Sepsa je potenciálne život ohrozujúci stav, ktorý vzniká ako prehnaná až abnormálna reakcia imunitného systému na infekciu. Sepsa môže pri nekontrolovanom priebehu spôsobiť poškodenie vlastných tkanív a orgánov a multiorgánové zlyhanie. spôsobený sepsou, ktorá sa nezlepšuje po výmene tekutín . [ 9 ]
Sepsa môže byť výsledkom infekcie → baktériami, vírusmi a hubami, zvyčajne však baktériami. Bežné miesta primárnej infekcie zahŕňajú pľúca, mozog, močové cesty, obličky a kožu. Rizikovými skupinami sú deti a seniori, imunikonfrontovaní pacienti, chronicky chorí pacienti, traumy a popáleniny. Po úvodnej fáze sepsy charakterizovanej nadmerným zápalom (niekedy vyúsťujúcim do cytokínovej búrky) môže nasledovať predĺžené obdobie zníženej funkcie imunitného systému. Každá z týchto fáz sa môže ukázať ako smrteľná. Na druhej strane syndróm systémovej zápalovej odpovede sa vyskytuje u ľudí bez prítomnosti infekcie, napríklad u ľudí s popáleninami, polytraumou alebo počiatočným stavom pri pankreatitíde a chemickej pneumonitíde.
Pred zavedením antibiotík boli gram-pozitívne baktérie primárnou príčinou sepsy, čo bolo zhruba do 50. rokoch 20. storočia. Po zavedení antibiotík to boli gramnegatívne baktérie → Streptococcus pyogenes, Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa a druhy Klebsiella. Plesňová sepsa predstavuje približne 5 % prípadov ťažkej sepsy a septického šoku; najčastejšou príčinou mykotickej sepsy je infekcia kvasinkami rodu Candida, častá infekcia získaná v nemocnici.
Rýchla a presná diagnostika je kľúčom k zníženiu úmrtí na ťažkú sepsu. Počas prvých troch hodín po podozrení na sepsu by mali byť k dispozícii markery → leukocyty, sérový laktát a analýza kultúr pred začatím podávania antibiotík, pokiaľ to neodloží ich použitie o viac ako 45 minút.
Ak krvný tlak zostane nízky napriek počiatočnej intervencii tekutinou 30 ml/kg alebo ak je počiatočný laktát ≥ 4 mmol/l (36 mg/dl), do šiestich hodín sa má merať centrálny venózny tlak a saturácia centrálnej venóznej krvi kyslíkom. Laktát by sa mal znova zmerať, ak bol počiatočný laktát zvýšený.
Do dvanástich hodín je nevyhnutné diagnostikovať alebo vylúčiť zdroj infekcie, ktorý by si vyžadoval urgentnú kontrolu zdroja, ako je nekrotizujúca infekcia mäkkých tkanív, infekcia spôsobujúca zápal výstelky brušnej dutiny, infekcia žlčovodu alebo črevného traktu. infarkt. Prepichnutý vnútorný orgán (voľný vzduch na röntgenovom alebo CT vyšetrení brucha), abnormálny röntgen hrudníka zodpovedajúci zápalu pľúc (s fokálnym zakalením) alebo petechie, purpura alebo purpura fulminans môžu naznačovať prítomnosť infekcia.
Ešte stále sa môžeme stretnúť s diagnostikou sepsy s pomocou kritérii systémovej zápalovej odpovede → SIRS. Ak sú kritériá SIRS negatívne, je veľmi nepravdepodobné, že osoba má sepsu; ak sú pozitívne, existuje len mierna pravdepodobnosť, že osoba má sepsu. Podľa SIRS existovali rôzne úrovne sepsy: sepsa, ťažká sepsa a septický šok. Definícia SIRS je uvedená nižšie:
SIRS je prítomnosť dvoch alebo viacerých z nasledujúcich príznakov: abnormálna telesná teplota , srdcová frekvencia , dychová frekvencia alebo krvný plyn a počet bielych krviniek.Sepsa je definovaná ako SIRS v reakcii na infekčný proces.
Ťažká sepsa je definovaná ako sepsa s vyvolanou orgánovou dysfunkciou alebo hypoperfúziou tkaniva (prejavuje sa ako hypotenzia, zvýšený laktát alebo znížená tvorba moču). Ťažká sepsa je infekčný chorobný stav spojený so syndrómom dysfunkcie viacerých orgánov (MODS)
Septický šok je ťažká sepsa plus trvalo nízky krvný tlak, napriek podávaniu intravenóznych tekutín.