bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje Noah Gordon

Noah Gordon

čo je nové?     bylinková-knižnica    Noah Gordon

Myslím, že najlepšie bude predstaviť vám Noaha Gordona výpisom z životopisu z jeho vlastnej webovej stránky noahgordon.com, Píše:

Narodil som sa 11. novembra 1926. V tom roku sa toho stalo veľa. Al Smith bol zvolený za guvernéra New Yorku a veľa ľudí dúfalo, že sa stane prvým katolíckym prezidentom USA. V Nemecku bol  Paul Joseph Goebbels vymenovaný za vedúceho berlínskej pobočky  nacistickej strany. V Taliansku diktátor Benito Mussolini znovuzaviedol trest smrti. Henry Ford stanovil cenu svojho Modelu T na 350 dolárov a ľudia začali rozprávať o prvých pohyblivých obrázkoch so zvukom. Priemerný ročný príjem v Amerike bol 1 313 dolárov. Bochník chleba stál deväť centov a galón benzínu desať centov. (galón je približne 3,8 l, pozn autora)

V byte na ulici Providence vo Worcesteri v štáte Massachusetts porodila manželka Roberta Gordona, Rose, svoje druhé dieťa. Volali ma Noe na pamiatku môjho dedka z maminej strany a ktorý zomrel pár mesiacov pred mojim narodením.  Bol kníhviazačom a podľa všetkého úžasným človekom. Jeho vdova, moja stará mama, Sarah Melnikoff, žila s mojou rodinou nasledujúcich 35 rokov a bola mi ako druhá matka.

Vyrastal som v robotníckej štvrti Worcesteru. Bol som študentom strednej školy Grafton Street Junior High School a mal som 15 rokov, keď USA vstúpili do vojny. Pamätám sa, že som dúfal, že sa vojna skončí skôr ako dospejem, aby som sa jej nemusel zúčastniť. 

Chcel som slúžiť v námorníctve, ale nosil som okuliare. Počul som, že ak sa niekto dobrovoľne prihlási, môže si zvoliť službu v námorníctve. Dobrovoľne som sa prihlásil - a za pár dní som bol v námornej  pechote Spojených štátov. Po základnom výcviku v rote A 26. práporu pechotnej prípravy v Camp Croft v Južnej Karolíne som bol prevelený do Fort Ord v Kalifornii. Dostali sme mydlo so slanou vodou a celé poľné balíčky a pochodovali sme k autobusom, zatiaľ čo hudba hrala; ale namiesto toho, aby nás prepravili na lode, autobusy nás odviezli do  Monterey, aby sme sa pripojili k spoločnostiam JASCO (Joint Assault Signal Companies) zloženým z pechoty vyškolenej v streľbe, zatiaľ čo muži zo signálneho zboru nadviazali prvú komunikáciu počas prvých vĺn invázií. USA sa pripravovali na inváziu do Japonska. Ale zrazu boli na Hirošimu a Nagasaki zhodené úplne nové zbrane  a vojna sa skončila.

Po vojne som išiel na vysokú školu. Moji rodičia si nemohli dovoliť školné na lekárskej fakulte, no napriek tomu trvali na tom, aby som študoval medicínu. Lekárske povolanie predstavovalo také finančné zabezpečenie, aké moja rodina nikdy nemala. Naozaj som jeden semester vyskúšal predlekársky kurz a potom som zmenil svoj odbor na žurnalistiku bez toho, aby som to povedal matke alebo otcovi. Od detstva som si chránil a rozvíjal obe svoje ambície. Chcel som byť novinárom a túžil som písať dobré romány. V polovici novinárskej školy na Bostonskej univerzite som stretol spolužiačku na Clarkovej univerzite Lorraine Seay. Svet  sa pre naždy zmenil.

V roku 1950 som získal titul bakalára vied v odbore žurnalistika. V nasledujúcom roku som získal magisterský titul v odbore anglický jazyk a tvorivé písanie na Graduate School na Bostonskej univerzite a Lorraine získala titul bakalára umenia v nemčine od Clarka. Odišiel som do New Yorku, zamestnal som sa ako redaktor v oddelení periodík spoločnosti Avon Publishing Co. a boli sme manželia. Dva roky som pracoval v Avone a potom v malom spravodajskom a obrazovom časopise Focus .

Mysleli sme si, že je romantické, že sme bývali s nábytkom z obalov v malom podkroví v Brooklyne, ako básnici v parížskom podkroví. Keď sa nám ale narodilo prvé dieťa, začali sme túžiť po domácnosti a vrátili sme sa do Massachusetts.Po roku, keď som sa snažil presadiť na voľnej nohe, som šiel pracovať ako reportér do svojich rodných novín The Worcester Telegram . Bol to začiatok celoživotnej pracovnej spokojnosti. V roku 1959 ma prijal (starý, široký list) Boston Herald, čo boli ranné noviny, napríklad Telegram . Istý čas som bol všeobecným reportérom úloh, ale bol to začiatok éry veľkého vedeckého a lekárskeho pokroku a začal som vysnívať úlohy v týchto oblastiach. Dr. Richard Ford, vedúci oddelenia patológie na Harvardskej lekárskej fakulte, ma pozval na niekoľko pitiev a na otázky, potom som absolvoval drhnutie a státie vedľa chirurgov, ktorí rezali žijúcich pacientov. Počas môjho pôsobenia v The Herald som pracoval aj ako redaktorThe Journal of Abdominal Surgery . V krátkom čase som bol vymenovaný za redaktora vedeckých prác The Herald's .

Publikoval som dva brožované romány o ošetrovateľstve, z ktorých jeden sa stal back-of-the-book románom v Redbook Magazine a začal som tiež písať vedecké a lekárske články na voľnej nohe a predávať ich v The Sobotní večerníček, Coronet, Sobotní revue, Reportér, Medical World News, Medical Tribune a ďalšie periodiká.

Nikdy som nestratil sen stať sa vážnejším prozaikom. Napísal som osnovu pre román a dal som ju Patricii Schartle, svojej literárnej agentke. Na moje potešenie a hrôzu sa mi vrátila so zmluvou od vydavateľa kníh. Poskytovala skromnú finančnú podporu na jeden rok a priniesla Lorraine a mňa tvárou v tvár ťažkému rozhodnutiu. Do tej doby bolo naše manželstvo požehnané tromi úžasnými deťmi. Mali sme splátky hypotéky, splátky za auto a naše deti potrebovali obvyklé - jedlo, oblečenie, hodiny, Hebrejskú školu, ortodonciu - to, čo by Grék Zorba nazval "celou katastrofou". Ale potom, rovnako ako teraz, sa Lorraine ukázala byť manželkou spisovateľa. "Ak to chceš," povedala, "urob to.

Keď som podpísal zmluvu, boli sme obaja nervózni. Tesne predtým, ako som odišiel z novín, som bol v porote, keď mi mestský úrad zavolal do budovy súdu v Cambridge a povedal mi, že sa ma doktor Harry Solomon snaží zastihnúť. Dr. Solomon - komisár pre duševné zdravie v Massachusetts, bývalý predseda psychiatrického oddelenia na Harvardskej lekárskej fakulte a bývalý prezident Americkej psychiatrickej asociácie - získal grant od Národného ústavu pre duševné zdravie na vytvorenie diskusného časopisu v tejto oblasti psychiatrie a pozval ma k účasti ako redaktor. Bol to vrelý a brilantný človek; pripomenul mi, aký mohol byť môj otec s formálnym vzdelaním. Skočil som na šancu pracovať s ním, a tak som pri písaní Rabína začal hasiť psychiatrický názor .

Rabín , napísaný z mojich vlastných skúseností ako člena americkej židovskej rodiny, nazbieral úžasné recenzie a bol 26 týždňov v zozname bestsellerov The New York Times . Moja druhá kniha bola The Death Committee , o formačných rokoch troch mladých lekárov v bostonskej fakultnej nemocnici. Aby som to preskúmal, zúčastnil som sa na konferenciách o úmrtnosti v dvoch popredných bostonských nemocniciach.

Po niekoľkých rokoch vydávania Psychiatrického posudku ma požiadali, aby som založil a vydal vedecký časopis s tvrdými dátami v oblasti ľudského stresu. Vytvoril som medzinárodnú redakčnú radu renomovaných odborníkov z renomovaných vedcov z oblasti lavíc a vydal som The Journal of Human Stress. Netrvalo dlho a uvedomil som si, že trpím množstvom príležitostí. Vydávanie týchto dvoch časopisov ma bavilo, ale bránili mi v písaní románov, a tak v roku 1975 začala moja manželka znášať veľkú časť bremena vydávania časopisov a oslobodila ma tak od písania The Jerusalem Diamond , príbehu drahokamu a ľudí, ktorých životy ovplyvnilo to.

Náš domov vo Framinghame mi umožnil dve avokády, ktoré ma veľmi potešili, keď som nepísal. Rieka Sudbury s nádherným pstruhom bola vzdialená len pár minút. A stal som sa oddaným záhradníkom. Náš dom bol postavený na dobrej pôde, ktorá bola kedysi jablkovým sadom. Spomenul som si na pôžitky, ktoré mi moja rodina počas druhej svetovej vojny priniesla z otcovej Victory Garden v poli za našim domom na Houghton Street vo Worcestri. Moja záhrada vo Framinghame sa každým rokom zväčšovala.

Keď naše najmladšie dieťa začalo robiť plány na vysokej škole, povedal som Lorraine: "Ako by sa ti chcelo žiť v krajine?" Bol som ohromený, keď súhlasila. "Krajina", v ktorej sme sa usadili, bola "štyridsaťšesť akrov, viac-menej" v peknom malom kopcovitom meste Ashfield v štáte Massachusetts. Súčasťou pozemku bola otvorená kopcovitá pastvina a priľahlé kukuričné ​​pole, ktoré náš sused súhlasil s výsadbou ako lúka. Zvyšok tvorili hlboké lesy, cez ktoré prechádzala pol kilometra studenej, divokej a pstruhovo naplnenej Medvedej rieky. Dosť som sa chytal rýb v kamenistej rieke, aby som bol šťastný.

Náš dom bol postavený oproti lúke a jeho zadná časť bola zastrčená do lesov, ktoré ho chránili zo severu a zo západu. Zasadil som miešaný ovocný sad, zeleninovú záhradu, kvety. Náš sused každé leto niekoľkokrát na lúke vyrábal seno. A s Lorraine sme pastvinu premenili na výsadbu vianočných stromčekov.

Divokú zver sme videli veľmi často, blízko domu - medvede, divé morky, bobce, veľa jelenej zveri (jeden dolár bojoval pri záhrade jeden pád, srnka jednu jar pustila na pastvu). Náš synovec, profesionálny lesník, vybudoval nádhernú pešiu cestu v kruhu popri rieke a lesoch vrátane drevených mostov cez potoky a lavičky zo skál a kmeňov stromov. Chodník prechádzal popri bobrovom rybníku. Držal som plastovú stoličku v štetci na brehu rybníka a strávil som tam veľa nádherných hodín sedením a sledovaním bobra, vodnej hydiny a dvoch obrovských korytnačiek.

Milovali sme Ashfielda. Pracoval som v písacom priestore nad našou garážou s výhľadom na hory. Bol som dobrovoľníkom EMT v bezplatnej mestskej záchrannej službe a slúžil som v rade knižnice. Lorraine slúžila niekoľko funkčných období ako mestský úradník, redigovala mestské noviny a venovala sa remeslu. Naučila sa tkať koše z popolových štiepkov tak, ako ich tkali pôvodní Američania.

Ashfield bolo pokojné prostredie, v ktorom sa dalo písať. Načrtol som a potom napísal trilógiu, ktorá bude nasledovať rôzne generácie rodiny Coleovcov, dynastie lekárov, ktorá siaha až do jedenásteho storočia. Prvou knihou The Cole Trilogy bola kniha The Physician , ktorá sleduje Roberta Jeremyho Colea od jeho detstva v Anglicku, cez Európu až po arabskú lekársku fakultu v Perzii a ďalej. Druhým románom série bol Šaman , v ktorom Robert Judson Cole odchádza z rodného Škótska na americké hranice, kde sa musí vyrovnať so skazami proti Indiánom, a americkú občiansku vojnu. V tretej knihe trilógie Matters of ChoiceDoktorka Roberta Cole sa snaží zorientovať sa v úskaliach a výzvach, ktorým musí dnes každý mladý lekár čeliť.

Rada si myslím, že som dospela ako rozprávačka svojej štvrtej knihy Lekár . V jeho americkom vydaní mala smolu; môj redaktor odišiel v najhoršej možnej chvíli, aby sa stal šéfredaktorom v inom vydavateľstve. Vždy som počul, že je hrozné, aby sa autor takýmto spôsobom stal "sirotou", ale nikdy som tomu neveril v domnení, že dobrá kniha si nájde svoj vlastný úspech. Lekár predal v Amerike 10 000 pevných obálok, čo je katastrofálne predstavenie pre komerčný román. A zlomilo mi srdce.

Vstúpte, možno o rok neskôr, vydavateľ z Nemecka menom Karl H. Blessing. Knihu prečítal v New Yorku, miloval ju a kúpil si ju. Zaistil, aby každý úradník v každom kníhkupectve v Nemecku dostal kópiu na čítanie, výsledkom čoho bol vydavateľský fenomén v tejto krajine, kde predaj Lekára dosiahol osem miliónov kópií. V rovnakom čase nastal podobný jav v Španielsku a keďže správy z oboch týchto krajín sa dostali k vydavateľom v celej Európe, nahrnuli sa ku kúpe knihy. Láska k lekárovi priniesla v mnohých krajinách bestseller pre každú z ôsmich kníh, ktoré som napísal. To znamenalo, že som mal to potešenie z mnohých ciest do Európy, vrátane návštev knižných veľtrhov.

Lekára som napísal iba pomocou knižničného prieskumu. Pri mojich posledných dvoch knihách, Posledný Žid a Vinár , som mal to šťastie, že som mohol absolvovať niekoľko ciest do Španielska. Strmé úzke uličky starej Girony sa od stredoveku zmenili len málo. V Tolede veľmi pomohlo navštíviť presné miesta, o ktorých som písal.

Keď som bol v mladosti a sníval o tom, že sa stanem spisovateľom, vysoký vek sa akosi nikdy nedostal do rovníc mojich snov. Vo veku 92 rokov mám pocit, že sa stále vyvíjam ako rozprávač príbehov.

V roku 1995 sme s manželkou opustili Berkshire Hills, ktoré sme milovali, a presťahovali sme sa späť do oblasti Bostonu. Na istý čas sme si mysleli, že si miesto Ashfield ponecháme ako letohrádok, ale je to nehnuteľnosť, ktorá vyžaduje lásku a starostlivosť od živých majiteľov, a tak sme ho predali ľuďom, ktorí mu to mohli dať.

Keď som bol v mladosti a sníval o tom, že sa stanem spisovateľom, vysoký vek sa akosi nikdy nedostal do rovníc mojich snov. Teraz mám to zvláštne potešenie, keď vidím svoju prácu adaptovanú na niekoľkých miestach javiska a plátna.

Myslím si, že existencia spisovateľa takmer vždy zaručuje aspoň ťažké obdobia a my s Lorraine sme mali svoj podiel; ale mám šťastie, že som našiel svoje najväčšie prijatie ako spisovateľka neskoro v živote, keď si to dokážem plne vážiť. Bol som mimoriadne požehnaný so svojou rodinou a priateľmi. Moje mladícke prianie bolo prežiť život v novinách a písaní kníh, a to je presne to, čo to bolo.

Každé ráno idem k počítaču v očakávaní e-mailov, ktoré dostávam od čitateľov z mnohých krajín. Som vďačný každému čitateľovi, že mi umožnil prežiť život ako pisár príbehov.


Noah Gordon bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje