bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje Šaman, noah gordon

Šaman                                                                                                            Autor: Noah Gordon                                                                                    

VIAC KNÍH OD AUTORA TU

vydavateľstvo: Motýľ

väzba: pevná

počet strán: 397

rok slovenského vydania: 2004

€ 13,75  

stručne vydavateľ

Šaman je obdivuhodne vyrozprávaný príbeh o vidieckom lekárovi a mladej žene, ktorej zachránil život, o otcovskej láske k hluchému synovi, ktorý sa jedného dňa stane nástupcom hrdej lekárskej tradície. Román opisuje život dvoch generácií na hranici rodiacej sa civilizácie, ako je utrpenie na bojiskách občianskej vojny. Je to strhujúci obraz mladej Ameriky, mužov a žien, ktorí sa v nej usadili. 

hodnotenie jakuba repíka 

Druhá časť ságy dynastie lekárov Coleovcov nás zavedie do Spojených štátov na prahu občianskej vojny. Gordon opisuje príchod emigranta Colea, lekára do svojho odchodu zo Škótska pre svoje politické názory, pôsobiaceho na lekárskej fakulte univerzity v Edinburghu. Jednoduchý príbeh je pozlátený stretom dvoch historických udalostí a to pokračujúcej rodinnej tradície lekárstva v rodine Coleovcov, ktorá sa v istom bode prekrížila  s tvoriacou sa americkou demokraciou.   Kdesi v polovičke príbehu nám Gordon predstaví mladého šamana, syna emigranta a lekára Colea, ktorý v mladom veku ohluchne a napriek tomuto hendikepu sa stane lekárom. Gordon, tak v prvej časti trilógie, ako aj v jej druhom pokračovaní vložil do postavy hlavného hrdinu silný charakter, lekárske prednosti a aktívny sociálny postoj, ktorý tak ako v bežnom živote, aj v tejto časti príbehu Coleovcov plodí množstvo krízových situácii, v opise ktorých je Gordon majstrom svojho remesla. Keď  pri čítaní Šamana občas preskočíte niekoľko strán, kde  Gordon ukazuje, že sa v histórii a geografii svojej krajiny naozaj vyzná, najskôr po krátkom čase chytíte túto knihu opäť do rúk a už si nenecháte ujsť ani jeden riadok. 

Šaman, noah gordon bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje