bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje kozobrada lúčna - repíkov herbár

čo je nové?   herbár    kozobrada lúčna

kozobrada lúčna

  1. Doména: Eukaryota

  2. Kráľovstvo: Plantae (rastliny)  

  3. Kmeň: Tracheobionta (cievnaté)

  4. Podkmeň: Angiospermae (krytosemenné)

  5. Trieda: Eudicots (dvojklíčnolisté)

  6. Poradie: Asterid

  7. Čeľaď: Asteridaae

  8. Podčeľaď: Cichorieae

  9. Rod: tragopogon

  10. Druh: Tragopogon pratensis

POPIS

Kozobrada lúčna je dvojročná bylina s jednoduchou alebo stiedavo vetvenou stonkou s celookrajovými listami. Dorastá do výšky od 30 cm až do 150 cm v závislosti od podmienok na stanovišti. Na svojich potulkách som sa stretol s kozobradou s výškou 250 cm. Vyrastala spomedzi krovia a porastu bazy na remízke a hľadala si slnečné lúče. Kvetné úbory majú od 20 do 50 žltých alebo modrých lupeňov s jazykovými korunami.  Plod je pretiahnutá nažka s páperím, podobne ako napríklad púpava. Kvety sa rozvíjajú s prvými slnečnými lúčmi okolo ôsmej hodiny ráno  a zatvárajú sa medzi desiatou a jednástou pred obedom v závislosti od intenzity slnečného svitu. 

Kozobrada lúčna je jeden z troch druhov kozobriad, ktoré som na Slovensku našiel, ostatné dva druhy sú kozobrada pórolistá (tragopogon porrifolius) s modrými až fialovými kvetmi a kozobrada východná (tragopogon orientalis). Napriek tomu, že ide o mimoriadne užitočnú bylinu či už z pohľadu farmakologického alebo gastronomického, v mne dostupnej odbornej literatúre je o nej pomerne málo informácii, pokiaľ ide o zloženie účinných látok. Významný slovenský farmakológ  Kresánek napríklad v prvom vydaní publikácie Atlas liečivých rastlín a lesných plodov ju neuvádza. V tomto prípade sa opieram o informácie významných bylinkárov a liečiteľov (Hildegarda, von Stahl, Maria Treben) a vlastné skúsenosti.

STANOVIŠTIA

Kozobrada lúčna obľubuje slnečné stanovištia s dostatkom slnečného svitu a na živiny bohaté pôdy. Nájdeme ju na lúkach, remízkach, násypoch hlavne v nížinách a podhorských oblastiach do 600 m.n.m. 

LIEČITEĽSTVO

Kozobrada lúčna je bohatá na kyselinu askorbovú, tokoferol - významný antioxidant vitamín E zodpovedný za bunkovú výživu v tráviacom trakte, ďalej vitamín A a provitamín D, stopy vápnika fosforu. Má významný podiel prírodného inulínu, ktorý nezvyšuje hladinu cukru v krvi. Kozobrada je tiež bohatá na flavonoidy, ktoré zvyšujú imunitu a znižujú riziko rakoviny.  Kozobrada je považovaná za rastlinu, ktorá veľmi prospieva funkcii pečene, žličníka a žalúdka. Má detoxikačné účinky a taktiež čistí krv. Disponuje močopudnými účinkami, podporuje zdravú chuť do jedla, podporuje vykašliavanie hlienu a pozitívne vplýva aj na trávenie. Úžitok z tejto rastliny zvyšuje fakt, že je celá jedlá, od koreňa až o kvety so sladkastou chuťou. Preto je vhodná na letný šalát, alebo letnú polievku na kyslo.

ZBER A SUŠENIE

Z kozobrady zbierame celú rastlinu, najčastejšie koreň, kvet a vňať, a to v období od začiatku kvitnutia - od začiatku júna do septembra. Ideálne pre zber je suché počasie s plne zakvitnutými úbormi. V exponovanom území je vhodné odtrhávať kvety. Každý týždeň nám na stonke zakvitne nový kvet. Korene zberáme od konca kvitnutia. t.j. september až november.  Sušenie kvetov kozobrady je pomerne náročné, dbajte na dosušovanie, pokiaľ sušíte kvetné úbory aj s kalichom. Koreň dôkladne umyjeme, po dĺžke narežeme a prekrojíme asi na cm dĺžku. Sušený kvet kozobrady nádherne vonia po mede. Na 100 g sušeného kvetu potrebujete nazbierať asi 300 až 400 kvetov, v prípade, že sa rozhodnete sušiť len lupene, potrebujete na 100 g 8 až 10 hodín zberu a zhruba 1500 až 2 tis kvetných úborov. 

kozobrada lúčna - repíkov herbár bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje