádza k ich konjugácii s kyselinou sírovou a kyselinou glukurónovou.  Éterické oleje materinej dúšky sú účinné proti poruchám sprostredkovaným oxidačným stresom. Antioxidačná aktivita éterického oleja materinej dúšky nie je spôsobená iba prítomnosťou určitých dominantných zložiek, ale je výsledkom synergie väčšieho počtu zložiek, vrátane tých, ktoré sú prítomné iba v malom množstve.

Podľa vedeckých štúdii sú monoterpenické fenoly tymol, karvakrol a tymochynón zodpovedné za cytoxicitu pre  6 rakovinových bunkových línií  → rakoviny prsníka, rakoviny pečene, rakoviny hrubého čreva, rakoviny prostaty a rakoviny pľúc.

Materina dúška tvorí aktívnú časť mnohých čajovín s účinkami proti prieduškovým a pľúcnym infektom, na podporu trávenia, proti  žalúdočným a črevným katarom ale aj ako aromativké zložka rodinných bylinných zmesí.

Zber a sušenie

Materinu dúšku zbierame v čase kvitnutia, od júna do septembra, v závislosti od nadmorskej výšky a geografického pásma. predmetom zberu je celá nadzemná časť - vňať, bez nadzemných zdrevnatených častí stonky. Rastlina sa pomerne dobre suší na vzdušnom mieste nie na priamom slnku, najlepšie do 30 C v teplom prievane.

Skladujeme na suchom mieste, bez prístupu vzduchu v dobre uzatárateľných nádobách.

materina dúška repíkov herbár bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje